EU spremna da počne izradu sporazuma o pristupanju, ako Crna Gora održi tempo reformi

Grb Crne Gore unutar obilježja EU, ilustrativna fotografija

Savet Evropske unije (EU) je spreman da započne pripreme za izradu nacrta sporazuma o pristupanju sa Crnom Gorom, pod uslovom da Crna Gora održi uporni reformski napredak i izvrši potrebne reforme.

Ovo će potvrditi ministri nadležni za evropska pitanja putem zaključaka koji će usvojiti na sastanku 17. decembra. Radio Slobodna Evropa (RSE) ima uvid u nacrt ovih zaključaka.

Savet EU će putem zaključaka posebno pohvaliti Crnu Goru što je u celini ispunila privremena merila iz poglavlja 23 i 24 o vladavini prava.

Kako stoji u nacrtu zaključaka, pozitivan IBAR za Crnu Goru, jeste "važna prekretnica koja označava početak nove i završne faze u pristupnim pregovorima".

Crna Gora je nakon višegodišnjeg zastoja, u junu ove godine odmrznula pristupne pregovore sa Evropskom unijom.

Pročitajte i ovo: Zvanično odmrzavanje pregovora Crne Gore o članstvu u EU

Sada je Crna Gora u procesu zatvaranja svih poglavlja u pregovorima, sa ambicijom da okonča proces do kraja 2026. godine, kako bi do kraja ove dekade postala punopravna članica EU.

Inače, Evropska unija obično počinje da radi na nacrtu sporazuma o pristupanju sa zemljom kandidatom nakon što su pregovori o pristupanju uglavnom završeni. Ovo se obično dešava nakon što Evropska komisija i zemlja kandidat postignu konsenzus da je zemlja na zadovoljavajući način usklađena sa pravnom tekovinom EU, te je ispunila neophodne političke, ekonomske i administrativne uslove.

Pročitajte i ovo: Koliko je utemeljen optimizam o članstvu u EU za Crnu Goru i Srbiju do 2028?

Tokom ovog meseca bi trebala da se održi nova međuvladina konferencija sa Crnom Gorom, gde zemlja namerava da zatvori neka poglavlja. Crna Gora ima ambiciju da zatvori četiri poglavlja.

"Savet se raduje što će biti u mogućnosti da privremeno zatvori dalja poglavlja što je prije moguće, kada se za to steknu uslovi", navodi se u nacrtu zaključaka za Crnu Goru koje treba usvojiti ministri sredinom decembra.

Moguća međuvladina konferencija sa Crnom Gorom bi mogla da se održi u trećoj sedmici decembra. Tokom te sedmice biće održani razni sastanci EU na nivou ministara, kao i redovni samit lidera.

Na sastanku Saveta opštih poslova EU, 17 decembra, ministri nadležni za evropska pitanja će usvojiti paket zaključaka o zemljama koje su u procesu proširenja. Ove zaključke će potom potvrditi i Evropski savet, odnosno lideri država i vlada EU, na samitu koji će biti održan 19 decembra.

U delu zaključaka koji se odnose na Crnu Goru, ministri evropskih poslova će pozdraviti "veoma pozitivne rezultate u ispunjavanju dugotrajnih reformskih obaveza". Pohvaliće se cilj Vlade Crne Gore da nastavi brzi napredak zemlje na putu ka EU i u tom sklopu će pozvati političke snage da slede ovaj ambiciozni plan za zatvaranje pristupnih pregovora.

Savet će pozdraviti napredak Crne Gore ka ponovnom funkcionisanju glavnih pravosudnih organa, za ubrzavanje i produbljivanje sprovođenja ključnih reformi pravosuđa i usvajanje novog strateškog okvira i finaliziranje određenog broja nerešenih imenovanja sudija, kroz transparentne procedure zasnovane na zaslugama.

"Ove mere pomažu u poboljšanju nezavisnosti, odgovornosti, nepristrasnosti, integriteta, efikasnosti i profesionalizma pravosudnog Sistema", navodi se u nacrtu zaključaka. S tim u vezi pozdravlja se imenovanje novog stalnog predsednika Vrhovnog suda.

Savet EU će putem ovih zaključaka pozdraviti dobar napredak i ohrabriti zemlju da sa reformskim naporima, posebno u ključnim oblastima kao što su sloboda izražavanja i medija, uključujući zaštitu novinara i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, te reforme javne uprave.

Međutim upozorava se zemlja da mora poboljšati rezultate u istragama, krivičnom gonjenju, pravosnažnim presudama i zapleni i konfiskacije imovine stečene kriminalom, uključujući i one na visokom nivou.

Od Crne Gore se takođe očekuje da napreduje u sveobuhvatnoj izbornoj reformi, uključujući izmene i dopune zakona o finansiranju političkih subjekata, kako bi se uskladio sa evropskim standardima, kao i obezbeđivanje nezavisnosti Izborne komisije i transparentnost biračkog spiska.