Članice Evropske unije blizu su dogovora o ograničenju cene ruske nafte na 60 dolara po barelu, saopštile su diplomate u četvrtak, 1. decembra, a samo je Poljska Poljska treba da da konačnu saglasnost.
EU će od ponedeljka početi da primenjuje embargo na isporuke ruske sirove nafte, tako da će se gornja granica odnositi na naftu koju Moskva izvozi morem u luke širom sveta.
Biće preduzete mere da se spreči da tankeri isporučuju rusku naftu prodatu iznad ove cene, na primer odbijanjem da se britanskim i osiguravajućim kompanijama iz EU dozvoli da osiguraju plovila i pošiljke.
EU se već dogovorila sa Vašingtonom o potrebi da se ograniči cena koju zapadni klijenti plaćaju za rusku naftu, kako bi sprečila da Moskva profitira od rasta cena nakon njene invazije na Ukrajinu.
Evropska komisija je predložila gornju granicu zajedno sa uredbom da će, ako trgovačka cena nafte padne ispod 60 dolara, granica biti smanjena dok ne bude pet odsto niža od tržišne.
Cena Ural sirove nafte, glavne vrste koju prodaje Rusija, jeste promenljiva, ali se trgovalo njome na oko 65 dolara po barelu dok su se ambasadori EU sastali da razgovaraju o nivou ograničenja.
Ali Poljska, koja snažno podržava susednu Ukrajinu u borbi protiv ruskih snaga, tražila je nižu sumu, navodno bližu samo 30 dolara po barelu.
Dok su razgovori nastavljeni u Briselu, diplomate iz nekoliko država članica rekle su da se Poljska nije eksplicitno protivila odluci od 60 dolara i rekli da očekuju uskoro dogovor.
Pročitajte i ovo: Evropske razlike oko ograničenja cijene ruske nafteProšle nedelje je ruski predsednik Vladimir Putin upozorio da bi svaki pokušaj Zapada da ograniči cenu ruske nafte imao "teške posledice" po svetska tržišta.
Ali, Vašington i nekoliko njegovih saveznika -- Grupa sedam velikih industrijalizovanih demokratija (G7), EU i Australija – najavili su da će istrajati na ovoj meri.
Ograničavanje cene ruske nafte su predložile države G7 kako bi se skresali prihodi Moskve od izvoza ovog energenta, što koristi za finansiranje invazije na Ukrajinu.
Ministri nafte iz grupe proizvođača ovog energenta OPEK+ sastaće se u nedelju u Beču.