EU od nove vlasti Crne Gore očekuje i dalje punu uskađenost u spoljnoj politici

Iako se radi o najnaprednijoj zemlji kada su u pitanju pregovori o članstvu sa EU, Crna Gora nije imala nijedan pomak od 2021. godine. Ilustracija: bedževi sa simbolima EU i Crne Gore

Evropska unija (EU) očekuje od nove vlade Crne Gore da zadrži postojeći kurs potpunog usklađivanja sa briselskom spoljnom politikom.

"Crna Gora je jedna od zemalja kandidata sa rekordom od 100 posto usklađenosti sa spoljnom politikom EU. To EU redovno ističe i ceni jer to (usklađivanje) ima cenu po državu, pošto je čini metom stranog zlonamernog mešanja", ocenio je Peter Stano portparol EU.

Pokret Evropa sad i Demokratska partija socijalista (DPS) osvojili su najviše glasova na vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori 11. juna.

sve o vanrednom glasanju građana 11. juna Na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori najviše glasova Pokretu Evropa sad i Demokratskoj partiji socijalista

Stano je potvrdio da su briselske institucije pratile izborni proces u Crnoj Gori 11. juna ali da će izaći sa zvaničnom reakcijom, po uobičajenoj praksi, nakon preliminarnog izveštaja Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODHIR) pri Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

"Za nas je važno da su izbori održani i da Crna Gora, kako bi zadržala svoju vodeću poziciju kandidata za pristupanje, što podrazumeva i stopostotno usklađivanje, treba da zadrži kurs, treba da napreduje u važnim reformama, posebno u oblasti vladavine prava i ostvarivanja drugih uslova koji proizilaze iz procesa članstva", naglasio je Stano.

On je dodao da je EU uverena da će Crna Gora, čak i sa novom vladom, nastaviti da ostvaruje ove veoma dobre rezultate i da će nastaviti da napreduje u pristupnom procesu.

krajem maja 2023. Predsednik Crne Gore sa zvaničnicima EU u prvoj poseti Briselu

Na izbore u nedjelju u Crnoj Gori je izašlo 56,4 odsto birača, što je najniža izlaznost od uvođenja višestranačja u zemlji. To su bili šesti parlamentarni izbori od obnove crnogorske nezavisnosti 2006. i dvanaesti od uvođenja višepartijskog sistema.

Iako se radi o najnaprednijoj zemlji kada su u pitanju pregovori o članstvu sa EU, Crna Gora nije imala nijedan pomak od 2021. godine u pristupnom procesu zbog nedovoljnog napretka u ključnim reformama, posebno onim koji se odnose na vladavinu prava.

Pročitajte i ovo: Garčević: Crna Gora ulazi u period političke nestabilnosti