Vlada Srbije predlogom zakona o pravosudnoj nadležnosti na Kosovu krši obaveze iz dijaloga, navodi EU

Zastava Srbije i EU, Beograd (foto arhiv)

Evropska unija smatra da objavljeni nacrt zakona, koji je predložila Vlada Srbije o proglašenju Kosova područjem posebne zaštite i o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela na Kosovu, "predstavlja jasno kršenje obaveza Srbije iz dijaloga".

Portparolka Evropske unije Nabila Massrali je u pisanom odgovoru za Radio Slobodna Evropa naglasila da je ovo, takođe, u suprotnosti sa nedavnom ponovljenom potvrdom posvećenosti Srbije dijalogu.

Pozvala je vlasti u Beogradu da ponovo razmotre ovaj nacrt zakona.

"Evropska unija podseća Srbiju da je obavezuju svi sporazumi o dijalogu kao sastavni deo njenih evropskih integracija i poziva Srbiju da se nacrt zakona ponovo preispita u skladu sa tim", poručila je portparolka.

Ona podseća da još od briselskog sporazuma iz 2013. godine, Kosovo i Srbija imaju jasne obaveze u vezi sa svojom jurisdikcijom.

čitajte Lajčak optimista oko napretka u važnim pitanjima dijaloga Kosova i Srbije

Petković: 'Predloženi zakoni nemaju veze sa dijalogom'

Na poruke iz Evropske unije reagovao je direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije Petar Petković.

On je u pisanom saopštenju 30. oktobra poručio da zakoni koje donosi Srbija "kao vid podrške srpskom narodu" na Кosovu, "nemaju nikakve veze sa obavezama iz Dijaloga".

"Već su direktna posledica i reakcija na ugnjetavanje srpskog naroda od strane režima u Prištini i izostanka vidljivih akcija misije Evropske unije Euleks da zaštiti srpski narod i obezbedi vladavinu prava i spreči humanitarnu katastrofu", dodao je Petković.

Navodi da je Srbima na Kosovu zbog "ukidanja, zatvaranja i zabrana Prištine" egzistencija dovedena u pitanje, te da im je zbog toga zakon o socijalnoj pomoći i davanjima "neophodan".

Vlada Srbije je 28. oktobra usvojila Predlog zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova.

Kako je saopštila Vlada 28. oktobra, predložena zakonska rešenja predviđaju da nadležnost u predmetima za krivična dela u prvom stepenu imaju Više javno tužilaštvo i Viši sud u Beogradu, a za postupanje u drugom stepenu Apelaciono javno tužilaštvo i Apelacioni sud u Beogradu.

"Takođe, predviđeno je da se u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu obrazuje Posebno odeljenje za krivično gonjenje krivičnih dela koja su izvršena na teritoriji Kosova i Metohije", navodi Vlada Srbije.

Predsednik Srbije je 13. septembra najavio da će zakon o organizaciji nadležnosti pravosudnih organa Srbije za područje Kosova biti usvojen u Skupštini Srbije u roku od 45 dana.

Kako je rekao tom prilikom Vučić, tužilaštvo će imati "poseban zadatak da istraži i goni kriminalna i protivpravna dela službenika i zvaničnika institucija u Prištini".

Pročitajte i ovo: Nikakav napredak Srbije u spoljnoj i bezbednosnoj politici, ocenila u izveštaju Evropska komisija