Koje oružje EU može obezbijediti Ukrajini od 300 miliona eura

  • RSE

Šezdeset miliona eura biće potrošeno na oklopne transportere Patria 6x6. Ova vozila finske proizvodnje mogu prevoziti do 12 ljudi i mogu se podesiti za "plivanje" mirnim vodenim putevima.

Još 60 miliona eura biće dato za Mistral, raketne sisteme protivvazdušne odbrane kratkog dometa.

Oružje francuske proizvodnje, koje se već koristi u Ukrajini, glomaznije je od sličnih američkih i ruskih koji se lansiraju s ramena, ali dizajn francuskog na stativu omogućava dugotrajniji period pripravnosti. Takav sistem bi mogao biti od koristi za topničke timove koji djeluju na periferiji ukrajinskih gradova koji imaju zadatak da obaraju nadolazeće ruske dronove.

Za dvije konfiguracije artiljerijskih granata kalibra 155 mm ići će 120 miliona eura. Ovaj kalibar je NATO standard koji se koristi u stotinama zapadnih haubica isporučenih Ukrajini. Usred akutnog nedostatka proizvodnje, svaka granata kalibra 155 mm danas košta oko 8.400 američkih dolara.

Šezdeset miliona evra biće potrošeno na raketne sisteme protivvazdušne odbrane srednjeg dometa IRIS-T SLM.

IRIS-T SLM njemačke proizvodnje može gađati ciljeve iz vazduha iz dometa od 40 kilometara. Sistem protivvazdušne odbrane ima radarski sistem sposoban da istovremeno prati stotine pojedinačnih ciljeva. Sposoban je i da optički uoči ciljeve, što ga čini nevidljivim za radarske sisteme za upozoravanje.

Njemačka se obavezala da će Ukrajini obezbijediti devet IRIS-T sistema do 2026. godine.

Fotografija sjevernokorejskih artiljerijskih sistema dugog dometa, koji se navodno transportuju kroz Rusiju.

Obećanje od 300 miliona eura iz Brisela dolazi u kritičnom trenutku za Kijev, usred sve većeg broja dokaza da se sjevernokorejske trupe bore zajedno s ruskim snagama u Ukrajini. Fotografija iznad, koja je prvi put objavljena ranije ovog mjeseca, takođe ukazuje na to da Pjongjang šalje materijal za pomoć za kopnenu rusku invaziju.