Evropska komisija računa da će kompanija AstraZeneca snabdevati zemlje članice Evropske unije u skladu sa ukupnim brojem doza koji je postignut preprodajnim ugovorom koji je ova institucija postigla sa kompanijom.
Portparol Komisije Eric Mammer novinarima je objasnio da je upravo cilj postupka koji je Komisija pokrenula protiv kompanije u sudu u Briselu.
"Očekujemo da primimo svoje doze i to je razlog zašto imamo spor na sudovima u Belgiji kako bismo osigurali da se sve doze isporuče i kako bi se nastavila kampanja vakcinacija u zemljama članicama [EU], gde se većina njih delimično zasniva na ovoj vakcini", izjavio je Mammer.
Rekao je da evropske institucije očekuju dalje snabdevanje "čak i ubrzanje procesa" i tokom trajanja sudskog postupak protiv ove kompanije.
Međutim, do sada nema odgovora na pitanje Radio Slobodna Evropa (RSE) koja će biti strategija u slučaju da AstraZeneca ne isporuči dogovorene doze te kako će se postupati u nedostatku doza za osobe koje su već dobile prvu vakcinu ovog proizvođača.
Evropska komisija je u aprilu pokrenula tužbu protiv AstraZenece jer nije ispoštovala odredbe iz ugovora o isporuci vakcina protiv korona virusa.
Ova kompanija zaostaje u isporukama koje su usaglašene kada je Komisija sklopila ugovor.
AstraZeneca je već prilikom prvog kontingenta Evropsku uniju snabdevala sa više od 60% manje doza od dogovorene količine po ugovoru koji je Komisija sklopila u ime svih država članica.
Vaš browser nepodržava HTML5
Britansko-švedskoj farmaceutskoj kući se zamera i što nije imala "pouzdan" plan kojim bi se omogućila isporuka doza na vreme.
Ovo je razlog zašto Evropska komisija nije obnovila narudžbine vakcina od AstraZenece nakon juna, ali insistira da je kompanija obavezana da isporuči sve doze vakcina prema postojećem ugovoru.
Eric Mammer je objasnio da nakon juna države članica EU nemaju pravo da individualno naruče doze vakcina.
U cilju da svaka država članica bude proporcionalno snabdevana sa vakcinama protiv COVID-a 19, Komisija je sklopila ugovore sa proizvođačima u ime svih država članica.
Osim sa AstraZenecom, do sada postoje ugovori sa kompanijama Johnson and Johnson, Moderna i Pfizer, koja je, prema rečima briselskih zvaničnika, "postala najpouzdaniji partner".
Stoga, EU je nedavno potpisala novi ugovor sa Pfizerom za dodatnih 1,8 milijardi doza vakcina koje na teritoriji EU trebaju stići do 2023. godine.