Niski start za evropske izbore

Manfred Veber, kandidat Evropske naordne partije

Nemački političar Manfred Veber (Manfred Weber) osvojio je podršku Evropske narodnjačke stranke, čiji je šef i koja okuplja desni centar u Evropskom parlamentu, za kandidaturu za predsednika Evropske komisije sledeće godine uoči evropskih izbora u maju, pobedivši bivšeg finskog premijera Aleksandra Stuba (Alexander Stubb), a svetski mediji različito vide njegovu viziju za budućnost EU.

Evropskim konzervativcima potreban je lider, a ne aparatčik

Portal Politiko (Politico) piše da Veberova vizija evropske politike izgleda sve više zastarela.

"Evropa je daleko više poremećen, polarizovan politički pejzaž nego što je bila pre četiri godine. Bilo da se radi o lošem fiskalnom upravljanju u Italiji, pitanjima azila i zaštite granica ili izgradnje istinskog jedinstvenog tržišta, izazovi koji su pred blokom imaju jednu zajedničku stvar: oni su politički, a ne tehnički u prirodi. Oni zahtevaju rešenja koja prevazilaze nacionalne granice i uživaju u popularnom legitimitetu.“

Politiko ocenjuje da odbijajući da se suoči sa stvarnošću podržavanjem politički važnog kandidata kao što je Veber da vodi partiju na evropskim izborima, Evropska narodna stranka (EPP) propušta veliku priliku da pokaže da sluša evropske glasače.

"EPP mora da pokaže koje vrednosti deli sa evropskim desničarskim populistima - i sa kontinentalnim liberalcima i progresivnima... Ako želi da ostane relevantna, EPP mora da vodi sličnu strategiju i da imenuje novog, pouzdanog lidera koga vode ideje, koji može da razgovara sa biračima širom EU - a ne najmanji zajednički imenitelj koga nudi Veber.“

Politiko smatra i da ako EPP ima budućnost, ona svakako izgleda više kao Aleksandar Stub - i njegova minimalistička, ali još uvek osvežavajuća panevropska i kampanja vođena politikom - od Vebera, sa njegovom blagošću i nedostatkom suštinskog programa.

"Što EPP više pokušava da zabije glavu u pesku i da nastavi sa uobičajenim poslovima, zaboleće je batine koje bi mogla da dobije u maju 2019. godine - i to zasluženo.“

Bokserski šou Vebera i Stuba

Izgledali su kao dečaci blizanci. Bele majice, bez kravate, dugački i svetlo plavi sakoi, bele maramice iznad srca, široki osmesi. Pevali su iste melodije, piše Euobserver i dodaje:

"Bilo je teško uočiti razliku između Vebera i Stuba u debati u Evropskoj narodnoj stranci u o njihovim zahtevima višim političarima od kojih su tražili da na izborima u maju 2019. godine postanu vodeći kandidat stranke ili Spitzenkandidat.“

Portal navodi da je lingvistička razlika pokazala liniju razlaza između dva kandidata, jer se Veber obratio "hrišćanskim demokratima", a Stub je govorio o "EPP-u".

"Po sadržaju postojala je mala razlika između konzervativnog bavarskog Vebera i liberalnijeg nordijskog Stuba. Veber je rekao da je najveći izazov sa kojim se suočava EU, taj da se bavi spoljnim pretnjama, Rusijom i Kinom, kao i unutrašnjim pretnjama kao što je francuski desničarski lider Marine Le Pen ili nacionalistička vlada Poljske. Stub je dodao Italiju unutrašnjim pretnjama, čija populistička vlada želi da sprovede planirani budžet uprkos zabrinutostima drugih vlada eurozone... Stub je naglasio i značaj ljudskih prava i istakao manjinska prava kao važnu vrednost za odbranu.“

Kao zajednička stanovišta dvojice kandidata, EUobserver ističe njihovo zalaganje za solidarnost među državama članicama i distribuciju nekih od tražilaca azila širom kontinenta, što su vlade zemalja istočne i centralne Evrope odbile da urade.

"Šta god da se desi, EPP će pobediti, tako da je to dobra vest", rekao je finski političar kada je moderator upitao da li obojica žele da pobede, prenosi portal i ističe da postoji osećaj da je najveća politička alijansa EU postala zadovoljna - upravo zato što je to najveća politička grupa, i oni su nedodirljivi.

