Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Primirje u Gazi
Prekid vatre u Gazi na snazi je od 19. januara ujutro. Prema sporazumu o primirju, u prvoj fazi primirja uspostavljenog nakon 471 dana rata, Hamas bi u narednih šest sedmica trebao osloboditi 33 izraelska taoca. U zamjenu za oslobađanje talaca, Izrael će osloboditi između 990 i 1.650 palestinskih zatvorenika i pritvorenika.
Čak i prije nego što je primirje stupilo na snagu, hiljade raseljenih Palestinaca krenulo je na put, nazad svojim kućama na sjeveru i jugu razorenog Pojasa Gaze, pokazuju snimci novinskih agencija. Kretanja stanovništva primijećena su u sektorima Džabalija, Gaza, Rafah i Kan Junes.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu upozorio je dan prije početka primirja, 18. januara, da je prva faza dogovora o prekidu borbi u Gazi "privremeni prekid vatre" te da Izrael zadržava pravo da nastavi rat, uz podršku SAD-a, ako se primirje prekine.
Hamas, palestinska militantna grupa koja kontroliše Gazu gotovo dvije decenije "nikada više neće vladati Gazom", izjavio je Mike Waltz, novi savjetnik za nacionalnu sigurnost novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa. Primirje je stupilo na snagu uoči Trumpove inauguracije, koji je preuzeo zasluge za saradnju s timom odlazećeg američkog predsjednika Joe Bidena na zaključivanju sporazuma. Biden je u nedjelju izjavio da je Bliski istok temeljno transformiran nakon poraza Hamasa i Hezbollaha.
Petnaest mjeseci dugi sukob na Bliskom istoku doveo je do dramatičnog pomjeranja u regionalnoj ravnoteži moći. Iran i Rusija su znatno oslabljeni dok je Izrael uništavao iranske saveznike u regionu, što je također dovelo do pada režima Bašara al-Asada u Siriji. Izrael je izašao ojačan iz sukoba, dok su zemlje poput Turske, Egipta i Katara također povećale svoj uticaj.
Balkan na RSE
Uoči početka drugog polugodišta, studenti širom Srbije organizovali su akciju "Školski čas u zadnji čas" kako bi pružili podršku prosvjetarima koji najavljuju obustavu rada. Skupovi su trajali simboličnih 45 minuta, koliko traje školski čas, uz poruku: "Studenti su uz prosvetare". U Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima akcija je počela 15-minutnim ćutanjem u znak sjećanja na 15 žrtava tragedije na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, kada se obrušila betonska nadstrešnica. Studenti su poručili da je vrijeme stalo 1. novembra, nakon tragedije u Novom Sadu, ali da 20. januara treba da stane čitava prosvjeta, jer "bez prava na obraz i misao, obrazovanja nema." Pogledajte i fotografije sa jučerašnjeg okupljanja studenata širom Srbije.
Danski diplomata Peter Sorensen će najvjerovatnije biti imenovan kao novi specijalni predstavnik Evropske unije (EU) za dijalog u procesu normalizacije odnosa Srbije i Kosova, saznaje Radio Slobodna Evropa (RSE) iz diplomatskih izvora u EU.
Američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) neće uticati na kosovsko tržište goriva, potvrđuju stručnjaci i carinske vlasti. Iako Kosovo ne uvozi gorivo iz Srbije, potencijalni efekti sankcija mogli bi se osjetiti kroz blago povećanje cijena robe iz Srbije, navode iz Privredne komore Kosova.
Požar na gradskoj deponiji u Valjevu dodatno je pogoršao već alarmantno stanje kvaliteta zraka u ovom gradu na zapadu Srbije. Stanovnici obližnjeg naselja, već decenijama izloženi dimu i zagađenju, apeluju na grad i državu za trajno rješenje problema koji ugrožava njihovo zdravlje.
