Nakon izbora Vlade FBiH, Ambasada SAD pozvala da se provedu reforme

Dio članova nove vlade tokom sjednice Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, na kojoj je potvrđeno imenovanje Vlade, Sarajevo, 28. april 2023.

Ambasada SAD poručila je vladajućoj koaliciji u Federaciji BiH da je sada, nakon imenovanja Vlade, vrijeme da počne provoditi ključne reforme bitne za jačanje ekonomije, vladavinu prava, borbu protiv korupcije i unapređenje socijalnih službi.

Nakon što je u petak, 28. aprila, potvrđeno imenovanje vlade ovog bh. entiteta, iz Ambasade SAD su čestitali i naveli kako se nadaju da će nova vlada iskoristiti priliku da upravlja "onako kako građani Federacije žele i zaslužuju".

Iz Ureda visokog predstavnika (OHR) poručili su takođe da nova vlada Federacije BiH mora brzo da prione rješavanju potreba građana i pozvali na usvajanje "hitnih i neophodnih reformi kako bi BiH krenula naprijed na put ka članstvu u EU".

Parlament je 28. aprila potvrdio novi saziv vlade dan nakon što je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini (BiH) Christian Schmidt nametnuo izmjene Ustava Federacije BiH kako bi se Vlada konačno mogla formirati.

Pročitajte i ovo: OHR očekuje da Vlada Federacije BiH odmah krene sa reformama

Odluka vrijedi samo za ovaj izborni ciklus, kako bi se gotovo sedam mjeseci od prošlogodišnjih općih izbora odblokiralo formiranje vlade.

Vodeća bošnjačka partija u BiH, Stranka demokratske akcije (SDA) odbijala je podržati vladu dogovorenu u koaliciji bez te partije.

Istovremeno dok je trajala sjednica Parlamenta, ispred su protestovali protivnici Schmidtove odluke, grupa građana i članovi SDA.

U novom sazivu Vlade koji čini predsjednik i 16 ministara biće ministri iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH, Socijaldemokratske partije (SDP) BiH, HDZ-a 1990, Naše stranke i političke partije Narod i Pravda.

Prošli saziv Vlade Federacije BiH imenovan je u martu 2015. godine, nakon izbora održanih pola godine ranije, a činili su je SDA, HDZ BiH i stranka Savez za bolju budućnost.

Nakon izbora 2018. godine, zbog političkih nesuglasica i nepostojanja jasne parlamentarne većine, nije imenovana nova entitetska izvršna vlast, uključujući i predsjednika i potpredsjednike.