Dodik: Dao sam instrukcije svim našim ljudima u ambasadama

Milorad Dodik predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) u Istočnom Sarajevu, gdje se sastao sa sa ambasadorom Kine u BiH  Sa Đi Pingom, 10 juna 2021.

Bilo kakva mogućnost da se na monopolistički ili selektivno pristupi nabavci opreme za 5G mrežu je neprihvatljiv, rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Milorad Dodik predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) u Istočnom Sarajevu, gdje se sastao sa sa ambasadorom Kine u BiH Sa Đi Pingom.

"Treba ljudima ovdje u Bosni i Hercegovini omogućiti da izaberu ono za šta misle da je najbolje i najefikasnije i naravno najjeftinije za sve nas. U tom pogledu ja sam upoznao ambasadora Kine sa takvim stavom koji ostaje isti, a to je da želimo pristup svim poznatim tehnologijama i da odlučujemo shodno našim interesima", rekao je Dodik, uz konstataciju da BiH još nema ni pokrivenost 3G mrežom i da je daleko od uvođenja mreže pete generacije.

Pročitajte i ovo: Dok čeka 5G mrežu, BiH nema ni punu 4G pokrivenost

Tokom prošle godine nekoliko evropskih zemalja, uključujući Poljsku, Estoniju i Češku, potpisale su sporazume sa SAD o multilateralnoj Deklaraciji o sigurnosti pete generacije (5G) bežičnih mreža, kojim se obavezuju da će tokom uvođenja 5G mreže koristiti samo pouzdane dobavljače.

Tom se sporazumu priključila i Slovenija, tokom posjete tadašnjeg šefa američke diplomatije Majkl Pompea (Mike Pompeo) u avgustu prošle godine.

Pročitajte i ovo: Pompeo u Sloveniji, potpisana izjava o 'bezbednoj mreži 5G'

Dodik je u Narodnoj skupštini Republike Srpske (RS) 11. maja rekao kako je odbio prijedlog SAD da pristupi multilateralnoj deklaraciji u kojoj bi se jasno reklo da BiH pristupa grupi zemalja koja odbacuje pristup kineske kompanije Huaweija njenom tržištu.

"Kinu ne smijemo da izgubimo kao našeg parntera i da jednako tako trebamo da sarađujemo sa SAD i da uzmimamo njihove proizvode", kazao je tada Dodik poslanicima u Narodnoj skupštini RS.

Iz Ureda za odnose sa javnošću amabasade SAD u BiH za RSE je rečeno kako je potrebno da države i građani imaju povjerenja da telekomunikacijska oprema i software neće predstavljati rizik koji bi ugrožavao nacionalnu sigurnost, privatnost ili ljudska prava, te da se u slučaju kompanije Huawei radi o dobavljaču koji je pod kontrolom autoritativne vlade.

Kada je u pitanju stav Kine prema dešavanjima u BiH, Dodik je istakao da ona kao aktivna članica Savjeta bezbjednosti UN-a ima uravnotežen politički pristup i ne miješa se u unutrašnje stvari drugih zemalja kao što to rade neki drugi.

"Mislim i da ovo što SAD radi sa nekim svojim odlukama je dio koordinacije vezano za dolazak novog visokog predstavnika u BiH, kako bi oni ovde uradili i ravnali kako oni misle. Ali, neka svako radi svoj posa. Mi i dalje mislimo da je BiH teško održiva zemlja koji se svakodnevno potvrđuju", istakao je Dodik.

Pročitajte i ovo: Stejt department za RSE: Sankcije za Zapadni Balkan omogućavaju odgovor na pretnje

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džo Bajden (Joe Biden) 9. juna proširio je opseg uredbe kojom se definišu sankcije za pojedince i organizacije iz država Zapadnog Balkana, koji ugrožavaju mir i stabilnost regiona.

SAD su još 2017. godine uvele sankcije Miloradu Dodiku, koji je tada bio predsjednik entiteta Republika Srpska, zbog ugrožavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Kineski ambasador Sa Đi Ping rekao je da Kina od 2005. nije članica Vijeća za provođenje mira (PIK), te je odbio da komentariše imenovanje novog visokog predstavnika u BiH.

"Svakako, Kina je stalna članica Savjeta bezbjednosti UN, a kao jedna velika zemlja pridržavaće se odgovorno stava da posmatramo to pitanje u skladu sa praksom", rekao je Đi Ping.

On je istakao kako Kina podržava suverenitet i teritorijalni integritet BiH i da je budućnost BiH u unutrašnjem dogovoru.

"Vjerujem da bh građani imaju mudrost da rješavaju svoja otvorena pitanja", kazao je Đi Ping.

Dodik se tokom obraćanja medijima dotakao i nastupa Svena Alkalaja, ambasadora i stalnog predstavnika Bosne i Hercegovine (BiH) u Ujedinjenim nacijama (UN), koji se obratio na sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a 8. juna, uz Dodikovovo protivljenje.

Pročitajte i ovo: Alkalaj pred Vijećem sigurnosti, uprkos Dodikovom protivljenju

Srpski član Predsjedništva BiH ovaj nastup nazvao je neovlaštenim. Time je, kako navodi Dodik, prekršen raniji konsenzus o tome da nema nastupa ako nema dogovora, zbog čega tvrdi da predstavnici iz Republike Srpske u organima BiH nemaju obavezu da se pridržavaju takvih mjera.

"Ja sam dao instrukciju svim našim ljudima u ambasadama da ne postupaju po instrukcijama nikoga iz BiH, a pogotovo Bisere Turković (ministrica vanjskih poslova BiH op. rse) i da se obrate kabinetu srpskog člana predsjedništva BiH i da ćemo tako koordinirati aktivnosti", kazao je Dodik.

On je još jednom ponovio da je neprihvatljivo imenovanje Kristijana Šmita (Christian Schmidt) za novog visokog predstavnika u BiH bez Rezolucije Savjeta bezbjednosti UN-a.