Pravosuđe slabo, policija profesionalna

Sedište Kosovske policije u Prištini

Euleks je sačinio prvi šestomesečni izveštaj o radu kosovske policije i pravosudnog sistema i predao ga Vladi Kosova
U kosovskom pravosuđu je zabeleženo puno slabosti i zato mu je potrebna široka reforma, dok se za Kosovsku policiju može reći da je uspešna institucija, ocenio je Euleks u izveštaju koji je predat Vladi Kosova.

U svom prvom izveštaju od početka rada misije u decembru prošle godine, Euleks je naveo slabosti i prednosti kosovskih pravosudnih institucija, čiji rad nadgleda.

I dok se ističe da najviše problema ima u pravosuđu, policija i carina dobro funkcionišu, ali su i tu potrebna dodatna poboljšanja.

Upozorava se da je celokupni pravosudni sistem znatno slabiji u smislu nezavisnog i efikasnog gonjenja i donošenja sudskih presuda. Reforma sudstva treba da stvori klimu poverenja i omogući sudijama i tužiocima nezavistan rad, bez pritisaka i korupcije, navedeno je.

Pretnje i pritisci na sudije


Zamenik misije Euleksa Roj Riv je na konferenciji za novinare kazao:

“Kada govorimo o radu pravosuđa tu ima dosta slabosti, postoje pretnje i pritisci na sudije, ali ima i napretka u rešavanju tih problema. Potrebno je još puno toga uraditi kako bi stanovništvo steklo poverenje u ovu instituciju.”

On je dodao da će u tom pravcu raditi Euleks zajedno sa pravosuđem i Ministarstvom pravde.

“Ono što mi pokušavamo da učinimo je da stvorimo nezavisni pravosudni sistem”
, kazao je Riv.

Euleks preporučuje i značajnije povećanje broja žena i učešće predstavnika manjinskih zajednica u celom kosovskom pravosuđu.

S druge strane pohvaljen je rad Kosovske policije. U izveštaju se navodi da policija ima ‘sveobuhvatnu pravnu strukturu, da je dobro obučena, da ima dobro osoblje, adekvatan budžet i opremu za uspešno izvršavanje pravnih obaveza’.

Prioritet uvesti obaveštajne sisteme

Međutim, postoji zabrinutost vezana za ‘kvalitet njenog rukovodećeg osoblja i upravljanja posebno kada je reč o borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije’.

“Kosovska policija je vrlo profesionalna institucija, ali mi smo identifikovali i oblasti koje treba unaprediti”
, rekao je Riv.

U izveštaju su izložene različite preporuke, između ostalog i one koje se tiču uvođenja obaveštajnih sistema, što treba da bude prioritet u naredne tri godine.

Navedeno je da Kosovska policija može da posluži kao primer drugim policijskim službama na Balkanu i Evropi u celini, čime je doprinela i odluka nekoliko stotina Srba da se vrate u Kosovsku policiju.

Civilno društvo sve aktivnije


Carina je, prema istom izveštaju, vrlo profesionalna institucija, ali se predlaže njena potpuna integracija sa graničnom policijom Kosova i javnim službama u smislu borbe protiv pograničnog kriminala. Kao izazov se navodi i pravilna interpretacija i jedinstvena primena carinskih propisa u skladu sa onim u EU.

Kada je reč o civilnom društvu i nevladinim organizacijama, u izveštaju je navedeno da su u januaru 2009. godine bile prijavljene 4.952 organizacije.

Prema podacima Ministarstva javnih službi, na Kosovu ima 185 multietničkih nevladinih organizacija, dok je više od 540 iz srpske zajednice. Euleks navodi da civilno društvo sve više prati rad lokalnih vlasti u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Takođe se prate i sudski procesi.

U izveštaju je navedeno 70 preporuka za poboljšanja u tri oblasti koje nadgleda Euleks: pravosuđu, policiji i carini. Izveštaj je podeljen na četiri dela - policija, sudstvo, carina i civilno društvo i nevladine organizacije, i rezultat je rada oko 400 Euleks posmatrača. Euleks je zatražio od kosovskih institucija da sprovedu navedene preporuke.

Izveštaj je predstavljen i kosovskoj Vladi na sastanku Zajedničkog odbora za koordinaciju vladavine zakona. Sledi razmatranje izveštaja u kosovskim institucijama i civilnom društvu.