Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan i ruski lider Vladimir Putin usredotočit će se na dogovor o crnomorskom žitu tokom sastanka zakazanog za 4. septembar, dok Turska nastoji vratiti Moskvu dogovoru.
Izjavio je to u nedjelju, 3. septembra, Erdoganov savjetnik za vanjsku politiku Akif Cagatay Kilic.
"Mi ovdje igramo vodeću ulogu. Vidimo snažnu podršku iz cijelog svijeta za realizaciju žitnog koridora", rekao je.
Kako je kazao, Ankara je priznala tehničke komplikacije oko sporazuma, posebno u vezi s ruskim žitom i mehanizmima plaćanja.
"Problem također uključuje međunarodne platne sustave kao što je SWIFT, što predstavlja višestruki izazov", dodao je Kilic.
Vaš browser nepodržava HTML5
Rusija i Ukrajina su glavni izvoznici žitarica i njihov početni dogovor pomogao je da se smanje globalne cijene hrane, do čijeg rasta je došlo nakon početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022, koje su doprinijele gladovanju u Africi i dijelovima Bliskog istoka.
Turska je, zajedno s Ujedinjenim narodima, posredovala u julu prošle godine u postizanju dogovora koji je Ukrajini omogućio isporuku žitarica i druge hrane iz tri crnomorske luke.
Moskva je prošlog mjeseca poništila taj sporazum, navodeći svoje nepoštovanje odredbi koje imaju za cilj da olakšaju ruski izvoz poljoprivrednih proizvoda i gnojiva.
Rusija je od tada pokrenula napade na ukrajinsku lučku infrastrukturu i upozorila da može smatrati sve brodove u Crnom moru vojnim metama. Ruska mornarica je otvorila vatru i nakratko se ukrcala na brod u turskom vlasništvu koji je ušao u Crno more ranije ovog mjeseca.
Ukrajina sada zavisi od kopnenih puteva i riječne luke koja ozbiljno ograničava njen obim izvoza žitarica.
Ruski dronovi pogodili su 3. septembra ujutro lučku infrastrukturu rijeke Dunav koja je ključna za ukrajinski izvoz žitarica. U napadu na južne dijelove regije Odesa ranjene su najmanje dvije osobe, naveli su ukrajinski dužnosnici.
Pročitajte i ovo: Ukrajina objavila da su ruski dronovi napali oblast Odese