Kompanija Meta ukida još 10.000 radnih mesta

Meta je u prvom talasu u novembru 2022. godine otpustila 11.000 ljudi

Meta, matična kompanija društvenih mreža Fejsbuk i Instagram, ukinuće ove godine još 10.000 radnih mesta, posle prvog talasa od 11.000 otpuštanja početkom novembra, najavio je u utorak, 14. marta izvršni direktor te grupe, Mark Zakerberg (Zuckerberg).

"Ovo će biti teško i nema načina da se zaobiđe. To znači da se opraštamo od talentovanih i strastvenih kolega koji su bili deo našeg uspeha", rekao je Zakerberg i dodao da je odluka bila teška, ali neophodna.

Spisak radnih mesta za ukidanje biće saopšten krajem aprila, a restrukturiranje će biti obavljeno do kraja godine, javljaju agencije Frans pres (AFP) i Asošijejted pres (AP) i dodaju da će biti smanjen broj članova u timu za menadžment ljudskih resursa.

Na kraju ta dva talasa ukidanja radnih mesta, Meta će smanjiti svoju radnu snagu za 24 odsto, što je nagla promena za tu grupu koja tokom gotovo 20 godina postojanja nikada nije pokretala plan socijalne podrške.

"Od Mete želimo da napravimo bolju tehnološku kompaniju i da poboljšamo naše finansijske performanse u teškim uslovima da bismo mogli da ostvarimo svoju dugoročnu viziju", rekao je Zakerberg.

Pročitajte i ovo: Četvrtina populacije planete u decembru dnevno koristila Facebook


Po njegovim rečima, pored ukidanja radnih mesta, kompanija će usporiti tempo zapošljavanja, i planira da "otkaže neprioritetne projekte".

Grupa je već najavila zamrzavanje zapošljavanja do kraja marta 2023. godine.

Posle velikog rasta od svog nastanka, Fejsbuk, koji je krajem 2021. postao Meta, od prošle godine trpi posledice smanjenja onlajn oglašavanja.

Pored toga, Fejsbuk i Instagram imaju sve jaču konkurenciju, posebno sa video platformom TikTok, koja smanjuje tržišno poslovanje Mete.

Pročitajte i ovo: Indijana tuži TikTok za obmanu dece dok raste zabrinutost zbog veza s Kinom


Meta je, kao i cela tehnološka industrija, suočena s porastom kamatnih stopa, čime je ugrožen taj sektor kojem je potrebna velika količina gotovog novca za finansiranje razvoja.

Prihodi Mete su se prošle godine smanjili za jedan odsto, na 116,6 milijardi dolara.