Zvaničnici Evropske unije (EU) upozoravaju da je neprihvatljiva blokada institucija Bosne i Hercegovine (BiH), koji su predstavnici bh. entiteta Republika Srpska (RS) započeli nakon što je visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH nametnuo zakon kojim se zabranjuje i krivično kažnjava negiranje genocida.
Dobro funkcionisanje institucija je ključno za napredak u reformama EU i osiguranje napretka zemlje ka punopravnom članstvu, naglašavaju iz Brisela.
“EU poziva političke predstavnike da se uzdrže od nekonstruktivnih izjava i radnji koje mogu uticati na funkcionisanje funkcioniranje političkih i pravosudnih institucija u celoj Bosni i Hercegovini. Pretnje bojkotom ili blokadom su neprihvatljive”, izjavio je jedan evropski portparol Radiju Slobodna Evropa (RSE).
Pročitajte i ovo:
Prijave i provokacije prvog dana primjene zabrane negiranja genocidaDodik: Policija Republike Srpske će spriječiti privođenja i hapšenjaTužilaštvo BiH formiralo predmete u slučajevima negiranja genocidaOd danas kažnjivo negiranje genocida i ratnih zločina u BiHPolitički predstavnici iz RS bojkotuju rad Parlamenta, Vijeća ministara i Predsjedništva BiH zbog nedavne odluke visokog predstavnika Valentina Inzka kojom je, u skladu sa svojim ovlastima koje ima prema Dejtonskom sporazumu za BiH, nametnuo izmene Krivičnog zakona BiH kojima se sprečava negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
Brisleski porptarol je podvukao da EU da vlasti u potpunosti sarađuju sa Uredom visokog predstavnika (OHR) i novim visokim predstavnikom, te da Brisel računa da će OHR nastaviti raditi na planu pet ciljeva i dva uslova za ukidanje OHR-a, dogovorena 2008. godine.
U četvrtak, 29. jula sednica Saveta ministara BiH je otkazana, a poslanici iz RS nisu se pojavili na sednici Parlamenta BiH u utorak 27. jula nakon što su predsednici političkih partija iz tog bosanskohercegovačkog entiteta dan ranije odlučili da će bojkotovati rad institucija BiH.
Pročitajte i ovo: Odgođena sjednica Vijeća ministara BiH, bojkot iz RS se nastavljaZvaničnici EU ovom prilikom poručuju da očekuju od Bosne i Hercegovine, da preduzme konkretne korake za ispunjavanje 14 ključnih prioriteta iz mišljenja Evropske komisije (EK) neophodnih za dalji napredak BiH ka članstvu u EU, posebno u oblastima funkcionalnosti institucija, demokratije i vladavine prava.
“Politički predstavnici trebali bi na najbolji način iskoristiti mesece pred nama kako bi se fokusirali na implementaciji reformi, za dobrobit svih građana Bosne i Hercegovine”, poručuju iz Brisela.