Evropski parlament: Članstvo Kosova zavisi od dijaloga, Srbija da povuče blokadu

Za Rezoluciju o Kosovu je glasalo 452 evropskih zastupnika, protiv ih je bilo 87, a 76 uzdržanih

Evropski parlament (EP) je pozvao Srbiju da povuče glas kojim se zabranjuje Kosovu da bude član Saveta Evrope i drugih međunarodnih organizacija. Međunarodna zajednica pozvana je da u tom pogledu izvrši pritisak na Srbiju, a Kosovo istovremeno upozoreno da će napredak u članstvu zavisiti od dijaloga sa Srbijom.

Rezolucijom usvojenom 10. maja evroparlamentarci su pozdravili zahteve Kosova, kako za članstvo u Evropsku uniju (EU), tako i za Savet Evrope. Za Rezoluciju je glasalo 452 evropskih zastupnika, protiv ih je bilo 87, a 76 uzdržanih.

Autorka Viona fon Kramon je objavila da usvojenom Rezolucijom Evropski parlamet potvrdio nedvosmislenu podršku evropskim nastojanjima i dostignućima Kosova.

Međutim, upozoreno je da će, osim procesa reformi, napredak u proceduri članstva zavisiti i od rezultata u dijalogu sa Srbijom.

Šta piše u dokumentu?

U usvojenoj Rezoluciji se izražava žaljenje što je Kosovo trenutno jedina evropska demokratija koja još nije članica Saveta Evrope.

U tom smislu se poziva međunarodna zajednica da "izvrši pritisak na Srbiju da se uzdrži od pokušaja da svoju susednu državu Kosovo izoluje sa međunarodne scene kampanjom protiv priznavanja ili isključivanjem zemlje iz međunarodnih organizacija".

Srbija se poziva da povuče glas kojim se zabranjuje Kosovu da bude član Saveta Evrope i drugih međunarodnih organizacija, "što bi inače bilo u suprotnosti sa Sporazumom između Kosova i Srbije iz 2013. o normalizaciji odnosa".

Pročitajte i ovo: Šta menja reciprocitet u spoljnoj politici Srbije?

Poput prethodnih godina, i ovom Rezolucijom EP poziva pet država članica EU (Rumunija, Španija, Kipar, Slovačka, Grčka) koje nisu priznale kosovsku nezavisnost da to učine.

Što se tiče dijaloga sa Srbijom, pozivaju se Priština i Beograd da se angažuju u duhu kompromisa kako bi se postigao sveobuhvatan, pravno obavezujući sporazum za normalizaciju odnosa, "zasnovan na uzajamnom priznanju, u skladu sa međunarodnim pravom".

Poziva se i na primenu svih do sada postignutih dogovora u dijalogu, uključujući i onaj za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu.

Kosovska vlada se Rezolucijom poziva da se iskreno posveti dijalogu sa kosovskim Srbima koji bi, kako se navodi, ojačao međusobno poverenje.

Pročitajte i ovo: Zasad male šanse da se Kosovo i Srbija slože oko statuta Zajednice opština

Evropski parlament pozdravlja prilagođavanje Kosova spoljnoj i bezbednosnoj politici EU, posebno oštru osudu agresije Rusije na Ukrajinu i sprovođenje sankcija Rusiji i Belorusiji.

Evropski parlament takođe podržava zahtev Kosova za članstvo u Savetu Evrope i plan zemlje da bude uključena u program NATO Partnerstva za mir, te pozdravlja odluku o viznoj liberalizaciji za građane Kosova.

U tekstu Rezolucije se pozdravlja posvećenost Kosova borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Izražava se zabrinutost za stanje u pravosuđu na Kosovu, koje je, prema tekstu, “i dalje neefikasno i podložno nepotrebnom političkom mešanju“.

Pročitajte i ovo: Šta stoji u Nacrtu statuta Zajednica opština na Kosovu koji je predstavljen u Briselu?

Izražava se žaljenje zbog negativnog uticaja koji je atmosfera političke polarizacije imala na rad Skupštine i poziva poslanike opozicije da prekinu praksu uzdržanosti.

Ovo je poslednja Rezolucija u postojećem mandatu Evropskog parlamenta. Naredne godine se održavaju izbori u EU, nakon kojih će parlament imati novi sastav.

Rezolucije Evropskog parlamenta nisu pravno ni politički obavezujuće za države članice Evropske unije.