Dodik podnio krivične prijave protiv Schmidta i direktora Službenog lista BiH

Milorad Dodik

Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske Milorad Dodik podnio je u subotu krivične prijave protiv visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta i direktora Službenog lista BiH Dragana Prusine.

"Protiv Schmidta krivičnu prijavu sam podnio Okružnom javnom tužilaštvu u Banjoj Luci jer se već duže vrijeme neovlašteno bavi poslovima visokog predstavnika za šta nema odluku Vijeća sigurnosti UN-a", naveo je Dodik na svom Twitter nalogu.

Istakao je da se "u namjeri da se Republici Srpskoj nanese šteta, Schmidt lažno predstavlja kao službeno lice znajući da nije imenovan u skladu s Aneksom 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma".

Dodik i pojedini čelnici u entitetu RS kažu da ne priznaju Schmidta, njemačkog diplomata koji je 2021. imenovan za visokog predstavnika, jer Vijeće sigurnosti UN-a nije podržalo njegovu nominaciju. Kina i Rusija osporile su njegovo imenovanje jer ga nije potvrdilo Vijeće, iako su druge nacije rekle da to nije ni bilo potrebno.

Direktora Službenog lista krivi zbog objavljivanja odluka visokog predstavnika, što je inače pravna obaveza.

"Protiv Dragana Prusine podnio sam krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH jer je kao direktor Službenog lista BiH, svjesno kršeći zakon, svojim uticajem, postupanjem i odlukama omogućio objavljivanje odluka takozvanog visokog predstavnika u Službenom listu BiH usljed čega je nastala teža povreda prava Republike Srpske. Prusina je time počinio krivična djela zloupotreba položaja i nesavjestan rad u službi po članovima 220 i 224 Krivičnog zakona BiH", naveo je Dodik.

Milorad Dodik je dan ranije potpisao sporni zakon o visokom predstavniku, saopšteno je iz njegovog kabineta.

Riječ je o zakonskim izmjenama kojima se odluke Ureda visokog predstavnika u BiH (OHR) više ne objavljuju u tom bh. entitetu.

Dodik je to uradio uprkos tome što je Christian Schmidt, svojim odlukama od 1. jula u potpunosti obustavio kompletan zakonodavni postupak.

Vaš browser nepodržava HTML5

Schmidt: Sve opcije su na stolu, bonske ovlasti na raspolaganju

Ovaj zakon je usvojila Narodna skupština Republike Srpske u drugoj polovini juna. Pored ovog zakona entitetski parlament je usvojio i zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Uobičajeno je da zakoni postanu važeći osam dana nakon objavljivanja u glasniku, ali je u entitetskom parlamentu izglasano da stupe na snagu već dan nakon objave.

Iz Tužilaštva BiH je ranije na upit Radija Slobodna Evropa odgovoreno da oni zajedno sa agencijama za provođenje zakona "prate situaciju u pogledu postojanja elemenata kaznenih djela iz nadležnosti Tužilaštva BiH".

Delegacija EU: Dodikov potpis nema pravnu vrijednost

Iz Delegacije Evropske unije u BiH navode da Dodikov potpis na amandmane kojima se onemogućava objavljivanje odluka visokog predstavnika "nema pravnu vrijednost".

"Ova eskalacija ne vodi Bosnu i Hercegovinu naprijed. To produbljuje političku krizu, dovodi do dalje pravne nesigurnosti i odvraća ulaganja, negativno utiče na živote građana", poručila je Delegacija EU na Twitter nalogu.

Blinken: Dodik krši Ustav BiH

Američki državni sekretar Antony Blinken optužio je predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika da svojim potezima krši Ustav Bosne i Hercegovine i potkopava Daytonski sporazum.

Blinken je u subotu na Twitter nalogu napisao da Dodik "potpisivanjem zakona kojim se odbijaju ovlaštenja visokog predstavnika krši se Ustav Bosne i Hercegovine i potkopava Daytonski sporazum".

"Sjedinjene Države podržavaju OHR BiH kao i suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine", dodao je u svojoj poruci američki državni sekretar.

analiza Tko može zaustaviti 'državni udar' u BiH?

I specijalni izaslanik Sjedinjenih Država za Zapadni Balkan Gabriel Escobar je ocijenio u subotu da ga u Bosni i Hercegovini "više zabrinjava" mogućnost ekonomskog i demografskog kolapsa od rata, dodajući da je to "puno realnija opcija.

Escobar je rekao da će Sjedinjene Države zaštititi Daytonski sporazum, teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, kao i centralne institucije od Dodikovih napada.

Uz to će biti spremne "reagovati vrlo snažno" pravnim sredstvima poput sankcija ako se ispostavi da Dodikova najava referenduma o statusu Republike Srpske nije samo još jedna prazna prijetnja, rekao je Escobar.