Evropska komisija (EK) predložila je strože mere u okviru mehanizma o ukidanju bezviznog režima u slučaju nedovoljne usklađenosti zemalja sa viznom politikom Evropske unije (EU), hibridnih pretnji i davanja ekonomskih državljanstava.
U okviru paketa o novim merama za jačanje bezbednosti EU i upravljanja migracijama, EK predviđa proširivanje osnova za suspenziju putovanja bez viza u zemlje šengenskog prostora.
U ovom trenutku taj mehanizam može da se pokrene u određenim slučajevima, poput iznenadnog i velikog povećanja neregularnih migracija ili bezbednosnih rizika.
Paket novih mera predstavio je komesar za evropski način života Margaritis Skinas (Margharitis Schinas) rekavši da sistem putovanja bez viza zahteva stalni oprez.
“Zbog toga predlažemo jači mehanizam kojim bi se uvele mere za brzu borbu protiv zloupotreba”, poručio je Skinas.
Evropska komesarka za unutrašnje poslove Ilva Johanson (Ylva Johansson) rekla je da putovanje bez viza nosi izazove na koje EK treba da ima spreman odgovor.
“Zato treba pojačati praćenje bezviznih režima i imati jači mehanizam za suspenziju”, izjavila je Johanson.
Predlog EK za jačanje ovih mera razmatraće Evropski parlament i Savet Evropske unije.
U okviru predloženog paketa objavljeni su i izveštaji o zemaljama Zapadnog Balkana. Za Srbiju se navodi da je njena neusklađenost sa viznom politikom EU bila jedan od faktora za povećanje neregularne migracije na takozvanoj balkanskoj ruti .
Dodaje se da je početkom 2022. Srbija je imala režim bez viza sa 22 zemlje koje su na evropskoj listi zemalja sa obaveznim vizama. Podseća se da je naknadno vratila vizni režim za određeni broj država ali da ima još 16 zemalja čiji državljani mogu slobodno da putuju u Srbiju, a koje se nalaze na evropskoj listi svrstavaju u države kojima je potreba viza za ulazak u EU.
“Komisija očekuje dalje usklađivanje viznog režima u skladu sa obavezama koje su preuzele srpske vlasti”, navodi se u godišnjem izveštaju EK o Srbiji.
Pročitajte i ovo: EU zahtijeva da države Zapadnog Balkana uvedu vize za građane trećih zemalja