Republika Srpska će kreirati svoj izborni zakon, rekao Dodik

Sastanak koalicionih partnera u RS, Banja Luka, BiH, 3. januara 2024.

Republika Srpska će kreirati svoj izborni zakon koji predviđa da entitet sam provodi opštinske i republičke izbore, rekao je Milorad Dodik, predsjednik ovog bosanskohercegovačkog entiteta i lider najveće stranke u RS, Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), nakon sastanka sa predsjednicima stranaka koje su u vladajućoj koaliciji na nivou RS.

On je na pres-konferenciji u Banjaluci u srijedu izjavio da je RS "odlučna da kreira novi izborni zakon Republike Srpske koji je u skladu sa ustavima RS i BiH".

Dodao je da taj zakon – koji će biti upućen u zakonodavnu proceduru po hitnom postupku – neće zadirati u izbor članova Predsjedništva BiH i poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine.

"RS će donijeti svoj izborni zakon, koji predviđa ustavno pozicioniranje Srpske i koji će predvidjeti da izborna komisija Srpske provodi opštinske i republičke izbore", kazao je Dodik.

Dodik je rekao da najavljeni zakon "predviđa ustavno pozicioniranje RS"

Na sastanku u Banjaluci su učestvovali predsjednici stranaka, šefovi njihovih poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini RS, premijer i ministri u entitetskoj Vladi, kao i članica bh. Predsjedništva, Željka Cvijanović.

Dodik je nakon sastanka takođe rekao da RS "smatra da su odnosi u BiH bitno urušeni ponašanjem Kristijana Šmita koji pokušava nametnuti određena rješenja koja nisu prihvatljiva".

Predstavnici RS ne priznaju autoritet Kristijana Šmita (Christian Schmidt), visokog predstavnika u BiH, te smatraju da on nije legitimno izabran u Savjetu bezbjednosti UN.

Šmit je 19. decembra prošle godine najavio da će on nametnuti izmjene Izbornog zakona BiH koji se tiču izbornog integriteta u BiH, ako ih zakonodavci ne izglasaju "u idućim danima".

Pročitajte i ovo: PIC traži transparentnost na izborima u BIH

Predstavnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine je 29. decembra 2023. usvojio predlog izmjena Izbornog zakona BiH, koje između ostalog predviđaju uvođenje novih tehnologija u glasački proces, te veća ovlašćenja za Centralnu izbornu komisiju BiH.

Da bi izmjene bile usvojene, potrebno je da ih potvrdi Dom naroda BiH.

Prema trenutnim zakonskim rješenjima, Centralna izborna komisija BiH koordiniše, nadgleda i reguliše zakonitost rada svih izbornih komisija i biračkih odbora u zemlji, ovjerava kandidatske liste, te je odgovorna za tačnost i ažurnost Centralnog biračkog spiska za teritoriju BiH.