Vlade Srbije i Republike Srpske održat će do kraja mjeseca zajedničku sjednicu u Banjoj Luci na kojoj će se finalizirati projekt izgradnje dva spomen-obilježja za jasenovačke žrtve u Beogradu i Donjoj Gradini gdje će 23. aprila zajednički obilježiti stradanje srpskog naroda.
To su najavili predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i RS-a Milorad Dodik 14. aprila.
"Zamolili smo i dobili i blagoslov patrijarha srpskog Porfirija koji je prihvatio da u ovom historijskom i strateški značajnom nacionalnom i evropskom projektu učestvuje sa nama", kazao je Vučić nakon sastanka u Beogradu.
Vučić je najavio i dodatnu pomoć Vlade Srbije Glamoču, Drvaru, Grahovu i Petrovcu, većinski srpskim općinama u bh. entitetu Federacija BiH.
Njima su dodane i nove općine - Sokolac, Rudo, Višegrad, Nevesinje i Bileća u entitetu RS.
Dodik opet o samostalnosti RS-a
Dodik je kazao da je s Vučićem razgovarao o ranije započetim zajedničkim projektima među kojima su aerodrom u Trebinju, hidroelektrana Buk-Bijela te trasi autoputa od Rače do Bijeljina.
Tome bi se trebalo razgovarati i na zajedničkoj sjednici u Banjoj Luci.
"Vučića sam upoznao s unutrašnjim problemima koji su veoma teški na nivou BiH. Situacija je bremenita i opterećena stalnim zahtjevima da se razgradi ustavni, dejtonski položaj Republike Srpske. Oni su kulminirali u ciničnom i bezobraznom zahtjevu da se imovina postavi kao problem na nivou BiH kako bi oni to rješavali", kazao je Dodik.
On je ponovio da "samo želimo da se poštuje Ustav BiH i Dejtonski sporazum", te da će "ako se nastavi blokadom koju su oni napravili zbog koje ne možemo da investiramo, najozbiljnije razmišljamo da donesemo odluku o samostalnosti o otcjepljenju".
Dodik je također ponovio da se "dio međunarodne zajednice i političkog Sarajeva angažirao na degradaciji položaj RS-a" te da "RS ne traži ništa više od onog što piše u Ustavu BiH i Dejtonskom sporazumu".
Ustavni sud BiH i visoki predstavnik u BiH poništili su ili suspendirali zakone o nepokretnoj imovini, šumama i poljoprivrednom zemljištu koje je donio RS i naglasili da se pitanje državne imovine može zakonski regulirati samo na nivou BiH, a ne entiteta.
Pročitajte i ovo: Ustavni sud BiH stavio privremeno van snage Zakon o nepokretnoj imovini RS"Diplomate i kvazidiplomate u Sarajevu ispunjavaju samo želje muslimanskog Sarajeva u nastojanju da degradiraju položaj Republike Srpske. Tako i priča oko NATO-a. Mi pratimo stav Srbije koji je veoma jasan – neutralnost. NATO može saradnja, koju smo sad obustavili. Članstvo u NATO-u ne dolazi u obzir. Predsjednik Vučić je to razumio", kazao je Dodik.
Pročitajte i ovo: Čović o Dodikovom zahtjevu: Put BiH ka NATO ne može biti zaustavljenO posjeti Rubina regiji
Vučić se osvrnuo i na sastanak američkih ambasadora iz regije u Tirani kazavši kako ne misli da je to problem jer se ambasadori sastaju i u Beogradu, ali i na izjave Jamesa Rubina, visokog dužnosnika State Departmenta i šefa Centra za globalni angažman tokom nedavne posjete regiji.
Vučić je kazao kako je Rubin rekao "da se nada, veruje i očekuje da Podgorica ne bude oslanjanja na Beograd i Moskvu" te da je "više puta govorio o Beogradu kao centru za ruske dezinformacije" za što je Vučić kazao da "to nisu ni blizu istinite stvari".
"Neki ljudi iz američke administracije su naslonjeni na vreme devedesetih kad su vedrili i oblačili i imaju isti animozitet prema srpskom narodu", kazao je Vučić.
Kazao je da će se Srbija truditi da ima istu politiku prijateljstva kao i do sada prema Sjedinjenim Državama i svima drugima, ali i da neće hrliti u sukob s Kinezima ili Rusima.