Evropska unija je pozdravila odluku Vlade Kosova da smanji prisustvo policije unutar i oko opštinskih zgrada na severu Kosova, ali je istaknuto da su neophodni dalji koraci ka smirivanu situacije u tom regionu.
Portparol EU Peter Stano je 17. avgusta na konferenciji za novinare rekao da je vremenski rok implementacije dogovora oko smirivanja situacije na severu u rukama Kosova i Srbije, odnosno da je neophodno ispunjavanje zahteva, kriterijuma ili preuzetih obaveza.
"Da bismo ublažili sadašnju krizu, kao što smo često govorili, treba što pre održati vanredne izbore u sve četiri opštine (na severu Kosova). Treba ih sveobuhvatno organizovati. To znači potpuno i bezuslovno učešće kosovskih Srba", rekao je Stano.
U četiri opštine na severu Kosova, Severnoj Mitrovici, Leposaviću Zvečanu i Zubinom Potoku, živi većinsko srpsko stanovništvo koje je bojkotovalo izbore u aprilu. Kao rezultat tog bojkota na vlast su došli albanski gradonačelnici, koji su krajem maja u opštinske zgrade ušli uz pomoć policije.
Situacija je eskalirala 29. maja kada su se Srbi sukobili sa pripadnicima KFOR-a, vojne misije NATO-a na Kosovu. Na desetine osoba je povređeno na obe strane, nakon čega je NATO odlučio da pojača prisustvo na Kosovu.
- EU kaže da jednostrani potezi Kosova ne doprinose smirivanju tenzija
- Borrell primio pismo evropskih i američkih poslanika o Kosovu i Srbiji
Stano je istakao da je za EU, kao posrednika u dijalogu Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa, veoma važno da se taj proces ponovo pokrene, kako bi se strane pozabavile važnim pitanjima.
"Najvažnija pitanja su Ohridski sporazum i njegov aneks", rekao je Stano aludirajući na sporazum o normalizaciji odnosa na osnovu predloga EU, koji su Priština i Beograd prihvatili krajem februara.
Potom su strane sredinom marta u Ohridu usaglasile i aneks dokument za implementaciju tog sporazuma, kojim bi trebala da se reše mnoga otvorena pitanja.
Međutim, implementacija ovih dogovora je ostala u drugom planu nakon povećanih tenzija na severu.
Pročitajte i ovo: Deeskalacija na severu Kosova 'na pola puta'U međuvremenu su Kosovo i Evropska unija postigli dogovor o deeskalaciji koji, pored ostalog, predviđa povlačenje specijalne jedinice policije Kosova iz i oko opštinskih zgrada i raspisivanje vanrednih izbora u opštinama na severu. Kosovo je do sada povuklo 50 odsto policajaca, dok se radi na administrativnom uputstvu koje bi otvorilo put za raspisivanje novih izbora.
Evropska unija i SAD su odgovornost za podizanje tenzija prebacile na Kosovo i u nekoliko navrata tražili hitnu deeskalaciju. Od Srbije je, s druge strane, zatraženo da obezbedi bezuslovno učešće Srba na izborima.