Pišu: Kirilo Ovsianij, Sergej Andruško i Kira Tolstjakova
Ukrajinski zvaničnici koji su služili za vrijeme vladavine predsjednika Viktora Janukoviča koji je bio naklonjen Kremlju ulili su milione dolara u nekretnine u Dubaiju, uključujući javne službenike koji nisu prijavili ovu imovinu ili su se suočili s optužbama za korupciju, zloupotrebu položaja ili izdaju, otkriva novi izvještaj Šema (Schemes), istraživačke jedinice Ukrajinskog servisa Radija Slobodna Evropa.
Istraga Šema dio je prekogranične saradnje više od 70 medija širom svijeta na osnovu gomile procurjelih podataka koji pružaju detaljan pregled hiljada nekretnina u Dubaiju i informacije o njihovom vlasništvu ili korištenju, uglavnom od 2020. do 2022. godine.
Među bivšim ukrajinskim zvaničnicima koje su novinari pronašli u evidenciji su Janukovičev ministar ekologije i nekoliko poslanika iz Partije regija na čelu s bivšim predsjednikom, čija je odluka da pobjegne iz Ukrajine usred masovnih uličnih protesta 2014. bila među okidačima koji su doveli do ruskog zauzimanja ukrajinskog poluostrva Krim i, na kraju, ruske invazije na Ukrajinu u punom obimu 2022., piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Iako ukrajinski zakoni ne sprječavaju građane, uključujući državne službenike, da kupuju nekretnine u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), antikorupcijski nadzornici odavno primjećuju da je zaljevsko kraljevstvo bilo magnet za nezakonito bogaćenje.
Tom Keatinge, direktor Centra za finansije i sigurnost pri Royal United Services Institute, istraživačkom centru za odbranu i sigurnost sa sjedištem u Londonu, rekao je za Šeme da su UAE bili mjesto gdje je "novac siguran, a pitanja malo".
"Dakle, ako ste neko ko ima novca i želite da ga prebacite van kontrole svoje zemlje, onda su UAE istorijski bili odlično mjesto za to", rekao je Keatinge.
O podacima 'Dubai Unlocked-a'
Podatke 'Dubai Unlocked-a' dobio je Centar za napredne odbrambene studije (C4ADS), neprofitna organizacija sa sjedištem u Vašingtonu koja istražuje međunarodni kriminal i sukobe. Zatim je podijeljen s norveškom finansijskom kućom E24 i Projektom za izvještavanje o organizovanom kriminalu i korupciji (OCCRP).
Podaci o imovini u srcu projekta potiču iz serije curenja više od 100 skupova podataka. Većina podataka dolazi od Odjela za zemljište u Dubaiju, kao i javnih komunalnih kompanija.
Novinari su proveli mjesece provjeravajući identitete ljudi koji su se pojavili u podacima koji su procurili, kao i potvrđujući njihov vlasnički status, koristeći službenu evidenciju, istraživanje otvorenog koda i druge skupove podataka koji su procurili.
‘Dubai Unlocked’ je saradnja koja uključuje preko 70 medija iz cijelog svijeta. OCCRP i E24 koordinirali su istraživački projekat.
'Gotovina u torbama'
Među najistaknutijim imenima otkrivenim u curenju informacija iz Dubaija Unlocked je Mikola Zločevski, koji je bio Janukovičev ministar ekologije i osnovao Burisma Group, najvećeg ukrajinskog proizvođača prirodnog plina u privatnom vlasništvu. Burisma se uplela u američke unutrašnje političke bitke oko jednog od članova njenog odbora, Huntera Bidena, sina američkog predsjednika Joea Bidena.
Zločevski je u julu 2019. kupio dva stana u W Residences Dubai – The Palm, elitnom stambenom kompleksu na obali Perzijskog zaliva, što je kupovina ukupne vrijednosti od skoro 11 miliona dolara.
Iako Zločevski više nije bio državni službenik u vrijeme ove kupovine nekretnina, kasnije su ga ukrajinske vlasti tražile zbog sumnje za pronevjeru i optužile za pokušaj podmićivanja policijskih službenika sa više od pet miliona dolara. Na kraju je priznao krivicu za optužbu. Prema sporazumu o priznanju krivice s istražiteljima, Zločevski je donirao više od 15 miliona dolara ukrajinskoj vojsci za kupovinu dronova i drugu pomoć.
Vlasništvo nad dva stana u Dubaiju preneseno je na kćerku Zločevskog, Annu, 2022. godine, a podaci o nekretninama pokazuju da je porodica bivšeg ministra koristila kiparske pasoše za kupovinu nekretnina.
