Brisel ponavlja da je Ohridski sporazum obavezujući i za Kosovo i za Srbiju

Premijer Kosova Albin Kurti, specijalni izaslanik Miroslav Lajčak, bivši evropski komesar Joseph Borrell i predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Ohridu, mart 2023.

Portparol Evropske unije (EU) Peter Stano je rekao da Brisel nema šta da doda više od onog što je već izjavio izaslanik za dijalog Srbije i Kosova Miroslav Lajčak o tome da je Srbija povukla pismo kojim osporava neke elementi Ohridskog sporazuma.

Briselski portparol, međutim, nije objasnio, kada i na koji način je Srbija obavestila EU da povlači ovo pismo.

"Neću ponavljati ono što je specijalni predstavnik EU već rekao. Mogu samo da istaknem ono što je obuhvaćeno brojnim porukama, stavovima, komentarima EU, uključujući i one iz država članica, a obuhvaćeno je i zaključcima Evropskog saveta, da i Srbija i Kosovo imaju obavezu da sprovode Ohridski sporazum i ako to ne urade, neće moći da nastave svojim putem u EU. To je vrlo je jasno", izjavio je Stano na konferenciji za novinare.

Za Brisel je, ponovio je Ohridski sporazum "konačan i obavezujući dokument prema međunarodnom pravu i za Kosovo i za Srbiju, i nisu potrebni dalji koraci da se on primeni".

Miroslav Lajčak je tokom posete Prištini, 6 septembra potvrdio da je Srbija povukla pismo upućeno Briselu prošle godine, u kojem je izrazila rezerve prema Sporazumu o putu ka normalizaciji sa Kosovom i njegovom Aneksu za implementaciju.

Tadašnja premijerka Srbije Ana Brnabić je prošlog decembra uputila to pismo Briselu gde je navela da se Sporazum iz Ohrida "smatra prihvatljivim isključivo u kontekstu koji se ne odnosi na de fakto i de jure priznanje Kosova".

Pročitajte i ovo: Brnabić poslala Briselu rezerve Srbije na obaveze iz Ohrida

Između ostalog, bivša premijerka je u ovom pismu navela kako Srbija "ističe da se ovo opredeljenje (prema sporazumu) ne proteže na priznavanje članstva Kosova u UN, sistemu organizacija i agencija UN, niti na takozvani teritorijalni integritet Kosova."

Ohridskim sporazumom od 11 članaka, između ostalog, predviđen je nivo samoupravljanja srpske zajednice na Kosovu i međusobno priznavanje državnih simbola, a od Prištine i Beograda se traži da sprovode i sve prethodne dogovore postignute tokom dijaloga.