Finska kaže da ruski tanker povezan s oštećenjem kablova ima 'ozbiljne nedostatke'

Brodovi NATO-a će vjerovatno uskoro početi patrolirati u Baltičkom moru nakon sumnje na sabotažu kablova.

Navodni ruski tanker, dio "flote u sjeni", kojeg sumnjiče za oštećenje kablova u Baltičkom moru, ima "ozbiljne nedostatke", saopćila je Finska, koja je ranije zaplijenila tanker, usred izvještaja da NATO uskoro planira započeti patrole u blizini ključnih podvodnih kablova.

"Otkriveni nedostaci su takve prirode da je upravljanje brodom zabranjeno dok se nedostaci ne otklone", rekla je Sanna Sonninen, generalna direktorica pomorskog sektora u Finskoj agenciji za transport i komunikacije (Traficom) 8. januara.

"Ispravljanje nedostataka zahtijevat će vanjsku pomoć za popravke i potrajat će", dodala je.

Finska trenutno vodi krivičnu istragu nad naftnim tankerom Eagle S zbog sumnje da je ovaj tanker 25. decembra sabotirao strujni kabl EstLink-2 - koji šalje struju između Finske i Estonije.

Nekoliko drugih incidenata dogodilo se posljednjih mjeseci u Baltičkom moru, uključujući oštećenje internetskog kabla koji povezuje Finsku i Njemačku i još jedan koji povezuje Finsku i Švedsku.

Pročitajte i ovo: Finska zaplenila tanker s ruskom naftom

Kao odgovor na prijetnje daljnjim incidentima, finski državni emiter YLE izvijestio je da će brodovi NATO-a početi patrolirati područjima na Baltiku gdje prolaze kablovi. Ovaj potez ima za cilj da djeluje kao sredstvo odvraćanja i smanjenja rizika od daljnje sabotaže za koju se vjeruje da je izvela ruska "flota u sjeni".

YLE je izvjestio da će do deset brodova učestvovati u sigurnosnim patrolama i da će ostati najmanje do aprila.

"Flota u sjeni" sastoji se od brojnih starih, neosiguranih naftnih brodova koji se koriste za zaobilaženje zapadnih sankcija Rusiji i održavanje izvora prihoda za Kremlj. Brodovi prevoze rusku sirovu naftu i naftne derivate koji su zabranjeni nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.

U međuvremenu, finska policija je 7. januara saopćila da je sidro izvučeno sa dna Baltičkog mora u okviru istrage o incidentima oštećenja kablova.

Vlasti su izjavile da sumnjaju kako je štetu na kablu EstLink-2 prouzrokovao brod koji je vukao sidro, te su dodale da brodu Eagle S nedostaje jedno sidro.

Švedska mornarica saopštila je 7. januara da je pronašla sidro nakon što je poslala podmornicu da pomogne Finskoj u istrazi. Portparol mornarice rekao je agenciji AFP da je sidro predato finskim vlastima.

Pročitajte i ovo: Pronađeno sidro za koje se vjeruje da je povezano s oštećenim kablovima u Baltičkom moru

Istražitelji su ranije rekli da su na morskom dnu pronašli trag dug više desetina kilometara koji ukazuje da je brod vukao sidro. Međutim, u to vrijeme još nisu locirali nestalo sidro.

"Lokacija na kojoj je sidro pronađeno nalazi se duž rute Eagle S prema zapadnom kraju traga otpora koji je pronađen na morskom dnu", navodi se u saopćenju finskog Nacionalnog istražnog biroa (NBI).

Kapetan i još jedan član posade zaplijenjenog naftnog tankera su državljani Gruzije, izjavila je za RSE 6. januara gruzijska Agencija za pomorski transport. Agencija je rekla da je predstavnik gruzijske ambasade obaviješten o pritvaranju dvojice članova posade.

Moskva je saopćila da nema nikakve veze sa Eagle S i da zapljena tog broda od strane Finske nije stvar koja se tiče Rusije. Negirali su umiješanost u bilo koji drugi incident koji uključuje infrastrukturna sredstva u regiji Baltičkog mora.

Velika Britanija je 6. januara saopćila da predvodi novu inicijativu koja koristi umjetnu inteligenciju za "praćenje potencijalnih prijetnji podvodnoj infrastrukturi i praćenje ruske 'flote u sjeni'".

"Određena plovila identificirana kao dio ruske 'flote u sjeni' su registrovana u sistemu tako da se mogu pažljivo pratiti kada se približavaju ključnim područjima od interesa", saopštilo je Ministarstvo odbrane u Londonu.

Dodaje se da će, ako se procijeni potencijalni rizik, sistem nadgledati sumnjivo plovilo u realnom vremenu i odmah poslati upozorenje koje će podijeliti sa zemljama članicama Zajedničkih ekspedicionih snaga (JEF) i NATO-a.

JEF broji deset zemalja, a uključuje Dansku, Estoniju, Finsku, Island, Latviju, Litvaniju, Norvešku, Holandiju i Švedsku.