EU traži od Rusije oslobađanje Kara-Murze, Navaljnog i drugih 'političkih zatvorenika'

Vladimir Kara-Murza stoji u ograđenom prostoru za optužene tokom sudske rasprave u Moskvi 17. aprila.

Evropski parlament usvojio je rezoluciju kojom se osuđuje "politički motivisana presuda" kritičaru Kremlja Vladimiru Kara-Murzi i nastavak zatvaranja opozicionog političara Alekseja Navaljnog.

Članovi "snažno osuđuju ovu politički motiviranu presudu Kara-Murze i zahtijevaju njegovo trenutno i bezuslovno oslobađanje", navodi se u rezoluciji 20. aprila.

"Oni traže isto i za ruskog opozicionog aktivistu i dobitnika nagrade Saharov za 2021. Alekseja Navaljnog, koji je i dalje u zatvoru..., kao i sve druge političke zatvorenike u Rusiji."

Članovi parlamenta "osuđuju eskalaciju kršenja ljudskih prava od strane ruskog režima i tekući obračun protiv vladinih kritičara, branitelja ljudskih prava i nezavisnih novinara u zemlji", dodaje se.

"Zbog toga, Parlament poziva Vijeće UN-a za ljudska prava da odmah sprovede istragu o djelima nečovječnog zatvaranja, mučenja i ubistava političkih protivnika u Rusiji."

Pročitajte i ovo: 'Država će te pojesti': Rusija ulazi u eru optužbi za veleizdaju

Nakon Kara-Murzinog prvobitnog hapšenja pod optužbom za širenje "lažnih informacija" o ruskim oružanim snagama, ruske vlasti su u augustu dodale optužbu za umiješanost u "nepoželjnu" stranu organizaciju, a u oktobru i optužbu za izdaju zbog javnih kritika ruskih vlasti.

Osuđen je na 18 godina zbog izdaje, sedam godina zbog širenja lažnih informacija i tri godine zbog učešća u akcijama "nepoželjne" organizacije.

Kara-Murza je najnoviji u nizu opozicionih aktivista, novinara i drugih koji su uhapšeni i procesuirani prema pooštrenom zakonu usred sve većeg napada Kremlja na civilno društvo.

Prema grupi za ljudska prava OVD-Info, skoro 20.000 Rusa je privedeno zbog antiratnih protesta otkako je Kremlj pokrenuo svoju invaziju na Ukrajinu u februaru 2022.