Evropska unija uvela je sankcije policiji za moral u Iranu i ministru informiranja te teokratske islamske zemlje zbog njihovog sudjelovanja u nasilnom obračunu sa sudionicima masovnih antivladinih protesta koji neprekidno traju sedmicama zbog smrti 22-godišnje Mahse Amini poslije pritvaranja zbog nepravilnog nošenja marame, saopćeno je u ponedjeljak, 17. oktobra.
Među 11 sankcioniranih su dva glavna rukovodioca iranske policije za moral, Mohamad Rostami i Hadžahmad Mirzei.
Njima su zamrznuta sredstva u svim zemljama Evropske unije, a zabranjeno im je i da tamo putuju, prenio je AP.
Pročitajte i ovo: Nastavljeni protesti u IranuNa meti kaznenih mjera su predstavnici snaga sigurnosti i lokalni policijski šefovi, "zbog njihove uloge u brutalnom suzbijanju protesta", navodi se u saopćenju iz Brisela pošto su mjere usvojili šefovi diplomacija zemalja EU na sastanku u Luksemburgu.
Ministar informiranja Isa Zarepur je na listi kažnjenih zbog navodne odgovornosti za ometanje funkcioniranja interneta tokom protesta.
Ministrica vanjskih poslova Njemačke Annalena Baerbock je izjavila da EU "ne može i neće zatvarati oči" pred nasiljem nad demonstrantima u Iranu i dodala:
"Također je jasno da će, ako ovaj režim nastavi tući svoje stanovništvo na ovakav način, biti novih paketa sankcija usmjerenih na odgovorne".
U saopćenju EU osuđuje "rasprostranjenu i neselektivnu upotrebu sile protiv mirnih demonstranata" i ocjenjuje da je takvo postupanje "neopravdano i neprihvatljivo".
"Narod Irana, kao i svuda drugdje, ima pravo mirno protestirati, i to pravo mora biti osigurano u svim okolnostima", ukazuje se u saopćenju.
Vaš browser nepodržava HTML5
Iranska vlada insistira na tome da Amini nije bila maltretirana, ali njena porodica tvrdi da je na njenom tijelu bilo modrica i drugih znakova premlaćivanja, nakon što je 13. septembra privedena zbog kršenja strogih pravila oblačenja Islamske Republike.
Preminula je tri dana kasnije, 16. septembra, kada su u Iranu i počeli protesti.
Pročitajte i ovo: Bes žena u brojevima