Granična policija EU nudi novi sporazum BiH, prethodni zaustavio Dodik

Osoblje Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu (FRONTEX) u patroli na albansko-grčkoj granici blizu Korcea, Albanija, 23. jula 2019. (Ilustrativna fotografija)

Evropska unija je ponudila Bosni i Hercegovini sporazum prema kojem bi Agencija za evropsku graničnu i obalnu stražu (FRONTEX) pomagala bh. vlastima da suzbiju nezakonitu migraciju i prekogranični kriminal.

Vijeće Europske unije je na današnjoj sjednici, 18. novembra, odobrilo i pregovore o izmjenama ranije potpisanih sporazuma sa drugim zemljama Zapadnog Balkana.

"Suradnja s našim partnerima, uključujući raspoređivanje FRONTEX-ovog osoblja, ključna je za rano otkrivanje i blokiranje neregularnih migracijskih kretanja. To će poboljšati zaštitu vanjskih granica EU i pridonijeti naporima zemalja Zapadnog Balkana da zaustave krijumčare u korištenju njihovih teritorija kao tranzitnih tačaka”, saopćeno je iz Brisela.

BiH i FRONTEX su krajem 2018. godine parafirale sporazum, ali on nije stupio na snagu jer ga nije odobrilo Predsjedništvo BiH, u čijoj je nadležnosti i potpisivanje međunarodnih sporazuma.

Dva tadašnja člana Predsjedništva BiH iz entiteta Federacija BiH, Šefik Džaferović i Željko Komšić, glasala su 19. februara 2020. za sporazum, ali je protiv bio član iz entiteta Republika Srpska Milorad Dodik. Za donošenje odluke potrebno je da za nju glasaju sva tri člana.

Dodik je sporazum s FRONTEX-om proglasio "destruktivnim po vitalni entitetski interes Republike Srpske", što mu omogućuje Ustav BiH.

Narodna skupština Republike Srpske je 26. februara 2020. s potrebne dvije trećine glasova potvrdila Dodikov veto.

Pročitajte i ovo: Skupština RS podržala Dodika, odbijeni posjeta Đukanovića i Frontex

U BiH postoji 17 policijskih agencija na nivoima dva entiteta, kantona i državnom nivou, a jedna od njih je i Granična policija BiH.

Evropska unija je već sklopila sporazume s Albanijom, Crnom Gorom i Srbijom u okviru prethodnog mandata FRONTEX-a. Međutim, te zemlje su dopustile samo provođenje zajedničkih operacija i raspoređivanje timova u regijama tih zemalja koje graniče s EU.

Novi sporazumi trebali bi omogućiti FRONTEX-ovom osoblju i izvršne ovlasti, kao što su granične provjere i registracija osoba.

Admir Malagić, glasnogovornik državnog Ministarstva sigurnosti BiH u okviru kojeg je i Granična policija BiH, pojasnio je za Radio Slobodna Evropa, da je FRONTEX promijenio mandat.

FRONTEX-ovo osoblje ranije nije moglo izlaziti na granice trećih zemalja, već samo zemalja članica EU. To je sad promijenjeno.

"Ovo je potpuno novi sporazum, u skladu s novim mandatom. Onaj sporazum koji su BiH i FRONTEX nekad ispregovarali nikad nije zaživio. EU, osim sporazuma s BiH, želi obnoviti sporazume i s drugim zemljama. Sjeverna Makedonija je već sklopila sporazum, slijede pregovori sa BiH, Srbijom, Crnom Gorom i Albanijom", kazao je Malagić za RSE.

Pregovori FRONTEX-a s BiH se očekuju idućih mjeseci, nakon što stigne njegov nacrt iz Brisela.

Nakon toga će se znati hoće li sporazum FRONTEX-a s BiH podrazumijevati i raspoređivanje osoblja FRONTEX-a na tlu ove zemlje, a čemu su se protivile vlasti iz entiteta Republika Srpska.