Evropski šef diplomatije Josep Borrell je potvrdio da nije došlo do zajedničkog susreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Albina Kurtija u sredu u Briselu jer kosovska strana nije bila spremna.
Naime, u Briselu su u sredu održane dve runde bilateralnih sastanaka visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost Evropske unije Josepa Borrella i izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka sa premijerom Kosova Albinom Kurtijem i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Uprkos činjenici da je EU najavila da će nakon bilateralnih sastanaka biti održan trojni sastanak, to se nije dogodilo.
Borrell je naveo da je premijer Kosova predstavio tri uslova u procesu normalizacije odnosa sa Srbijom.
"Prvo, formalizaciju Osnovnog sporazuma potpisivanjem od strane odgovarajućih šefova država i vlada; povlačenje pisma sa rezervom koje je bivša premijerka Brnabić zvanično deponovala u EEAS, od 13. decembra 2023 i izručenje Milana Radoičića i njegove paravojno-terorističke grupe kosovskim pravosudnim organima", rekao je Borrell.
Srbija, prema Borrellu nije bila spremna da u potpunosti ispuni uslove Kosova pozivajući se na ustavna ograničenja, dok je predsednik Srbije Aleksandar Vučić ukazao da je spreman da istraži opcije u vezi sa pismom bivšeg premijera i formalizovanje Sporazuma u skladu sa dosadašnjom praksom dijaloga kako bi se deblokiralo sprovođenje sporazuma.
Borrell je dodao da je evropska strana predstavila novi predlog plana primene koji bi vodio fazu implementacije.
"Nažalost uslovljenost implementacije nije dozvolila da se diskusije usredsrede na konkretne mere implementacije od strana danas", istakao je Borrell.
Dodao je da su stavovi strana i dalje udaljeni o tome kako bi se mogla pokrenuti implementacija Sporazuma – i shodno tome kako treba nastaviti proces normalizacije.
"Kao što sam ranije rekao, EU ne može sama da želi normalizaciju odnosa ako se same strane ne mogu dogovoriti kako dalje. Uloga EU je da pomogne i podrži strane u njihovim naporima u okviru dijaloga – i to je ono čemu smo posvećeni", rekao je Borrell.
Potvrdio je takođe da će se proces nastaviti i specijalni predstavnik EU Miroslav Lajčak će već sledeće nedelje ugostiti dva glavna pregovarača u Briselu kako bi nastavili razgovore o planu implementacije Sporazuma, kao i drugim pitanjima dijaloga.
"Potrebna je hrabrost, vizija i politička volja lidera za budućnost Kosova i Srbije i njihovih građana. Kao EU, spremni smo da pomognemo na svakom koraku na tom putu", poručio je evropski šef diplomatije.
Kurti: Ne može biti implementacije sporazuma bez dobre vere i dobre volje
Kosovski premijer Albin Kurti je njegove uslove o kojima je govorio Borell nazvao "garancijama dobre vere i dobre volje koje omogućavaju sprovođenje sporazuma".
"Ne može biti sprovođenja sporazuma bez dobre vere i dobre volje, a oni dolaze kroz tri garancije koje sam istakao", rekao je Kurti novinarima, osvrćući se na tri tačke koje je predstavio evropskoj strani.
Prema njegovim rečima, pisma poput onog koje je Brnabić uputila EU prošle godine "su direktni napadi na Osnovni sporazum (o putu ka normalizaciji odnosa)".
"Samo potpisivanje sporazuma donosi pravnu sigurnost na jednu stranu i poništava prethodna kršenja", istakao je Kurti.
On je naveo da je kosovska strana u stvari danas "štitila Osnovni sporazum".
"On je na udaru zbog nepotpisivanja, od pisma Barnabić i od slobode Radoičića, koji inače nastavlja da trenira za nove napade u Srbiji", tvrdi Kurti.
Prema njegovim rečima, bez predaje Radoičića kosovskim vlastima ne može biti ni normalizacije ni mira u regionu.
Sastanke u Briselu Vučić smatra "uspešnim"
Prethodno je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao medijima u Briselu da se tokom runde dijaloga na visokom nivou nije sastao sa premijerom Kosova Albinom Kurtijem, uprkos tome što je takav sastanak najavila Evropska unija(EU).
"Kurti nije hteo da se vidimo. Tri puta sam se vraćao na sastanak, prenosili su mi njegove poruke, pa sam ja odgovarao. Neće čovek da me vidi. Rekli su da nije spreman za sastanak sa mnom", rekao je Vučić.
On je takođe naglasio da je u razgovorima sa evropskim sagovornicima istakao punu posvećenost Beograda nastavku dijaloga i isključivo mirnom rešavanju problema.
Vučić je rekao da se na bilateralnim susretima razgovaralo o svemu što se tiče Kosova i implementacije dogovora, a sastanke u Briselu ocenio je "uspešnim".
On je dodao da će glavni pregovarači Kosova i Srbije razgovore nastaviti sledeće nedelje, "u utorak ili sredu".
Vučić je putem objave na Instagramu naveo da je na sastanku insistirao i na formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu.
Prije sastanaka sa Kurtijem i Vučićem, šef evropske diplomatije Josep Borrell rekao je da očekuje da će na dijalogu Kosova i Srbije biti riječi o dostignućima, ali i o početku implementacije Sporazuma na putu do normalizacije odnosa.
Domaćin susreta, evropski šef diplomatije Josep Borrell, je izrazio nadu da će se sa liderima dogovoriti o koracima ka primeni dogovora o putu ka normalizaciji koji su Kurti i Vučić postigli prošle godine u Briselu i Ohridu.