Ni Zločevski ni njegova kćerka nisu odgovorili na zahtjev za komentar poslan na nekoliko firmi njihove porodice.
Novinari švedske javne televizije SVT uspjeli su dobiti obilazak nekretnine od vodeće dubajske kompanije za razvoj nekretnina Damac, tokom koje je tajnim novinarima rečeno da mogu kupiti stan s "vrećama gotovine" ili kriptovalutom i suočiti se s "nula pitanja ” o izvoru sredstava.
"O nekretninama vas neće ispitivati niti jedan odjel... pogotovo sam graditelj", rekao je prodavač. “Svako ko želi kupiti, može kupiti.”
Objasnio je i kako kupovina nekretnine gotovinom pomaže klijentima da izbjegnu bankovne upite o porijeklu svog novca.
"Ako prodate nekretninu i onda prebacite sav iznos na bankovni račun, onda nema problema, neće vas ispitivati odakle nosite gotovinu da kupite nekretninu i onda je stavite u banku", rekao je prodavač.
Predstavnik Damaca kasnije je rekao da firma provjerava svoje klijente i da nije politika firme da preporučuje klijentima da kupuju nekretnine gotovinom.
"Da je vaš prikriveni reporter nastavio dalje kroz proces prodaje izvan pukog prvog susreta s prodavačem, svjedočio bi nadzoru i pojačanim mjerama koje primjenjujemo na transakcije koje podižu crvene zastavice", naveo je Damac, dodajući da će firma istražiti izjave prodavača.
Neprozirnost tržišta nekretnina u Dubaiju otežava vladama da osiguraju da građani koji posjeduju tu imovinu plaćaju potrebne poreze.
"Ako Ukrajinac posjeduje nekretninu u Dubaiju i prodaje je ili iznajmljuje, mora platiti porez na prihod i vojni namet", rekao je ukrajinski ekonomista Vjačeslav Čerkašin za Šeme.
"Naravno, nikome se neće žuriti da plaća takve poreze", dodao je Čerkašin.
Otmjene nekretnine i Partija regija
Više bivših poslanika Janukovičeve sada zabranjene Partije regija naklonjene Rusiji također je među nekadašnjim ukrajinskim zvaničnicima čija su se imena pojavila u podacima Dubai Unlocked, uključujući Vjačeslava Bohuslajeva, bivšeg parlamentarca za južnu regiju Zaporižja.
Bohuslajev je bio predsjednik avio kompanije Motor Sich, koju je ukrajinska vlada nacionalizirala nakon ruske invazije u februaru 2022.
Od 2009. do 2018., Bohuslajev i njegov sin Aleksandar kupili su najmanje 19 stanova i poslovnih prostorija u Dubaiju po ukupnoj cijeni od oko 15 miliona dolara. Jedan od stanova uknjižen je na Bohuslajeva, dok su ostali u vlasništvu na ime njegovog sina, koji je bio zamjenik predsjednika nadzornog odbora Motor Sich-a.
Njihova veza s ovim imanjima nikada ranije nije otkrivena javnosti.
Samo pet od 19 nekretnina ostalo je u vlasništvu Bohuslajevih. Počevši od 2019., godine kada je Bohuslajev prestao da bude parlamentarac, porodica je počela da rasprodaje svoju imovinu u Dubaiju.
Bohuslajev je uhapšen od strane ukrajinskih organa za provođenje zakona 2022. nakon ruske invazije ranije te godine pod optužbom za izdaju, finansiranje terorizma, i protivljenje Oružanim snagama Ukrajine. On negira te navode. Trenutno je u pritvoru najmanje do 10. juna.
Ranije istrage Šema otkrile su Bohuslajevove veze s predstavnicima državnih iranskih vojnih kompanija, uključujući proizvođače bespilotnih letjelica Shahed koje je ruska vojska koristila u ratu protiv Ukrajine.
Ured glavnog državnog tužioca Ukrajine rekao je za Šeme da tek treba da dobije "pouzdane informacije i dokumente" o imovini porodice Bohuslajev u UAE, ali je naglasio da se "poduzimaju mjere za identifikaciju i zapljenu" strane imovine u vlasništvu Bohuslajeva i njegovog sina.
Pitanja upućena Bohuslajevu preko njegovog advokata o njegovim nekretninama u Dubaiju ostala su bez odgovora.
