Ovdje je sve što trebate znati o predstojećim Olimpijskim igrama u Parizu: datumi, mjesta održavanja, ceremonija otvaranja, novi sportovi, ali i sigurnosna pitanja.
Kada startaju Olimpijske i Paraolimpijske igre?
Pariz je domaćin Olimpijskih igara od 26. jula do 11. avgusta, odnosno Paraolimpijskih igara od 28. avgusta do 8. septembra.
Gdje će se Igre održati?
Međunarodni olimpijski komitet je u septembru 2017. dodijelio Parizu organizaciju Igara 2024. kada je njegov jedini suparnik, Los Angeles, pristao čekati još četiri godine da bude grad domaćin.
Pariz je bio domaćin dvjema Olimpijskim igrama, a održat će se 100 godina nakon posljednjih Igara 1924.
Igre će se održati na 35 lokacija širom Pariza, Ile-de-Francea, kontinentalne Francuske i prekomorskih teritorija.
Neka značajnija mjesta za održavanje sportskih takmičenja bit će stadion Eiffelov toranj (odbojka na pijesku), Parc des Princes (fudbal), stadion Roland Garros (boks i tenis), Stade de France (atletika i ragbi) i Teahupo'o na Tahitiju (surfanje).
Koji će sportovi debitirati na Igrama?
Breaking – takmičarski oblik breakdancea koji spaja umjetnost i ples s akrobatskim pokretima – debitirat će na Olimpijskim igrama u Parizu 2024.
To su još i skateboarding, sportsko penjanje i surfanje.
Nakon što je debitirao na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020., karate je jedan od četiri sporta koje organizatori nisu preporučili za predstojeće Igre.
Baseball i softball nisu uvršteni za Pariz 2024., ali će se vratiti na Olimpijske igre u Los Angelesu 2028. godine.
Kada je ceremonija otvaranja Olimpijade?
Ceremonija otvaranja Olimpijskih igara u Parizu 2024. je 26. jula u 19.30 sati (po srednjoevropskom vremenu).
Umjesto tradicionalne ceremonije otvaranja na stadionu, Francuska planira paradu od šest kilometara na rijeci Seni, koja će završiti kod Eiffelovog tornja.
Oko 300.000 ljudi posmatrat će ceremoniju sa obala Sene, a osiguran je i TV prenos.
čitajte Najveći vojni kamp otvoren za Igre u ParizuKoji su sigurnosni rizici i kako bi oni mogli uticati na ceremoniju otvaranja?
Sukob na Bliskom istoku i u Ukrajini, kao i prijetnja od napada, natjerali su francusku vladu da podigne pitanje sigurnosti na najviši nivo ove godine.
Oko 45.000 policajaca i sigurnosnih snaga će osiguravati prijestolnicu tokom Igara, uz dodatnu pomoć nekoliko hiljada stranih sigurnosnih zvaničnika.
Francuska će rasporediti 35.000 sigurnosnih agenata i vojsku kako bi osigurala ceremoniju otvaranja od sigurnosnih prijetnji, uključujući napade dronovima, rekao je u ranije ministar unutrašnjih poslova, Gerald Darmanin.
Francuska je pripremila alternative za održavanju ceremonije Olimpijade na Seni ako sigurnosni razlozi to budu zahtijevali, rekao je u aprilu predsjednik države, Emmanuel Macron.
Jedna od opcija, rekao je Macron, bila bi ograničiti ceremoniju na pariški trg Trocadero s pogledom na Eiffelov toranj, dok bi druga bila premjestiti je na stadion Stade de France.
Kremlj je odbacio tvrdnje da bi Rusija zlonamjerno ciljala Olimpijske igre, nazivajući ih potpuno neutemeljenim.
možda vas zanima Kako će vještačka inteligencija Olimpijadu u Parizu učiniti sigurnijom?Učestvuje li Rusija na Igrama?
Nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022., Međunarodni olimpijski komitet je isprva preporučio zabranu učešća sportista iz Rusije i njenog saveznika Bjelorusije na međunarodnim takmičenjima, ali im je kasnije dopustio da se kvalifikuju kao neutralni sudionici.
Svakog kvalifikovanog sportistu provjerava tročlana komisija, koju je imenovao Međunarodni olimpijski komitet, kako bi se osiguralo da ispunjavaju određene uslove.
Među uslovima su da sportista ne podržava rat u Ukrajini i da nije bio angažovan ni u jednoj vojnoj ili sigurnosnoj agenciji.
- Gradonačelnica Pariza poručila da ruski i bjeloruski sportisti 'nisu dobrodošli' na Olimpijadu
- Rusija neće prenositi Olimpijske igre na kojima je zabranjena njena zastava
Ruski i bjeloruski sportisti ne mogu učestvovati u timskim takmičenjima, ali smiju kao neutralni – bez isticanja njihovih zastava i himni, ali su isključeni iz sudjelovanja na ceremoniji otvaranja Igara.
Rusija je osudila ograničenja kao diskriminatorna i optužila Međunarodni olimpijski komitet za učešće u "zavjeri" sa Ukrajinom.
Prema navodima ruske državne novinske agencije RIA Novosti, Olimpijski odbor Rusije je isplatio odštetu za 245 sportista koji nisu ispunili uslove za takmičenje.