Stara gradska jezgra Mostara, pod zaštitom UNESCO-a, suočava se s degradacijom zbog nelegalne gradnje, vizualnog nereda i lošeg održavanja. Iako je prošle godine pokrenuta inicijativa za jaču zaštitu i uređenje, konkretni koraci izostaju, ostavljajući ovo svjetsko blago u riziku.
Povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću
Svjetski lideri traže načine da se pozicioniraju uz Donalda Trumpa koji se 20. januara vraća u Bijelu kuću. Ko će se nametnuti kao ključni saveznici, a ko će se suočiti s razlikama u interesima?
Inauguracija američkog predsjednika kroz istoriju je simbol mirnog prenosa vlasti. Mnogobrojne tradicije Dana inauguracije pomažu u jačanju te simbolične uloge.
Dva dana prije inauguracije Donalda Trumpa za njegov drugi mandat, demonstranti su se okupili u Washingtonu, u znak protivljenja nadolazećoj administraciji. Događaj 18. januara pod nazivom "Narodni marš" okupio je koaliciju grupa koje predstavljaju prava žena i manjina, imigraciju i klimatski aktivizam, kao i širok spektar drugih pitanja.
Pogledajte fotogaleriju 'Stoljeće američkih predsjedničkih inauguracija'. Arhivske fotografije bilježe raskoš i ceremoniju polaganja zakletve američkih predsjednika u Washingtonu, glavnom gradu SAD-a tokom proteklih 100 godina.
Svijet
TikTok je postao nedostupan u Sjedinjenim Državama samo nekoliko sati prije nego što je stupila na snagu zabrana popularne društvene mreže. U videu pogledajte kako je aplikacija u kineskom vlasništvu postala kulturni fenomen i izazvala političke kontroverze. Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump izjavio je da će "najvjerovatnije" TikToku dati odgodu potencijalne zabrane u Sjedinjenim Državama u trajanju od 90 dana, nakon što 20. januara preuzme Bijelu kuću.
Uspostavom nove koalicione vlade, Bugarska je prekinula četverogodišnji period političke nestabilnosti i sedam izbora. GERB, iako bez većine, postigao je dogovor s bivšim protivnicima, izazivajući kritike opozicije i analitičara zbog potencijalnih ustupaka korupciji i prozapadnom kursu.
Usred razgovora u Bugarskoj o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka, nova izložba fotografija otkriva "radne brigade" koje su komunističke vlasti djelomično koristile za kontrolu disidenata i etničkih manjina u zemlji.
Zapadni mediji ga nazivaju "ruskim čovjekom na jugu" Sirije, dok ga drugi vide kao potencijalnu prijetnju Ahmedu al-Šari, novom lideru zemlje. Ko je zapravo Ahmad al-Avda, bivši komandant pobunjenika, koji je od saveznika Moskve postao vođa ofanzive na Damask?
Rat u Ukrajini
Sjedinjene Američke Države, koje su Kijevu poslale najviše vojne pomoći, pozvale su Ukrajinu da snizi starosnu granicu za regrutaciju sa 25 na 18 godina, dok se ta zemlja muči da zaustavi napredovanje ruskih snaga usljed nedostatka novih regruta. To je navelo neke ukrajinske porodice da pošalju sinove u inostranstvo kako bi izbjegli regrutaciju. Zašto se Ukrajinci protive snižavanju starosne granice za regrutaciju?
Pogledajte video iz ukrajinskog grada Hersona čiji stanovnici kažu da su suočeni s gotovo stalnim napadima te da su vozila i autobusi meta ruskih dronova. Neki su bez tekuće vode i ovise o besplatnoj hrani da bi preživjeli.
Marija Zajcava, simbol otpora s protesta u Bjelorusiji 2020. godine, gdje je teško ranjena, poginula je boreći se za Ukrajinu protiv ruskih snaga. Njena borba za slobodu, od ulica Minska do rovova kod Bahmuta, odraz je nepokolebljivog duha i težnje za pravdom u suočavanju s autoritarnim režimima.
Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro!
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!