Još jedan bivši poslanik iz Partije regije, bivši zamjenik načelnika Državne službe za migracije Vasil Hritsak i njegova porodica, kupili su dva stana u Dubaiju za ukupno više od 700.000 dolara. Godine 2019. vlasništvo nad jednim od stanova prebačeno je na Hricakovog sina Ihora. Hricakova supruga i drugi sin suvlasnici su drugog stana. Oba stana su iznajmljivana, s prihodom većim od 370.000 dolara, prema podacima ‘Dubai Unlocked-a’.
Kada su Šeme zatražile komentar, Hritsak je tvrdio da "prvi put čuje" da posjeduje nekretnine u Dubaiju.
Tužioci i sudije
Bivši državni službenici u ukrajinskom pravosudnom sistemu također su stekli više nekretnina u Dubaiju, pokazuju podaci Dubai Unlocked-a.
To uključuje Oleha Kornilova, bivšeg zamjenika tužioca u južnoj regiji Odese, koji je u zimu 2011. na 2012., kada je već imenovan za zamjenika tužioca u Odesi, kupio stan vrijedan 90.000 dolara u luksuznom tornju Jumeirah Bay X1, koji ima pristup umjetnim jezerima i obližnjim plažama.
Kornilov je kasnije postao zamjenik šefa istražnog odjela regionalnog tužilaštva, a potom i šef jedinice. Nakon smjene 2014. godine, poslije Janukovičevog bjekstva u Rusiju, Kornilov se upustio u dugotrajnu bitku da zadrži svoj posao.
Također je, pokazuju podaci, nastavio da kupuje nekretnine u Dubaiju, te je kupio hotelski apartman u elitnom dijelu Emirata za 210.000 dolara 2016.
Nijedna od tih nekretnina, od kojih su dvije u međuvremenu prodane, nije navedena u Kornilovljevim izjavama, niti su spomenute u izjavi njegove supruge, koja je od 2013. također bila tužiteljica u regionalnom tužilaštvu u Odesi. Podnijela je izjavu 2018. kao kandidatkinja za visoku regionalnu poziciju pod komesarom za ljudska prava ukrajinskog parlamenta.
Kada su ga novinari kontaktirali telefonom, Kornilov je negirao da ima stanove u Dubaiju. Kada mu je rečeno da se njegovo vlasništvo navodi u službenim podacima UAE o imovini, prekinuo je vezu i nije odgovarao na dalje pozive i poruke.
Supruga Artura Jemeljanova, uticajnog sudije iz doba Janukoviča, također je navedena kao vlasnica tri stana u elitnoj oblasti Dubai Marina u Dubaiju koji su koštali ukupno 1,8 miliona dolara, pokazuju podaci 'Dubai Unlocked-a'.
Svetlana Jemeljanova je do 2014. bila zamjenica u gradskom vijeću grada Donjecka na istoku Ukrajine. U decembru te godine kupila je prvi od ova tri stana za 650.000 dolara, pokazuju zapisi iz Dubaija.
Jemeljanova i njen suprug, koji je bio suočen s optužbama da se on možda miješao u automatizovanu raspodjelu predmeta među ukrajinskim sudijama, razveli su se u jesen 2014., a njegova bivša supruga kupila je druga dva stana 2017. i 2018. za 620.000 i 560.000 dolara , odnosno.
Prethodne istrage Šema pronašle su dokaze da su Jemeljanov i njegova bivša supruga nastavili zajedno odlaziti na odmor i provoditi vrijeme u Beču, gdje je ona živjela s njihovom djecom.
Jemeljanov je odbio razgovarati o nekretninama u Dubaiju kada su ga kontaktirale Šeme, rekavši da je nekretninu kupila njegova bivša supruga. "Svitlana i ja nastavljamo komunicirati. Mi smo civilizovani ljudi i razvod nije faktor koji sprječava daljnju komunikaciju", rekao je.
Govoreći za Šeme, Jemeljanov je rekao da ni on ni njegova bivša supruga nisu umiješani u krivični slučaj, koji je nazvao "neutemeljenim" pokušajem "širenja neistina o meni". Rekao je, međutim, da su vlasti provele pretrage prostorija u vlasništvu i njega i njegove bivše supruge, iako u vezi s drugom pravnom stvari.
Ukrajinski Državni ured za istrage (DBR) rekao je za Šeme da od maja 2024. ni Jemeljanov ni njegova supruga nisu bili obaviješteni o bilo kakvim sumnjama s kojima se suočavaju u krivičnom predmetu.
Svitlana Jemeljanova nije odgovorila na zahtjev za komentar o nekretninama u Dubaiju.