Usvojen budžet BiH u prvom čitanju, 21 milion KM za borbu protiv korone

Sjednica Predstavničkog doma Parlamenta BiH, 27.04.2021.

Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH (PS BiH) usvojili su, u prvom čitanju, u srijedu 7. jula na sjednici u Sarajevu Prijedlog zakona o budžetu institucija i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2021. godinu.

Prema parlamentarnoj proceduri, nakon prvog čitanja slijedi drugo čitanje u ovom domu, a poslije toga prijedlozi idu u Dom naroda.

Državne institucije trenutno funkcioniraju na osnovu Odluke o privremenom finansiranju.

Vijeće ministara BiH je krajem marta utvrdilo Nacrt zakona o budžetu u iznosu od 1,87 milijardi KM što je za oko tri posto više u odnosu na prethodnu godinu.

Za servisiranje vanjskog duga BiH budžetom je predviđeno gotovo 844 miliona KM, ili pet posto više nego 2020. godine.

Budžetom je predviđeno 21,7 miliona KM za borbu protiv pandemije, a Vijeće ministara BiH posebnim će odlukama propisati korisnike, namjenu, iznos i način korištenja ovih sredstava.

Prijedlog zakona o budžetu predložilo je Predsjedništvo BiH, kao zakonski predlagač, ali je istovremeno zadužilo Vijeće ministara BiH da pokrene proceduru povećanja najnižih plata za policijske službenike zaposlene u policijskim agencijama BiH i vojnicima u Oružanim snagama BiH.

Pročitajte i ovo: Protest policajaca ispred Predsjedništva BiH, traže veće plaće

Poslanik SDP-a Zukan Helez kritikovao je kašnjenje prijedloga budžeta BiH za 2021. godinu, s ozbirom da nema velikih razlika u odnosu na prethodni.

Komentarišući planirano zapošljavanje novih radnika u Parlamentarnoj skupštini BiH, Helez je predložio da bude primljeno po pet osoba koji dolaze iz siromašnih porodica u kojima niko nije zaposlen, po pet Bošnjaka, Srba i Hrvata, čime bi se pokazala solidarnost sa tim ljudima.

Mira Pekić iz Kluba Srpske demokratske stranke (SDS) kazala je tokom rasprave da se moglo više štedjeti, s obzirom na pandemiju korona virusa i pad prihoda.

“Budžeti svih institucija, ministarstava, agencija i raznih kancelarija imaju trend rasta. Izgleda kao da je stanje u Bosni i Hercegovini idealno u prikupljanju prihoda i poreza”, kazala je Pekić.

Ona je dodala kako se to naročito odnosi na tabelu u kojoj se prikazuje broj zaposlenih.

“Imamo potpuno nejasnu tabelu iz koje se ne može saznati koliko je bilo zaposlenih u institucijama u decembru 2020. godine”, objašnjava Pekić.

Mirjana Marinković Lepić iz Kluba Naše stranke kazala je kako je i dalje prisutan nedomaćinski i bahat odnos prema trošenju javnih sredstava.

“Ja bih voljela da znam strukturu institucija koje imaju potrebu za povećanjem broja zaposlenih", rekla je Lepićeva i dodala da se trebalo više računa voditi o rashodima.

Šefica Kluba poslanika SNSD-a u Snježana Novaković Bursać smatra da ovaj dokument odgovara na osnovne potrebe finansiranja institucija i servisiranja duga BiH.

Ona je kao zamjerku navela umanjena sredstva namijenjena za bruto plate zaposlenim u Direkciji za civilno vazduhoplovstvo, jer se radi o instituciji u kojoj je primjetan odliv kvalifikovanog kadra.

Prethodni nacrt budžeta Predsjedništvo BiH je vratilo na razmatranje Vijeću ministara, obzirom da nije sadržavao sredstva za borbu protiv pandemije korona virusa.