Europski put umjesto izolacije Sjeverne Makedonije i Albanije

Premijeri Albanije i Sjeverne Makedonije Edi Rama i Dimitar Kovačevski na konferenciji za medije u Skopju, 14. novembra 2022.

Snažna poruka da dvije zemlje ne smiju skrenuti s europskog puta, potpisivanje Memoranduma i opredjeljenje za izgradnju Koridora VIII do 2030. godine, ali i dogovor o povratku ukradenih ikona iz Struge, epilog je druge zajedničke sjednice vlada Sjeverne Makedonije i Albanije.

Dvije vlade istaknule su opredijeljenost za produbljivanje međusobne suradnje na svim područjima, ali i važnost nastavka zajedničkog europskog puta i nastavka pregovora za ulazak u Evropsku uniju koje su obje zemlje započele ove godine.

Komentirajući ustavne amandmane koje bi Sjeverna Makedonija trebala učiniti kako bi nastavila pregovore za ulazak u Uniju, a koji bi Bugare trebali uključiti u Ustav, albanski premijer Edi Rama rekao je da Albanija također poznaje mnoge manjine, uključujući i bugarsku.

Pročitajte i ovo: Nema konsenzusa za ustavne promene u Severnoj Makedoniji

Napomenuo je da i sadašnji makedonski Ustav ima mnogo uvedenih manjina, pa je to poznati model koji treba dopuniti.

“U Albaniji imamo drugačiji model, ali u parlamentu smo priznali značajan broj manjina, uključujući i bugarsku manjinu, koja ima svoju skromnu prisutnost, ali postoji u Albaniji, i ne čini se da smo ugroženi od neke manjine. Naprotiv, manjine smatramo velikim bogatstvom”, rekao je Rama.

Premijer Dimitar Kovačevski je dodao da je zemlja napravila mnogo kompromisa i teških odluka ove Vlade kako bi se zemlja približila EU, ali da je opredjeljenje za ulazak u Uniju opredjeljenje velikog dijela građana.

Pročitajte i ovo: Izvještaj EU o Sjevernoj Makedoniji traži provođenje zakona, a ne ad hoc rješenja

"Znam da će svih 120 zastupnika donijeti odluku koja će omogućiti jasnu viziju da država ide prema punopravnom članstvu u EU, gdje joj je i mjesto, te da neće izabrati put izolacije", rekao je Kovačevski.

Za promjenu makedonskog Ustava potrebna je suglasnost dvije trećine makedonskog parlamenta koji broji 120 zastupnika.

Dvojica premijera posebno su se osvrnula na memorandume potpisane na današnjoj drugoj sjednici vlada.

Makedonski premijer istaknuo je kako je kriza prilika za inovacije i razvoj s ciljem, kako je rekao, da zemlja postane "središte zelene energije" koja bi uz dobar plan i strategiju opskrbljivala regiju i kontinent s energijom iz obnovljivih izvora.

Rama se pak osvrnuo na sporazume za međunarodne ugovore o plovnom prometu na Ohridskom jezeru, gdje je istaknuo potrebu izgradnje tzv. suhe luke u Strugi, kako bi se poboljšala povezanost dviju zemalja.

Kao zaseban segment izdvojen je Sporazum o povratu ilegalno izvezenih ikona iz zemlje između ministarstava kulture, kojim će, nakon kaznenog postupka u Albaniji, započeti postupak njihovog fizičkog povratka u zemlju. Riječ je o 21 ikoni koje su prije deset godina ukradene iz Struge.

Što se tiče obveza i suradnje za cestovno povezivanje, dvojica premijera istaknula su opredjeljenje za povezivanje cijelog Koridora 8 do 2030. godine, što je potvrđeno potpisivanjem odgovarajućeg memoranduma.

Pročitajte i ovo: Bugarski savezi i klubovi - ili promjena imena ili brisanje

Njime bi luke Drač i Skoplje s jedne strane, te Burgas u Bugarskoj s druge strane trebale biti praktički povezane cestovnom i željezničkom infrastrukturom. Time, istaknuli su premijeri, cijela regija postaje konkurentnija za strane ulagače.

Prvo Međuvladino zasjedanje dviju država održano je u Pogradecu u Albaniji krajem 2017. godine. Tada je makedonsko izaslanstvo predvodio bivši premijer Zoran Zaev, a domaćin je bio albanski predsjednik Rama.

Vaš browser nepodržava HTML5

Perspektiva u Skoplju: Zavadi pa vladaj