Izaslanik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za Zapadni Balkan Gabriel Escobar (Eskobar) nalazi se u Briselu i trebao bi se sastati sa predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem i premijerom Kosova Albinom Kurtijem, saznaje se iz diplomatskih izvora.
Prema navodima ovih izvora, susreti će biti održani uoči razgovora lidera koja treba da počne u sedištu Evropske unije tokom dana 27. februara.
Radi se najvažnijem sastanku u poslednjih deset godina, budući da su očekivanja da će premijer Kosova i predsednik Srbije prihvatiti takozvani "evropski predlog osnovnog sporazuma".
Pročitajte i ovo: Dan D za dijalog Srbije i KosovaBio bi ovo drugi dogovor strana u dijalogu koji je počeo 2011. godine.
Kosovo i Srbija su u aprilu 2013. godine dogovorili Briselski sporazum. Evropski predlog koji čeka na potvrdu lidera smatra se najvažnijim dokumentom do sada koji bi trebao voditi ka sveobuhvatnom sporazumu o potpunoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Portparol Evropske unije Peter Stano podvukao je da se od lidera očekuje evropsko ponašanje i da prihvate predlog.
"Napredak i rezultati dijaloga zavise od volje dve strane da naprave neophodan kompromis. Motivacija je jasna: više puta smo rekli da evropska budućnost Kosova i Srbije zavisi od napretka u dijalogu", poručio je Stano.
Prihvatanje ovog plana bi, prema riječima briselskog portparola, vodilo ka krajnjem cilju, odnosno sveobuhvatnom sporazumu o normalizaciji odnosa.
Vaš browser nepodržava HTML5
Sastanak počinje u 15 sati, a visoki predstavnik Evropske unije za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj (Josep Borrell) će zajedno sa evropskim specijalnim predstavnikom za dijalog Miroslavom Lajčakom prvo obaviti odvojene susrete sa delegacijama.
Planirano je da prvi susret bude sa prištinskom stranom, a potom i beogradskom.
Evropski zvaničnici, uključeni u organizovanje susreta u ponedeljak su u više navrata potvrdili da tekst evropskog plana neće biti predmet rasprave.
Rasprava će, prema njima, biti fokusirana na takozvani aneks plana, koji predviđa konkretne vremenske okvire i način primene svih deset tačaka evropskog plana.
Jedan visoki zvaničnik EU je ocenio da je plan "uzmi ili ostavi" i neće se dozvoliti nijedna izmena teksta.
Ono oko čega je EU fleksibilna, kaže se u Briselu, jesu modaliteti oko vremena i načina primene odredbi iz glavnog dokumenta.
Vaš browser nepodržava HTML5