Savjet Evropske unije (EU) 15. maja je usvojio odluku o potpisivanju Sporazuma sa Crnom Gorom prema kojem će uz policiju i Vojsku, kompletnu granicu Crne Gore sa susjedima obezbjeđivati pripadnici Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu (Frontex).
"Frontex će biti na svim granicama Crne Gore sa zemljama okruženja, a ne kao do sada samo na granici sa Hrvatskom koja je zemlja Evropske unije", objasnio je prethodno ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić 11. maja.
Sporazum će se privremeno primjenjivati od 1. jula 2023. Nakon što Evropski parlament da saglasnost na sporazum, Savjet ga može konačno zaključiti.
Pročitajte i ovo: Frontex će obezbjeđivati kompletnu granicu Crne Gore sa susjednim državama"Jača saradnja Frontexa i Crne Gore će poboljšati bezbjednost na spoljnim granicama EU", ocijenio je švedski ministar unutrašnjih poslova Gunnar Stromme 15. maja.
Od februara ove godine tekli su pregovori da Frontex proširi svoju nadležnost i na granice sa Albanijom, Kosovom, Srbijom i Bosnom i Hercegovinom.
Dosadašnjim Sporazumom od 2020. godine, Frontex je pomagao Crnoj Gori u kontroli granica sa članicama EU, Hrvatskom i Italijom, naročito u situacijama pojačanog priliva migranata sa Bliskog Istoka i konfliktnih područja.
Frontex generalno obezbjeđuje djelove granica između zemalja kandidata za članstvo i zemalja EU, što je do sada bio slučaj samo sa Hrvatskom.
Pomoć Frontexa u upravljanju granicom Crne Gore podrazumijeva sprovođenje zajedničkih operacija, a prije svega je usmjerena na rješavanje problema ilegalne imigracije, odgovor na promjenu migracijskih tokova i prekogranični kriminal.
Prema Sporazumu službenici Frontexa uživaju imunitet od građanske i upravne jurisdikcije Crne Gore u odnosu na sva djela koja počine pri obavljanju službenih dužnosti.
Takođe, kada je riječ o privilegijama, predviđeno je da su svi objekti Frontexa izuzeti od pretresa, da im je imovina nepovrediva, da su oslobođeni carina, poreza, kao i ograničenja na uvoz i izvoz predmeta namijenjenih službenoj upotrebi.
Prema posljednjim podacima, u Crnoj Gori je u 2022. godini registrovan priliv više od 8.500 migranata, što je 150 posto više prelazaka nego godinu ranije.