Predsjednica Evropske komisije Ursula fon del Lajen izjavila je u sredu da je evropski blok kupio dovoljno prirodnog tečnog gasa da bi bio nezavisan od uvoza iz Rusije do kraja ove zime.
Fon der Lajenova rekla je nemačkoj televiziji ARD da su sankcije protiv Rusije povodom vojne intervencije u Ukrajini osmišljene s ciljem da maksimalno utiču na Moskvu, a najmanje na zapadne ekonomije, prenosi Rojters.
Evropska komisija objavila je u utorak planove da smanji zavisnost EU od ruskog gasa za dve trećine ove godine i prekine oslanjanje na ruske isporuke goriva "znatno pre 2030. godine", prenosi Rojters.
EU će to učiniti prelaskom na alternativna snabdevanja i bržim širenjem čiste energije u skladu sa planovima, za čije sprovođenje će u velikoj meri biti odgovorne nacionalne vlade.
Brisel je najavio da će se Unija fokusirati na to da postane nezavisnija do sledeće zime, što će biti prvi veliki izazov jer Evropa dobija skoro 40 odsto svog gasa iz Rusije, dok SAD proizvodi sopstveni prirodni gas.
Pročitajte i ovo: Da li je ruski rat u Ukrajini početak kraja energetske supersile?EU duže od decenije ne može da rešava pogoršane političke odnose sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom zbog nedostatka fosilnih goriva ili visokih cena energenata koje ograničavaju njene političke opcije, podseća
Zbog invazije na Ukrajinu EU priprema snažniju energetsku politiku, ali još uvek nije zabranila uvoz ruskih energenata, čak i kada su neki američki lideri signalizirali spremnost zabrane uvoza nafte i gasa.
U nacrtu izjave, lideri EU se obavezuju da će diverzifikovati snabdevanje i rute, uključujući korišćenje LNG (tečnog prirodnog gasa) i razvoj biogasa i vodonika.
Cene energenata su mesecima visoke zbog malih zaliha, što povećava troškove, od računa za komunalne usluge do namirnica, dok je cena prirodnog gasa 10 puta veća nego na početku 2021.
Gas ipak nastavlja da teče glavnim gasovodima iz Rusije u Evropu, uključujući one koji prolaze kroz Ukrajinu, saopštavaju kompanije.