Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Defileom na ulicama Banjaluke 9. januara, obilježen je Dan Republike Srpske, kojeg je Ustavni sud Bosne i Hercegovine tri puta proglasio neustavnim. Na defileu su učestvovali, između ostalih, predstavnici entitetskih javnih i spasilačkih službi, a u Banjaluci je boravila i delegacija Vlade Srbije, zbog čega je Ministarstvo vanjskih poslova BiH uputilo protestno pismo Republici Srbiji.
- Komesarka Evropske unije (EU) za proširenje Marta Kos izrazila je uvjerenje da će Srbija ispuniti uslove za otvaranje Klastera 3 u pregovorima sa EU. Nakon razgovora s ministarkom Tanjom Miščević, Kos je poručila da je proširenje sveobuhvatan proces koji uključuje cjelokupno društvo.
- Predstavnički dom američkog Kongresa izglasao je 9. januara sankcije Međunarodnom krivičnom sudu (ICC) u znak protesta zbog izdavanja naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane zbog izraelske kampanje u Gazi.
Balkan na RSE
Više od 100 profesora i 200 umjetnika u Crnoj Gori podržalo je grupu studenata "Kamo śutra", koja traži odgovornost vlasti za masovno ubistvo na Cetinju. Na protestu u Podgorici 5. januara, studenti su zatražili ostavke potpredsjednika Vlade Alekse Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića zbog propusta koji su, po njihovom mišljenju, doprinijeli tragediji u kojoj je stradalo 13 osoba. Jedan od četvoro teško ranjenih u masakru na Cetinju, Dejan Kokotović, preminuo je 9. januara u Kliničkom centru Crne Gore.
Analiza tima vještaka sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu otkriva da su do urušavanja nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu doveli korozija kablova, koja je smanjila nosivost zatega, i dodatno opterećenje novim elementima, bez uklanjanja starih slojeva betona i keramike. Objavljena dokumentacija, jedan od zahtjeva studenata koji blokiraju fakultete, izazvala je kontroverze, jer studenti i deo javnosti tvrde da nije potpuna i traže odgovornost za smrt 15 osoba. Prvi dani 2025. godine ostali su u znaku studentskih protesta i blokada u Srbiji.
Kosovske vlasti su nastavile zatvarati institucije u srpskom sistemu, nazivajući ih ilegalnim, što je mnogim radnicima, poput Miloša iz Sjeverne Mitrovice, promijenilo svakodnevicu. Nakon gašenja Poreske uprave u Sjevernoj Mitrovici, Miloš radi od kuće na Kosovu ili u "alternativnim kancelarijama" sa srpske strane granice. Radnici često prelaze granicu kako bi obavili poslove u privremenim objektima, dok stranke čekaju dokumente i usluge. Zvanični Beograd odbija da ukine ove institucije, najavljujući modernizaciju njihovog rada.
Ukupno 11 od 12 tendera za marketing makedonske Državne lutrije, sprovedenih u vrijeme bivšeg direktora Perparima Bajramija, kršilo je Zakon o javnim nabavkama, pokazala je analiza Antikorupcijske komisije. Bajrami, kao i bivši potpredsjednik Vlade Artan Grubi nedostupni su makedonskom pravosuđu i za njima je raspisana međunarodna potjernica a njihove kuće u decembru preteresene zbog slučaja nabavki u Državnoj lutriji. Artan Grubi, iz Demokratske unije za integraciju (DUI), najveće albanske političke stranke i članice bivše koalicione vlade, od ranije je na "crnoj listi" State Departmenta.
Rat u Ukrajini
Ukrajinske snage se od avgusta bore da zadrže teritoriju koju su zauzele u ruskoj Kursk oblasti, u okviru prekograničnog upada koji je, uprkos nejasnim taktičkim ciljevima, iznenadio zapadne saveznike Kijeva, kao i Kremlj. Sada je Kijev pokrenuo novu ofanzivu u Kursk, gdje su ruske snage uz podršku sjevernokorejskih vojnika povratile više od polovine teritorije koju je Ukrajina zauzela. Zašto je Ukrajina pokrenula novu ofanzivu u Rusiji baš sada?
