Najniža plaća u BiH povećana na 277 eura

Premijer Federacije Fadil Novalić i ministrica financija Jelka Milićević (Arhivska fotografija)

Najniža plaća za period od 1. januara do 31. decembra 2022. godine iznosit će 543 konvertibilne marke (277,4 eura), odlučila je u petak, 7. januara Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (BiH), jednog od dva entiteta u BiH.

U drugom bh. entitetu Republici Srpskoj (RS) minimalac iznosi 540 maraka (oko 276 evra) od 1. juna 2021. godine, odlukom Vlade RS. To je značilo povećanje minimalne plaće u RS-u od 20 maraka (10,2 eura) u odnosu na prethodni minimalac utvrđen krajem 2020.

Federalna vlada je saopćila da je odlukom od 7. januara najniža plaća u Federaciji BiH povećana za 136 maraka (69,4 eura) ili 33,56 posto.

'Uz mjesečnu plaću, većina radnika u Federaciji BiH također ostvaruje pravo na neoporezive naknade poput toplog obroka, prijevoza i regresa, po čemu je, navode iz Vlade FBiH, ovaj entitet u BiH jedinstven u Evropi.

"Ove naknade u prosjeku po zaposlenom iznose 174 marke (89 eura), tako da povećanje najniže plaće garantira ukupna primanja koja su znatno viša od najniže plaće i koja će za većinu radnika biti najmanje 717 maraka (366 eura) mjesečno'', saopćila je Vlada Federacije BiH.

Pročitajte i ovo: U BiH raste sve osim plata i penzija

Iz Vlade Federacije BiH su naveli da novi propisi sada garantiraju da će najniže plate biti usklađivane godišnje u ovisnosti od rasta ekonomije i cijena, počevši od 2023. godine.

U saopćenju se dodaje da će, "nakon što Parlament Federacije BiH usvoji nove fiskalne zakone, biti stvorene pretpostavke za još veći rast najniže plaće bez štetnih posljedica za privredu i zaposlenost".

Pročitajte i ovo: Ni 300 evra mjesečno: Radnici u BiH na minimalnim platama

Prema državnoj Agenciji za statistiku BiH, u prosjeku najniže plate u cijeloj BiH su tokom oktobra 2021. imali radnici u zaštitnim i istražnim djelatnostima, samo 515 maraka (oko 263 eura).

Kuhari i konobari imaju tek nešto veća primanja od 527 maraka (269 eura), dok zaposleni u proizvodnji odjeće dobijaju 539 maraka (oko 275 eura) mjesečno.

Greška servera

Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.

Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj