Ambasada SAD-a u BiH: Dodikove prijetnje protuustavne

Iz Ambasade SAD-a navode da je Visoki predstavnik odgovoran za nadzor provedbe civilnih aspekata Daytonskog mirovnog sporazuma

"Prijetnja Milorada Dodika da će spriječiti visokog predstavnika da uđe u bosanskohercegovački entitet Republika Srpska i da će mu ograničiti slobodu kretanja je protuustavna. Ovo predstavlja još jedan smišljeni napad gospodina Dodika na Dejtonski mirovni sporazum, ustavni poredak BiH i državu BiH", poručili su 7. septembra iz Ambasade SAD-a u Bosni i Hercegovini.

Naveli su da je Visoki predstavnik odgovoran za nadzor provedbe civilnih aspekata Daytonskog mirovnog sporazuma, koji dužnosnike obvezuje na saradnju s njim, a uživa diplomatski status u cijeloj BiH prema Bečkoj konvenciji o diplomatskim odnosima.

"Nepromišljene prijetnje i smiješne tvrdnje gospodina Dodika o statusu i ovlastima visokog predstavnika su neprihvatljive i predstavljaju još jedan korak niz opasan put koji je on izabrao – put izolacije", naglasili su iz Ambasade SAD-a.

Istakli su da Sjedinjene Američke Države u potpunosti podržavaju Visokog predstavnika i njegovu upotrebu Bonskih ovlasti kada je to potrebno, te će nastaviti pozivati na odgovornost one pojedince koji se ponašaju protiv Daytona.

Podsjećamo, Milorad Dodik izjavio je 6. septembra da se priprema uredba o zabrani ulaska visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini (BiH) Kristijana Šmita (Christian Schmidt) u RS.

"Jutros pišemo uredbu kako ćemo ga uhapsiti i doportovati kada uđe u Doboj ili ako bude išao negdje u tranzitu onda će dobiti pratnju samo da što prije prođe. Ako dođe na neki sastanak u Republiku Srpsku - biće izbačen", rekao je Dodik novinarima u Istočnom Sarajevu 6. septembra.

On je rekao da će policijske stanice imati zadatak da, kada Šmit uđe u RS, "organizuju jedinice i da ga izbace".

"I to će se desiti, nemojte misliti da neće. Piše se uredba i kad se ja vratim u Banjaluku to ćemo završiti", najavio je Dodik.

Pročitajte i ovo: Most: Da li je blef Dodikovo najjače oružje?

Najnoviji potez uslijedio je nakon višemjesečnog rasta tenzija u BiH zbog Dodikovog potpisivanja kontroverznih zakona ovog ljeta.

Naime, Narodna skupština RS 27. juna usvojila je dva sporna zakona, koje je po redovnoj zakonodavnoj proceduri Dodik potpisao, te su objavljeni u Službenom glasniku RS.

Radi se o zakonima koji navode da se odluke OHR-a više neće objavljivati u ovoj publikaciji, a time ni poštovati u tom bh. entitetu, kao i da se u RS više neće primjenjivati odluke Ustavnog suda BiH.

Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit je svojim odlukama od 1. jula poništio oba zakona.

Zvaničnici RS-a na čelu s Dodikom osporavaju legitimitet visokog predstavnika, jer su se njegovom zvaničnom imenovanju u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija protivile Kina i Rusija. Druge zemlje su rekle da za to nije ni bilo potrebe.

Schmidt je u posljednjem korištenju bonskih ovlasti promijenio i odredbe Krivičnog zakona BiH, proširivši ga tako da će se radnje kojima se narušava ustavni poredak tretirati kao krivično djelo.

Kriminalizirano je i nepoštovanje odluka visokog predstavnika u BiH.