Francuskoj je naloženo da preispita zahtjeve za repatrijaciju dviju Francuskinja koje su optužene da su putovale u Siriju kako bi se pridružile skupini "Islamska država".
Francuska dugo odbija dopustiti pripadnicima "Islamske države" povratak iz sigurnosnih razloga.
Međutim, Europski sud za ljudska prava (ECHR) ocijenio je da je ženama uskraćeno pravo na ulazak u zemlju "od kojih je (jedna) državljanka iste".
ECHR je naložio francuskoj vladi da preispita slučaj.
Dužnosnici u Parizu tvrde da se francuski državljani, koji su počinili zločine u Siriji i Iraku, moraju suočiti s lokalnom pravdom, umjesto da budu vraćeni u domovinu.
No, sud u Strasbourgu rekao je da dužnosnici moraju "preispitati zahtjeve za repatrijaciju i to brzo".
Dvije žene u dobi od 31 i 33 godine napustile su Francusku 2014. i 2015. sa partnerima. Otputovali su u sirijski grad Raku i irački grad Mosul, u kojima su ove žene rodile nekoliko djece.
ne propustite pročitati 'Svaki dan je težak, sljedeći još teži': Bosanka iz kampa u SirijiOd pada "Islamske države", ove žene su u izbjegličkim kampovima pod kontrolom Kurda u sjeveroistočnoj Siriji, a njihovi roditelji, koji su pokrenuli slučaj, kažu da im prijete bolesti i pothranjenost.
Također su naveli da su njihovi životi u kampu ugroženi, te su zatražili od suda da osigura zaštitu njihovih prava prema Europskoj konvenciji o ljudskim pravima.
Ali, suci navode da se francuska vlada ne može smatrati odgovornom za uvjete u sirijskim kampovima jer "ondje ne vrši nadležnost".
ECHR je sud Vijeća Europe koji ima 46 članica, a odvojen je od Europske unije.
Njegova odluka može zadati glavobolje brojnim europskim vladama, koje nastoje spriječiti povratak građana koji su se pridružili "Islamskoj državi".
Vjeruje se da se tisuće bivših pripadnika te militantne skupine nalaze u sirijskim kampovima, dok organizacije za ljudska prava tvrde da je oko 75 francuskih žena i 160 djece i dalje u izbjegličkim kampovima.
Još 40.000 stranih državljana, većinom Iračana, također je u kampovima diljem Sirije.
Vaš browser nepodržava HTML5