Početkom 2022. godine, Evropska komisija (EK) ċe odobriti prve investicione projekte koje Evropska unija (EU) uz IPA III (predpristupni instrument), potvrđeno je iz sjedišta EK.
“Kako je objasnio komesar (Oliver) Varhelji, Ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan koji bi mogao da mobiliše do 30 milijardi evra bespovratnih sredstava i zajmova u narednih sedam godina, doprineće ostvarivanju Globalne strategije u ovom regionu, što je prioritet za EU”, izjavila je Ana Pisonero, portparolka Evropske komisije.
Global Gateway ili “Globalni Put” je nova strategija koju je predstavila nedavno Evropska komisija, a koja ima za cilj jačanje digitalnih, čistih i sigurnih veza u digitalnom, energetskom i transportnom sektoru i jačanje zdravstvenih, obrazovnih i istraživačkih sistema širom svijeta.
Global Gateway se nadograđuje na Ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan, koji je usvojen prošle godine, navode u Briselu.
"Ovaj program, između ostalog, identifikuje ključne vodeći infrastrukturne projekte koje su predložili naši partneri u regionu i koji bi mogli imati ključni transformacioni uticaj, a takođe će pomoći da se oni približe Uniji, stvaranjem veza unutar regiona i sa EU", konstatuju u Briselu.
Pročitajte i ovo: EU izdvojila 3.3 milijarde eura za Zapadni BalkanOvaj plan uključuje transportnu povezanost u železničkom i drumskom saobraćaju u cilju povezivanja svih glavnih gradova u regionu međusobno i sa EU.
Iz EK je potvrđeno za Radio Slobodna Evropa da je iz država Zapadnog Balkana veċ pristiglo niz prijedloga projekata u skladu sa prioritetima postavljenim u Evropskom investicionom planu.
Radi se, kako se kaže od transportnim projektima, koji se planiraju da povežu relevantne koridore u regionu Zapadnog Balkana (Koridori Vc u Bosni i Hercegovini, Ks i Ksc u Srbiji, Koridor VIII u Sjevernoj Makedoniji, Ruta 2 u Albaniji i Crnoj Gori te Ruta 7 na Kosovu).
Zvaničnici EK najavljuju da rade "punom parom” kako bi napredovali u implementaciji Evropskog investicionog plana za Zapadni Balkan.