Perčo: Neophodno mijenjanje načina izvještavanja o EU

Ajdin Perčo

„Think tank Populari“ iz Sarajeva, u okviru projekta 'EU priče' i podršku britanske ambasade u Sarajevu, sačinio je izvještaj pod nazivom 'Iz Brazila u Brisel'. Zanimljivo istraživanje bavi se time da li se euforija koja je stvorena u BiH pobjedama fudbalske reprezentacije, prvo nad Grčkom rezultatom 3:1 a zatim i nad Latvijom, sa čak 5:0, može iskoristiti i za životno bitne ciljeve, kao što je npr. evropski put Bosne i Hercegovine. Iako mediji prepoznaju svoju ključnu ulogu, njihov uticaj posebno u procesu evropskih integracija do sada je ostao neiskorišten.
U Bosni i Hercegovini, zemlji sveprisutnijeg društveno-političkog sivila, pozitivni sportski događaji izazivaju euforiju na ulicama bh. gradova, poput ove nakon što je BiH pobijedila Grčku i Latviju u kvalifikacionim utakmicama za Svjetsko prvenstvo. Mediji isto tako euforično izvještavaju o poduhvatima bh. reprezentacije - kada bi sa takvim zanosnom i učestalije novinari govorili o značaju evropskih integracija, građani Bosne i Hercegovine bolje bi upoznali prednosti života u Evropskoj uniji, kaže istraživač centra Populari Ajdin Perčo:

„Mi smo naveli primjer bh. nogometne reprezentacije kao primjer gdje mediji mogu stvoriti euforiju oko jedne relativno nebitne stvari, uzimajući u obzir sve probleme koje bh. stanovništvo ima, što znači da mediji mogu napraviti veću euforiju i od mnogo bitnijih stvari. Mi smatramo, naravno, da je Evropska unija mnogo bitnija od fudbala, to je životno pitanje, pa predlažemo da mediji isto urade i za Evropsku uniju. Kada se građani informišu o Evropskoj uniji, kada znaju esenciju problema u kojoj se Bosna i Hercegovina nalazi, konačno će početi da drže političare odgovornim za sve propuštene prilike. Na taj način se stvara kritična masa građana i vrši se pritisak na političare da ubrzaju reformske procese.“

Mediji su ključni u procesu priključenja novih zemalja evropskoj porodici naroda - ističe se u mnogim dokumentima. I bh. institucije, kakva je Direkcija za evropske integracije Savjeta ministara BiH, medije smatraju glavnim partnerima u reformskim procesima. Za potrebe izvještaja istraživači Populari-ja analizirali su tri javna emitera i šest listova kako bi utvrdili nivo zainteresovanosti medija za teme o evropskim integracijama.

„Na primjer, na RTRS-u postoji emisija 'EU i mi' koja se emituje od 2005. godine. U isto vrijeme na BHT ima emisija 'Euroimpuls', dok na Sarajevo TV nema uopšte specijalizirane emisije na temu Evropske unije. Što se tiče novina, većinom izvještavaju o Evropskoj uniji sporadično, osim novina koje su uključene u projekat 'EU priče'.“

Mali je broj emisija o Evropskoj uniji koje su inicirali bh. akteri, što bi se trabalo promijeniti, kaže Ajdin Perčo. Istovremeno, trebalo bi mijenjati i način izvještavanja o ovoj temi.

„Kroz naše prethodne priče u okviru projekta 'EU reportaže', primijetili smo da mediji jako loše izvještavaju o IPA fondovima. Izvještavanje je suhoparno, protokolarno, vijesti nisu interesantne. Naravno, uvijek može bolje – menadžment TV kuća može dodijeliti bolje termine ovim emisijama. Indikativno je da Bosna i Hercegovina u Briselu ima samo jednog novinara, to je Elvir Bucalo, koji izvještava za BHT. U isto vrijeme ostale balkanske zemlje imaju mnogo, mnogo više svojih novinara u Briselu. Mislim da je to veoma indikativno u smislu određivanja na kojem je mjestu liste prioriteta Evropska unija u bh. medijima.“

Aktuelni izvještaj istraživačkog centra Populari kreiran je u namjeri da ukaže na potrebu poboljšanja rada svih nivoa vlasti uključenih u proces priduživanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji.

„Upravo smo ovim izvještajem završili serijal 'EU priče'. Uskoro pripremamo niz manjih brifova koje ćemo objaviti u sljedećim mjesecima. Nadam se da sad slijedi proces deseminacije čitavog projekta 'EU priče', u tom ćemo kontekstu objaviti niz različitih promocija ovog projekta, i u Bosni i Hercegovini, i u inostranstvu“, zaključuje Ajdin Perčo.