Evropska unija (EU) poziva sve institucije u Crnoj Gori da poštuju zakon i da Ustav države jer je ovo ključno za evropski put Crne Gore.
"EU poziva sve organe vlasti i političke lidere da obezbede punu funkcionalnost Ustavnog suda kao suštinske garancije za vladavinu prava i demokratsku stabilnost, uključujući obezbeđivanje pravovremenih imenovanja na osnovu zasluga, transparentnosti i zakonskih zahteva", naveo je u pisanom odgovoru portparol Evropske komisije (EK) Gijom Mersije (Guillome Mercier).
On je podsetio da je tokom prošlonedeljne posete Crnoj Gori, evropska komesarka za proširenje Marta Kos ohrabrila sve političke snage da se udruže kako bi prevazišli trenutni zastoj i obezbedili najširu podršku reformama koje se odnose na EU.
Pročitajte i ovo: Marta Kos odala počast žrtvama tragedije: Evropska unija je uz CetinjeKomesarka Kos, tvrdi portparol Mersije, je ponudila podršku EK u istraživanju mogućih rešenja u interesu Crne Gore i njenog pristupanja EU, uključujući mogućnost procene nezavisnog međunarodnog tela, poput Venecijanske komisije.
"EU još jednom apeluje na to da Crna Gora izmeni svoj sadašnji pravni okvir kako bi uvela posebnu uredbu o pravima u vezi sa radom, uključujući kriterijume za penzionisanje, za sudije i tužioce, koja bi trebalo da bude u skladu sa evropskim standardima i postojećim preporukama Venecijanske komisije", istakao je briselski portparol Gijom Mersije.
Opozicija Crne Gore traži od predsednika Jakova Milatovića da stavi van snage odluku parlamentarne većine o penzionisanju sudija Ustavnog suda. Opozicija je to okarakterisala kao ustavni puč.
Pročitajte i ovo: Kriza u Crnoj Gori: EU, predsjednik i opozicija zabrinuti 'zbog kršenja Ustava'Od predviđenih sedam, Ustavni sud trenutno ima šest sudija, jer je jedan nedavno penzionisan a procedura izbora novog nije ni počela.
Ustavna kriza nastala je oko načina penzionisanja još troje sudija.
Ustav Crne Gore jasno propisuje da samo Ustavni sud na sjednici može konstatovati koje sudije su ispunile uslov za penzionisanje.
U spornom slučaju, Ustavni odbor Skupštine je 17. decembra, bez takvog obavještenja Ustavnog suda, a na osnovu dopisa predsjednice tog suda Snežane Armenko, konstatovao da su ispunjeni uslovi za penzionisanje troje sudija.
Odlučio je i da se raspiše oglas za izbor novih.
Istog dana, na osnovu te odluke Odbora, predsjednik Skupštine Andrija Mandić je konstatovao prestanak mandata jednoj od troje, sutkinji Dragani Đuranović.
Za ostalo dvoje nije mogao jer je to u "nadležnosti" predsjednika države, na čiji predlog su svojevremeno birani za sudije.
Penzionisanjem troje, sud bi ostao sa samo troje sudija, što bi blokiralo proces odlučivanja do izbora novih.