Vožnja električnih trotineta odnedavno je zabranjena na trotoarima Srbije. Seli se na biciklističke staze. Tamo gde one postoje. To propisuju nove izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, koje su stupile na snagu 15. septembra.
Do sada vožnja električnih trotineta u Srbiji nije bila regulisana, te su korisnici mogli njima da upravljaju i učestvuju u saobraćaju bez pravila i zakonskih odredbi. Međutim, usvajanjem izmena i dopuna Zakona o bezbednosti saobraćaja, vozači trotineta moraće se pridržavati određenih propisa.
Šta je doneo izmenjen Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima?
- Vožnja električnih trotineta je zabranjena na trotoarima, a mogu se voziti na biciklističkim stazama, pešačko-biciklističkim stazama, biciklističkim trakama, i u slučaju nedostatka svega ovoga, na putevima gde je brzina kretanja ograničena na 50 kilometara na čas.
- Vožnja električnih trotineta u potpunosti je zabranjena za mlađe od 14 godina.
- Vožnja osoba između 14 i 18 godina dozvoljena je na putevima gde je brzina kretanja ograničena na 30 kilometara na čas.
- Nošenje biciklističke kacige je obavezno za sve.
- Nošenje reflektujućeg prsluka obavezno je za maloletne u svim uslovima, a za ostale vozače kada trotinet voze na putevima.
- Neophodno je imati nalepnicu na trotinetu, koju će izdavati Agencija za bezbednost saobraćaja.
U prvim nedeljama primene Zakona, deo javnosti, naročito korisnici električnih trotineta, nisu u potpunosti blagonaklono prihvatili nove odredbe. Takođe, primena u praksi ukazuje i na izvesne probleme.
Dvadesetčetvorogodišnji Andreja za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da se slaže sa pojedinim delovima Zakona, ali naglašava da ne planira da nosi kacigu i prsluk.
"Mislim okej mi je, naravno, svako ko želi da nosi, ko se oseća bezbednije u tome, ali da ne treba da bude obavezno za svakog", smatra on.
Kaže da trotinet vozi od početka 2023., i da se slaže da ga ne bi trebalo voziti po trotoaru.
"Iz razloga što se ugrožava bezbednost pešaka i savetujem da se vozi po biciklističkim stazama, pa samim tim i apelujem da bude više biciklističkih staza kako bi saobraćaj bio bezbedniji za sve", kaže on.
I četrdesetogodišnji Aleksandar u razgovoru za RSE ističe da trenutno u Beogradu nema dovoljno biciklističkih staza, gde bi trebalo voziti ove trotinete.
"Mislim da bi grad trebalo neku infrastrukturu da izgradi i za bicikliste i za trotinete, možda čak i za električne automobile, da napravi odvojene trake - mislim da je to neka dobra ideja", kaže on.
Dodaje da se ni on ne slaže sa svim odredbama Zakona, posebno kada je reč o obaveznim nalepnicama za trotinete, koje će se naplaćivati.
"Mislim da manje-više ova zemlja uvek gleda da izvuče pare. Tako da, ako je to jedini razlog zašto ovo rade, a verovatno jeste, o tome nemam nikakvo dobro mišljenje", kaže on.
Zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije Bojan Radovanović kaže za RSE da se trenutno radi na uspostavljanju efikasnog modela, koji bi uredio način apliciranja i dobijanja propisanih nalepnica za trotinete, kojima će se identifikovati električni trotineti.
"Pravilnikom, koji je trenutno u pripremi i čije usvajanje očekujemo u najskorijem roku, biće propisana kompletna procedura izdavanja, ali i izgled i sadržaj nalepnica za laka električna vozila", kaže Radovanović.
Radovanović kaže da se procenjuje da u Srbiji ima oko 200.000 električnih trotineta, te da nije čudno da se stvorila potreba da ih Zakon sada prepozna.
On ističe da potpuna implementacija ovog Zakona i dalje nije krenula, te da je neophodno doneti više podzakonskih akata.
Nezadovoljstvo zakonskim rešenjima iskazala je i Mreža biciklističkih udruženja iz Srbije. Stava su da su novi propisi "destimulišući za vozače električnih trotineta".
"Izmenama Zakona je upotreba ovih vozila, koja su suštinski najpribližnija biciklima, u većini gradova učinjena komplikovanom i maltene nemogućom", navodi ovo udruženje u saopštenju.
Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja u razgovoru za RSE ističe da se s takvim ocenama ne slaže.
"Iz prostog razloga što će sada definitivno doći do povećanog broja električnih trotineta, s obzirom na to da je najavljen dolazak operatera koji se bave rentiranjem trotineta. Tako da se očekuje da će već od sledeće godine značajno porasti broj trotineta, naročito u većim gradovima poput Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca", kaže on.
Pravilo nošenja kaciga i prsluka takođe je sporno za Mrežu biciklističkih udruženja. Smatraju da neće moći da se primeni, bar kada je reč o iznajmljivanju električnih trotineta.
"Električni trotineti u većini gradova EU stoje na ulici bez nadzora, 'otključavaju' se mobilnim aplikacijama i koriste za prevoz od tačke A do tačke B. Nije realno za očekivati da će operateri šema deljenja električnih trotineta moći da obezbede obaveznu opremu uz trotinet, niti je deljenje kaciga i relflektujućih prsluka higijenski prihvatljivo za korisnike", kažu oni.
Nedostatak kaciga i električnih prsluka nije jedini problem na koji nalaze kompanije koje od kraja septembra iznajmljuju električne trotinete putem aplikacija u Srbiji.
Direktor preduzeća "Twety" Murat Bas, koje putem aplikacije iznajmljuje trotinete, kaže za RSE da je u Novom Sadu iz njihovih trotineta izvađeno i ukradeno 50 baterija. Krađu je prijavio policiji 5. oktobra.
Dodaje da interesovanje za njih postoji i da su planirali da povećaju broj trotineta.
"Mi želimo da ovde bude električnih vozila i ovo je bilo samo za početak", kaže Bas i dodaje da će probati da nađu način da se izbore sa krađama baterija."
Iznajmljivanje električnih trotineta putem aplikacije počelo je i u glavnom gradu Srbije.
Damir Okanović slaže se da obaveza nošenja kaciga i prsluka "neće ići na ruku tom principu rentiranja trotineta".
"Mislim da je kaciga definitivno neophodna za osobe mlađe od 18 godina kada su u pitanju električni trotineti. Svakako da bi bila poželjna i za starije, naročito imajući u vidu da poslednja istraživanja, koja su rađena na tu temu, pokazuju da trotinetisti najčešće zadobijaju povrede glave", kaže on.
Nemačka kompanija Dekra, koja sprovodi testiranja automobila i sudara, istraživala je i bezbednost električnih trotineta.
Kako prenosi Forbes, na testu sudara udar glave o tlo se desio u skoro svakom slučaju, i često je bio ozbiljan, pokazuju rezultati objavljeni u Izveštaju o bezbednosti na putevima 2023.
Pročitajte i ovo: Pariz ograničio brzinu električnih skutera na deset kilometara na satMeđutim, Damir Okanović napominje da su izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima "prvi korak u regulisanju kretanja električnih trotineta".
"Kroz vreme će se pratiti koliko su te odredbe svrsishodne i da nije nemoguće da dođe do izmena određenih odredbi", kaže on.