Ministar odbrane SAD Lloyd Austin najavio je u četvrtak novi paket vojne pomoći od 500 miliona dolara u okviru cilja odlazeće administracije Joea Bidena da pošalje što je moguće više podrške prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Trump stupi na dužnost. Očekuje se i da će predsjednik SAD Joe Biden ove sedmice uvesti nove sankcije protiv ruske ekonomije.
Svijet
Iran se suočava s ključnim izazovima nakon teške godine obilježene slabljenjem regionalnog uticaja, ekonomske krize i sve većeg nezadovoljstva naroda. Analitičari kažu da će, bez značajnih promjena u politici, nova godina pogoršati situaciju, posebno zbog skorog isteka nuklearnog sporazuma i povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću.
Vatrogasci u Los Angelesu su u četvrtak, treći dana zaredom, pokušavali da suzbiju niz velikih požara u kojima je poginulo pet ljudi, uz pustošenja četvrti od obale Pacifika do Pasadene. Naučnici ocjenjuju da su šumski požari izazvani vjetrom posljednji u nizu klimatskih ekstrema koji će vjerovatno dalje eskalirati kako globalne temperature nastave rasti. Koji faktori su prouzročili izuzetno destruktivne požare u Los Angelesu? O požarima u Kaliforniji za RSE je govorio Suki Medenčević, Bosanac koji već 30 godina živi u Los Angelesu.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump najavio je inicijativu za preimenovanje Meksičkog zaljeva u "Američki zaljev", ističući da novo ime "lijepo zvuči." Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum odgovorila je duhovito prijedlogom da se ime Sjeverne Amerike promijeni u "Meksičku Ameriku," oslanjajući se na istorijske mape. Može li Trump zaista promijeniti ime Meksičkog zaljeva?
Greenland je strateški poželjan zbog svojih bogatih resursa, ključne geografske pozicije i uloge u globalnim klimatskim promjenama. Još u prvom mandatu Donald Trump je izrazio interesovanje za kupovinu Greenlanda, koji je poluautonomna teritorija Danske, američke saveznice i jedne od zemalja koje su osnovale NATO. Zašto je Greenland poželjan?
Jimmy Carter, bivši američki predsjednik koji je preminuo 29. decembra u 100. godini, ispraćen je 9. januara velikom pogrebnom ceremonijom u Vašingtonskoj nacionalnoj katedrali, prije nego što je sahranjen u svom malom gradu u Džordžiji. Pogledajte fotogaleriju ‘Posljednji oproštaj od predsjednika Cartera’.
Šta ima još...
- Osude iz Skoplja zbog izjave bugarskog poslanika o ujedinjenju Sjeverne Makedonije i Bugarske
- Državni sud potvrdio optužnicu protiv bivšeg prvog obavještajca BiH
- Potvrđena kazna od 10 mjeseci zatvora bivšem vlasniku hotela u Jablanici koji je pretukao radnicu
- Sud BiH zabranio Republici Srpskoj investicione radove i krčenje šume na Jahorini
- Izborni panel odbio žalbu Samoopredeljenja oko učešća Srpske liste na izborima
- Beograd ukida trolejbuse poslije osam decenija, protivi se četiri sindikata
- Švicarski državljanin umro u zatvoru u Iranu pošto je optužen za špijuniranje
- Poljska vlada navodi da će osigurati da predstavnici Izraela mogu bezbjedno da posjete Aušvic
- Fico kaže da bi Slovačka mogla da uskrati pomoć Ukrajini zbog obustave isporuke gasa
- Najviši sud u Njujorku odbio je da blokira presudu Trumpu u slučaju tajnih isplata
Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do ponedjeljka ujutro!
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!