Delegacija EU u BiH: Napravljen napredak u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta

Radnici stavljaju zastavu EU na zgradu u glavnoj ulici u Sarajevu, 16. decembar 2022.

Delegacija Evropske unije(EU) u Bosni i Hercegovini(BiH) oglasila se nakon što je Dom naroda Parlamenta BiH u srijedu 30. augusta usvojio pet zakona vezanih za evropski put Bosne i Hercegovine.

"Otkako su se stranački čelnici sastali 22. augusta, postignut je napredak u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta Evropske unije. Zakoni usvojeni danas u Domu naroda znak su da se napori pojačavaju i da je napredak moguć s političkom voljom. Pozivamo da se zamah održi, posebno u pogledu vladavine prava i borbe protiv korupcije", poručila je Delegacija EU.

Dom naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine (BiH) usvojio je 30. avgusta finalno dva važna zakona iz takozvanog evropskog paketa, o slobodi pristupa informacijama i ombudsmanu za ljudska prava.

Treći bitan zakon iz tog paketa, o izmjenama zakona o državnom regulatoru za pravosuđe, Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH (VSTV), usvojen je u prvom čitanju, a finalno izjašnjavanje ostavljeno je za 6. septembar do kada se mogu podnositi amandmani.

Uz ova tri, kao naredne važne akte za evropske integracije, Dom naroda usvojio je izmjene zakona o strancima, te zakon o vinima.

Izmjene Zakona o VSTV-u, čije je finalno usvajanje preostalo, su među ključnim prioritetima iz Mišljenja (avis) Evropske komisije, kako bi se osigurao integritet bh. pravosudnog sistema.

U Mišljenju se insistira da se pravosudni sistem BiH riješi sukoba interesa, da se osigura integritet nosilaca pravosudnih funkcija i transparentnost u radu.

Pročitajte i ovo: Dom naroda Parlamenta BiH usvojio pet važnih zakona iz EU paketa

Najviše primjedbi na izmjene Zakona su imali zastupnici iz opozicione Stranke demokratske akcije (SDA), ocjenjujući da odredbe zakona, kao ni amandmani, nisu u skladu s onim što od ovog zakona očekuje EU.

Mišljenje o predloženim amandmanima na Zakon o VSTV-u dala je i Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) u BiH, ističući kako je za bosanskohercegovačke vlasti ključno da u potpunosti poštuju osnovne demokratske principe i principe vladavine prava, što podrazumijeva inkluzivnost, transparentnost i učešće.

Na hitno usvajanje ovog zakona pozvalo je početkom juna i Vijeće za implementaciju mira (PIC), navodeći da mora biti ''u potpunosti usklađeno s EU standardima'', naročito u dijelu koji se odnosi na integritet.

Pročitajte i ovo: Stranke parlamentarne većine postigle dogovor o zakonima važnim za europski put BiH