Učesnici vanredne rasprave u Evropskom parlamentu (EP) o odnosima Srbije i Kosova 3. oktobra su osudili napad u selu Banjska na severu Kosova kada su maskirane naoružane osobe ubile kosovskog policajca, a potom tokom policije operacije ubijeno troje napadača.
Paskual Navaro Rios (Pascual Navarro Rios), državni sekretar Španije je u ime predsedavajućeg Evropskom unijom (EU) tražio potpuno razjašnjene celog događaja i privođenje pravdi odgovornih za ovaj napad.
On je tražio od obe strane da rade na deeskalaciji i da se vrate dijalogu o normalizaciji odnosa.
Evropski komesar Janez Lenarčić, koji je na debati predstavljao Evropsku komisiju, za napad na kosovsku policiju je rekao da je "teroristički akt".
"Kosovsku policiju su 24. septembra napali žestoko naoružani pojedinci usred ogromne operacije krijumčarenja oružja. Obim operacije je bez presedana. Količina zaplenjenog oružja je ozbiljna", ocenio je Lenarčić na debati.
Pročitajte i ovo: Kosovo i Srbija bez saradnje u istrazi napada u BanjskojOn je naglasio da ovaj događaj treba da uzbuni sve o ozbiljnosti situacije na severu Kosova.
Lenarčić je takođe potvrdio zabrinutost EU zbog jačanja srpskog vojnog prisustva uz granicu sa Kosovom.
On tražio od srpskih vlasti, uključujući predsednika Aleksandra Vučića, da sarađuju u procesu istrage i rade na sprečavanju krijumčarenja oružjem.
Lenarčić je poručio Kosovu i Srbiju da ne koriste ovaj napad kako bi odustale od dijaloga.
"Nalazimo se na ključnoj raskrsnici u dijalogu koji vodi EU. Obe strane krše obaveze iz dijaloga. One moraju da deluju uzdržano i moraju da se vrate sprovođenju obaveza iz dijaloga", reakao je Lenarčić.
Šta su rekli evropski zastupnici
Tonino Picula, jedan od inicijatora ove vanredne debate, izneo je mišljenje da je neophodno uvesti mere protiv Srbije.
"Videli smo restriktivne mere Kosovu. U najmanju ruku iste ili opširnije treba primeniti na Srbiju zbog ovih događaja", naveo je Picula.
Vladimir Bilčik, izvestilac za Srbiju u EP, ocenio je da je dijalog o normalizaciji odnosa "u zastoju" dolaskom Aljbina Kurtija (Albin) na vlast.
Govoreći o napadu u Banjskoj, Bilčik je rekao da je neophodna puna istraga i da je "lopta na Beogradu".
“Potrebne su nam pune činjenice a ne emotivne izjave lidera u medijima", izjavio je Bilčik.
Izvestiteljka za Kosovo u EP Viola fon Kramon (von Cramon) ocenila je da su mir i demokratija, krhki i ugroženi na Zapadnom Balkanu.
"Povećanje tenzija i trupa na granici Kosova i Srbije je alarmantno i potrebna nam je hitna deeskalacija situacije. EU treba da ukine svoje sankcije Kosovu i da bude oštra prema srpskoj vladi", rekla je Fon Kramon.
U oktobru se usvaja Rezolucija o napadu u Banjskoj
Nakon ove rasprave sledi izrada nacrta Rezolucije po hitnom postupku koja će biti izglasana već tokom ovog meseca.
Evroposlanik i iniciator debate Tonino Picula je u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) 2. oktobra naveo da bi Rezolucija trebalo da bude jasna ocena EP-a o stanju odnosa Prištine i Beograda, "a na tragu posjednjeg terorističkog napada na severu Kosova i ubistva policajca".
"Treba, osim kaznene, utvrditi i političku odgovornost za najnoviju eskalaciju nasilja. Zastupnici će izraziti i stajališta o rezultatima posredničke uloge EU u svetlu očiglednog zastoja u primeni plana o normalizaciji odnosa", rekao je Picula za RSE.
Rezolucije Evropskog parlamenta nisu pravno niti politički obavezujuće za članice EU i evropske institucije.