Zvaničnici Evropske unije (EU) navode da Srbija krši sporum o putu ka normalizaciji sa Kosovom time što se aktivno anagžuje u sprečavanju člaanstva Kosova u međunarodnim organizacijama.
“Sporazum o putu normalizacije je važeći i obavezujući u celini i za Kosovo i za Srbiju. Ovo uključuje član četiri ovog sporaum. Lobiranje Srbije protiv Kosova je jasno kršenje Sporazuma”, izjavio je Peter Stano portprol EU u izjavi koju je 13. juna dostavio medijima.
Ovo je prvi put da Brisel javno potvrđuje da Srbija krši sporazum koji je sa Kosovom postignut u dijalogu.
Srbija i Kosovo su u febraru 2023. postigli sporum o putu ka normalizaciji odnosa.
U martu iste godine na sastanku u Ohridu usaglašen je aneks primene ovog dogovora.
Član četiri sporazuma navodi da se neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.
Međutim ni jedan od dogovora nije potpisan jer je to odbio da uradi predsednik Srbije Aleksandr Vučić.
Srbija se u međuvremenu aktivno angažovala protiv težnje Kosova da postane član u međunarodnim organizacijama.
Ovog proleća U Srbiji je formirana Radna grupa za sprečavanje prijema Kosova u Savet Evrope.
Pročitajte i ovo: U Srbiji formirana Radna grupa za sprečavanje prijema Kosova u Savet EvropeKosovo nije uspelo da se učlani u najstariju evropsku organiaciju jer nije ispunilo uslov koji su zacrtale važne članice ove organiacije a koje se odnose na proceš formiranje zajednice opština sa srpskom većinom, što je obaveza koju Kosovo i dalje ne ispunjava.
Bez normalizacije nema članstva u EU
Upitan da potvrdi da li je međusobno priznanje cilj dijloga o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, portparol EU Peter Stano je samo naveo da se stav Brisela oko ovog pitanja nije promenio, i kako je naglasio “ostao je isti kao što je više puta prenošeno u prošlosti i kako je navedeno u kriterijumima za pristupanje”.
Međutim jedan zvaničnik EU poručio je da Srbija svakako ne može da postane članica EU bez normalizacije odnosa sa Kosovom.
“Sada i Ohridski sporazum zapravo to prilično jasno predviđa – ako nema napretka u normalizaciji, nema napretka u pristupanju”, poručio je ovaj zvaničnik EU.
Obaveze Srbije koje proizilaze iz dogovora u Ohridu postale su formalno integralni deo pregovaračkog okvira u pristupnom procesu između Beograda i Brisela.
EU insistira na principu da u članstvo nr možr da primi nove članice dokle god imaju nerešene bilteralne odnose.
Pročitajte i ovo: EU izmenila pregovarački okvir sa Srbijom, obuhvaćene obaveze iz Ohridskog sporazuma