On je uoči početka sastanka rekao da je dijalog doneo i mnoga važna dostignuća koja se, kako je istakao, često zanemaruju.
Dogovor o putu ka normalizaciji, prema njegovim rečima, je značajan uspeh jer je postignut "u vremenima neviđenog rata punog razmera na evropskom kontinentu".
"Nažalost, provedba ovog sporazuma tek treba da počne. I nadam se da ćemo danas definitivno razgovarati o tome kako da osiguramo da konačno krenemo napred na osnovu ovog sporazuma. Za to ćemo razgovarati o sljedećim koracima", kazao je Borrell.
Istakao je da se "ono što je dogovoreno mora provesti".
"Sporazumi su osnova delovanja, ali akcija mora slediti dogovore. Provedba je ključna reč, a danas ćemo raditi na konkretnim narednim koracima za ovu implementaciju", poručio je Borrell.
Osvrćući se na završetak njegovog mandata koji ističe u novembru, Borrell je upozorio strane da bez obzira na nova imena koji će preuzeti ovaj dosije, stare obaveze ostaju validne za Kosovo o Srbiju.
"Za nekoliko meseci, na našim poslovima će biti drugačiji ljudi, različita imena. Međutim, sporazumi, zaključci Saveta EU i očekivanja Evropske unije neće se promeniti. Države članice se neće menjati. Obaveze Kosova i Srbije neće nestati. Svi će i dalje gledati u kapacitet i spremnost predsednika Srbije i kosovskog premijera da svom narodu pruže bolju evropsku budućnost", naglasio je.
Normalizacija odnosa između Kosova i Srbije je, kako je rekao, u središtu angažmana Evropske unije na Zapadnom Balkanu.
"Napredak normalizacije njihovih odnosa takođe je usko povezan sa pristupnim putem", poručio je šef diplomatije EU.
Šta je poručio Vučić pre sastanka?
Vučić je pre početka sastanka u okviru dijaloga rekao da ne očekuje rezultate sa susreta sa kosovskim sagovornikom.
"Ništa ne očekujem, a očekujem da će malo (Kurti) da drami i viče, dok mu ne kažem da se malo zaustavi. Pažljivo ću da saslušam Borelja i Lajčaka, ja tim ljudima nemam šta da zamerim, oni rade u teškim okolnostima. Borićemo se za interese našeg naroda, da li očekujem neke velike zaključke, ne očekujem", izjavio je Vučić novinarima.
On je ranije u sredu održao sastanke sa evropskim zvaničnicima, uključujući i predsednika Evropskog saveta Charlesa Michela i evropskog komesara za proširenje Olivera Varhelyija.
čitajte Napredak u dijalogu ili ostati bez EU fondova: Za šta će se Kurti i Vučić odlučiti?Sve što EU očekuje od lidera iz Srbije i Kosova jeste da potvrde posvećenost sporazumima koje su lideri postigli prošle godine u Briselu i Ohridu.
Sporazumi koji su postignuti 27. februara 2023. u Briselu i aneks primene koji je usaglašen 18. marta 2023. u Ohridu, nemaju potpis lidera jer je to redovno odbijao predsednik Srbije.
Nijedna strana nije učinila ijedan pomak ka primeni bilo kojeg elementa iz ovih dogovora.
Zvanična Priština odbija da radi na primeni tačke sedam dogovora koja se odnosi na formiranje zajednice opština sa srpskom većinom, dok Beograd nastavlja da krši član četiri koji navodi da se neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.
Bez obzira na nedostatak potpisa, EU ističe da su sporazumi pravno obavezujući za obe strane.
- EU: Lobiranjem protiv Kosova Srbija krši sporazum o putu ka normalizaciji
- EU ponovila poziv Kosovu da formira Zajednicu opština sa srpskom većinom
Susret lidera u Briselu u okviru dijaloga će biti održan u trenutku kad ističe mandat evropskim funkcionerima nakon što su se oni skoro pet godina bavili procesom normalizacije odnosa.
Borrell će do jeseni vršiti funkciju šef evropske diplomatije. Ove nedelje biće poznato ko će ga naslediti.
Miroslav Lajčak je imenovan za ambasadora Evropske unije u Švajcarskoj, ali će vršiti funkciju posrednika za dijalog dok se ne pronađe zamena.
Poslednji susret održan u septembru
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin Kurti poslednji put su se sastali 14. septembra prošle godine.
Tad se razgovaralo o primeni plana dogovora koji su lideri ranije tokom 2023. postigli u Briselu i Ohridu.
Taj susret je bio neuspešan, a završio se tako što je premijer Kosova otvoreno optužio evropskog posrednika Lajčaka da "nije neutralan".
Desetak dana kasnije, dogodio se napad u Banjskoj na Kosovu, gde su naoružane grupe Srba napale kosovsku policiju, ubivši jednog policijskog službenika.
U tom sukobu su ubijena i tri srpska napadača, što je izazvalo zabrinutost za stabilnost u regionu.
Krajem oktobra je bio još jedan neuspeo pokušaj da strane približe stavove gde su se uključili i ključni lideri iz evropskih zemalja: nemački kancelar Olaf Scholz, francuski predsednik Emmanuel Macron i italijanska premijerka Giorgia Meloni.
Kurti i Vučić su imali odvojene sastanke sa evropskim liderima, ali dogovor nije bio moguć.
Kurti je insistirao na potpisivanje paketa sporazuma, a Vučić je to nastavio da odbija.