Dodik samo za direktan izbor člana Predsjedništva BiH iz eniteta RS

Milorad Dodik, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD)

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) i predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik kazao je da ne prihvata indirektan izbor člana Predsjedništva BiH koji dolazi iz eniteta Republika Srpska (RS).

"Odbacujemo još jednom da se član Predsjedništva bira u Parlamentu BiH indirektno, jer smatramo da je direktan izbor jedino moguć za RS. Time stavljamo tačku na tu temu", rekao je Dodik.

Dodao je da izbor ''srpske delegacije'' u Domu naroda etiteta Federacije BiH ''mora biti transparentan i 'autentičan''', prenijela je agencija Srna.

Nakon sastanka Izvršnog komiteta SNSD-a sa predsjednicima gradskih odbora ove stranke u petak, 28. januara u Banjoj Luci, Dodik je rekao novinarima da ''svaka izborna reforma u dejtonskoj BiH mora biti zasnovana na pravima i konstitutivnosti naroda''.

Pročitajte i ovo: Srpske stranke čekaju bošnjačko-hrvatski dogovor o Izbornom zakonu BiH

Novi krug pregovora o izmjenama Ustava i izbornog zakonodavstva počeo je uz posredovanje međunarodnih zvaničnika u četvrtak navečer, 27. januara u Neumu, gradiću na jadranskoj obali na jugu BiH.

Najspornija pitanja su izbor članova Predsjedništva BiH i izbor u domove naroda oko čega su stavovi hrvatskih i bošnjačkih stranaka godinama suprotstavljeni.

Pročitajte i ovo: Palmer i Eichhorst o prijedlogu izmjena Ustava i Izbornog zakona BiH


Dodik je rekao da i dalje ostaju isti uslovi za povratak predstavnika RS-a u rad državnih institucija.

Naveo je da to podrazumijeva, između ostalog, ''povlačenje iz pravnog prometa određenih odredaba i akata koje je nametnuo nekadašnji visoki predstavnik Valentin Inzko''.

Dodik je u tom smislu rekao da RS ne može da prihvati da to bude osnova za raspravu u parlamentu BiH, zbog čega su predložili određene akte radi vraćanja u institucije, a to je zakon koji zatvorski kažnjava sve zloupotrebe ako se neki kolektivitet u BiH nazove ''genocidnim''.

Pročitajte i ovo: Dodik najavio kraj blokade ako se zabrani označavanja RS kao 'genocidne'

On je rekao da podržava održavanje naredne posebne sjednice Narodne skupštine Srpske, kao i ljude koji će se na njoj obratiti.

"Pozdravljamo opredjeljenje Dragana Čovića (lidera Hrvatske demokratske zajednice BiH), da se obrati Skupštini i smatramo da je Bakir Izetbegović (predsjednik Stranke demokratske akcije), iz svojih kalkulantskih razloga odbio jedan takav dijalog", rekao je Dodik.

Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske (NS RS) bit će održana 1. februara, a tema će biti situacija u Bosni i Hercegovini (BiH).

Pročitajte i ovo: Sjednica Skupštine RS o stanju u BiH 1. februara

Predstavnici iz RS-a od jula 2021. bojkotuju rad institucija BiH, nakon što je bivši visoki predstavnik Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojima se zabranjuje negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

Narodna skupština RS je u decembru na posebnoj sjednici usvojila deklaraciju o “vraćanju nadležnosti” sa državnog nivoa na Republiku Srpsku (RS), jedan od dva entiteta u BiH.

Vlada RS-a je zadužena da pripremi zakon o porezu na dodatnu vrijednost, zakon o akcizama, zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS, kao i zakone iz oblasti odbrane i bezbjednosti.

Tužilaštvo BiH je nakon usvajanja zaključaka u Skupštini RS otvorilo predmet protiv više lica zbog osnovane sumnje da su počinila krivično djelo napad na ustavni poredak.

Usvajanje Zakona o lijekovima RS, prva je nadležnost nakon što je Dodik najavio prenos niza nadležnosti sa države na entitet RS.

Od početka januara Dodik je stavljen na proširenu listu sankcija za djela korupcije Sjedinjenih Američkih Država (SAD) zbog koruptivnog i antiustavnog djelovanja u BiH.