Najbolji posao zameniti Junkera

Britanski Gardijan (Guardian) navodi da glasanje u EPP-u dolazi usled napetosti u grupi o tome kako obuzdati sve autoritativnijeg mađarskog premijera Viktora Orbana, njenog najneuguralnijeg nacionalnog lidera.

"Stub je tvrdio da Orban trebao da napusti grupu ako ne potpiše izjavu o evropskim vrednostima koju su usaglasili delegati EPP-a u sredu... Međutim, Veber i rukovodioci EPP protive se odbacivanju Orbana, strahujući od toga da bi to moglo da podstakne nacionalističku desnicu."

List podseća da je Žan-Klod Junker (Jean-Claud Juncker) bio glavni kandidat EPP-a na evropskim izborima za 2014. godinu, ali, bez obzira da li će Stub ili Veber pobediti, to nije garancija da će postati predsednik komisije.

"Lideri EU ne vole sistem i insistiraju na tome da nema automatske veze između kandidata vodeće grupe i najviše funkcije. Zagovornici tvrde da je to više demokratski, jer birači - oko 450 miliona nakon Brexita – imaju pravo da biraju. Tu tvrdnju su odbacile nacionalne vlade.“

Uspon Vebera u izazovnom periodu

Veber, koji trenutno vodi EPP u Evropskom parlamentu, ali nikad nije obavljao izvršnu dužnost, predstavio se kao pragmatičan umereni političar, sposoban da premosti podele Evropske unije polarizovane zbog migracione politike, ekonomskog uređenja i budžeta Unije, piše Fajnanšel Tajms (Financial Times) i dodaje :

"Ali njegov uspon dolazi u izazovnom periodu za političku porodicu koja je uživala izvanrednu moć u EU. Rezultati EPP-a beleže se u zapadnim područjima, nova generacija preuzima kormilo, a politički pokret se bori sa dubokim ideološkim podelama koje potkopavaju njihovu dvadesetogodišnju snažnu poziciju u Briselu."

FT prenosi i pisanje Tajmsa da je odluka EPP-a o glavnom kandidatu za izbore sledeće godine došla u vremenu kada se čelnici zapadnoevropskih stranaka, poput Bavarske CSU i francuskih republikanaca, prihvataju nijanse Orbanovog nacionalizma kao načina za povećanje broja glasova i odbijanje anti-EU snaga u krajnjoj desnici.

Uprkos unutrašnjem neslaganju, ankete još uvijek pokazuju kako će EPP odneti snažnu pobedu u izborima sledeće godine, ostajući najveća stranka u parlamentu EU, sa velikim političkim uticajem.

Veber u stilu Angele Merkel

Veber, koji je malo poznat izvan Nemačke i glavnog grada EU Brisela i koji nikad nije imao ministarsku poziciju, osvojio je 79 posto podrške delegata najveće evropske političke skupine. "Kampanja počinje ovde u Helsinkiju", rekao je Veber, 46-godišnji gitarist, katolik, koji predvodi EPP grupu u Evropskom parlamentu, prenosi Rojters (Reuters).

"Mi smo graditelji mostova, iskoristimo ovaj trenutak, a onda ćemo pobediti u maju 2019. godine", rekao je izaslanicima, oponašajući govor nemačke kancelarke Angele Merkel i obazriv stil kompromisa. Bio je to ton koji je Veber koristio tokom njegovih napora da postane naslednik odlazećeg predsednika Europske komisije Žan Klod Junkera, također iz EPP-a.

Popularan među hriršćanskim demokratskim jezgrom EPP-a, krovnom grupom konzervativaca, Veber će sada pokušati da izazove antiimigrantske populiste koje grupa vidi kao pretnju vrednostima otvorenosti i tolerancije u Europi.

Merkel javno podržava Vebera. EPP, uključujući hrišćanske demokrate Angele Merkel, osvojiće najviše mesta na parlamentarnim izborima, sa 219 mesta od ukupno 705, prema podacima različitih agencija koje sprovode ankete i nedavnim izbornim rezultatima koje je analizirao Reuters.

Ali, sa gubljenjem uticaja u Francuskoj i Španiji, porast desničarskih stranaka širom Evrope i sa populistima u njihovim redovima u Mađarskoj, najveća evropska politička snaga suočena je sa optužbama da ona predstavlja zastarelu politiku. Odluka ko dobija Evropsku komisiju također zavisi od nacionalnih čelnika EU, piše agencija.