Dnevno@RSE: Užasi sirijske 'ljudske klanice' izašli na svjetlo dana

Čovjek razbija bravu ćelije u zloglasnom vojnom zatvoru Sajdnaja, sjeverno od Damaska, 9. decembra 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Više stotina građana okupilo se u nedjelju ispred zgrade Rektorata novosadskog univerziteta na skupu podrške studentima koji su proteklih dana blokirali sve fakultete tog univerziteta. U Novom Sadu dan ranije održan je protest srednjoškolaca koji su time pružili podršku studentima koji blokiraju fakultete na univerzitetima širom Srbije.
  • Više stotina građana Bijeljine okupilo se u nedjelju na protestima protiv zakonskih izmjena u Repubilci Srpskoj, koje predviđaju da pet miliona eura od poreza na dodanu vrijednost, namijenjenih Banjaluci i Bijeljini, bude raspoređeno nerazvijenim općinama u tom entitetu u Bosni i Hercegovini.
  • Četiri osobe osumnjičene za terorističkog organizovanja uhapšene su u Gostovaru i Strugi, na zapadu Sjeverne Makedonije, izjavio je 15. decembra ministar unutrašnjih poslova Panče Toškovski. Kako je kazao, uhapšeni su povezani s vjerskim ekstremističkim grupama.
  • Procjenjuje se da je u ciklonu Chido, koji je pogodio francusku teritoriju Mayotte u Indijskom okeanu, poginulo nekoliko stotina ljudi, upozorio je lokalni zvaničnik. Ciklonski vjetrovi, koji su dosezali brzinu od 225 km/h, potpuno su sravnili sa zemljom čitave zajednice.

RSE Intervju

Ekspert za Balkan i predavač na vašingtonskom Univerzitetu Johns Hopkins Edward P. Joseph u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE) prokomentarisao je borbu protiv korupcije u Sjevernoj Makedoniji, ulogu Sjedinjenih Država sa crnom listom, spor sa Bugarskom i EU integracijama, kao i šire bezbjednosne posljedica rata u Ukrajini na region.

Balkan na RSE

Radovi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu nisu bili završeni u trenutku nesreće 1. novembra, u kojoj je poginulo 15 ljudi, pokazuje analiza dokumenata objavljenih na sajtu Vlade Srbije. Iako je stanica svečano otvorena u julu, izvještaj iz oktobra otkriva da su ključni radovi i dalje bili u toku.

Najmanje 19 privatnih firmi su, kao podizvođači, gradile brzu prugu od Novog Sada do granice sa Mađarskom, proizilazi iz dokumentacije sa sajta Vlade Srbije. Međutim, dokumenta koja je analizirao RSE ne preciziraju koje od ovih firmi su bile zadužene za rekonstrukciju stanične zgrade u Novom Sadu.

Tema najnovijeg Mosta Radija Slobodna Evropa bila je kuda ide Srbija. Razgovaralo se o sve većem nezadovoljstvu građana, spontanim štrajkovima, reakcijama vlasti i nasilju nad mirnim demonstrantima, uključujući mlade, što izaziva dodatni gnjev i polarizaciju u društvu. Sagovornici Omera Karabega su bili Dušan Spasojević, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu i Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku iz Beograda.

Direktor nikšićke Turističke organizacije, Mitar Barać, negira tvrdnje da je organizacija novcem građana finansirala smještaj ekipe serije "Tvrđava" Radio Televizije Srbije (RTS), koja je ljetos snimana u Nikšiću. Međutim, ugovor vrijedan 200.000 eura, koji je RSE imao uvid, pokazuje suprotno. Barać tvrdi da je Opština Nikšić pokrila troškove, ali u manjem iznosu.

Sa oduzetim pasošem, Laura, filipinska radnica na Kosovu, svakodnevno radi do 16 sati u domaćinstvu svog poslodavca, trpeći zlostavljanje i bez prava na nadzor svojih radnih uslova. Dovezena iz Albanije bez vize i dozvola, Laura je dio sve većeg broja stranih radnika na Kosovu, gdje nedostatak diplomatskih odnosa s Filipinima dodatno otežava njen položaj.

Poziv policiji bi trebao biti prvi korak pri prijavi nasilja, no, realnost je često drugačija. Čak 84 posto slučajeva rodnog nasilja nikada ne bude prijavljeno. Ipak, za pojedine žene koje se u Bosni i Hercegovini odluče za poziv na 122, policija bude jedini spas. Pročitajte šta radi policija po prijavi nasilja.

Rat u Ukrajini

Iza zatvorenih vrata vode se intenzivne rasprave o okončanju rata u Ukrajini, dok Rusija ostvaruje prednost na bojnom polju, a Zapad sve glasnije zagovara mirovne pregovore. S dolaskom Donalda Trumpa, najavljuje se novi pristup, ali konkretni planovi i dalje izostaju. Kako bi mogao da izgleda mirovni plan za Ukrajinu?

Ukrajina je 14. decembra izvela složenu operaciju protiv ključnih ruskih ruta za snabdijevanje gorivom s anektiranog Krima do okupiranih dijelova Zaporožja. Operacija, koja je uključivala diverziju i raketne napade HIMARS-om, uništila je lokomotivu i 40 cisterni, znatno ometajući ruske snage.

Trgovinski sukob između Kine i SAD-a dosegao je novi nivo, ciljajući snabdijevanje ključnim komponentama za ukrajinske dronove. Kineska ograničenja mogu oslabiti ukrajinske ratne napore, dok Peking ovim potezom odgovara na američke sankcije i šalje poruku o svojoj sposobnosti da uzvrati u trgovinskoj eskalaciji.

Fokus Rusije na pokoravanju Ukrajine bio je jedan od faktora koji su doveli do iznenadnog pada režima sirijskog predsjednika Bashara al-Assada. Iako direktan uticaj na rat u Ukrajini može biti ograničen, ovaj događaj dodatno potkopava ionako oslabljenu poziciju Rusije na globalnoj sceni te pruža priliku Zapadu za veću podršku Kijevu.

Ruskim vojnicima, koji su još u Siriji, nedostaje hrane i vode dok se evakuacija nastavlja, navodi obavještajna uprava ukrajinskog Ministarstva odbrane. Rusko osoblje ima problema u vojnim bazama u Tartusu i Hmeimimu te na brodovima usidrenim na pučini u Sredozemnom moru, objavila je Uprava na Telegramu 15. decembra.

Sirija nakon pada Asadovog režima

Pad sirijskog diktatora Bašara el Asada otvorio je Pandorinu kutiju otkrića o okrutnosti omraženih službi unutrašnje bezbjednosti. Dokaz je zatvor Sajdnaja, kompleks pod kontrolom vojske severno od Damaska u kojem su desetine hiljada zatvorenika držane, mučene i pogubljene. Između 2011. i 2018. godine, više od 30.000 zatočenika je pogubljeno ili umrlo od gladi, uskraćivanja medicinske njege ili mučenja, procjenjuje Sirijska opservatorije za ljudska prava, organizacija sa sjedištem u Londonu koja prati situaciju u Siriji.

Budućnost Sirije bit će neizvjesna i nakon pada režima odbjeglog Asada jer tek treba vidjeti kako će skupine, s nasilnom i problematičnom prošlošću i sukobima formirati funkcionalnu vlast, ocijenuju sigurnosni stručnjaci. Vlado Azinović, profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu i sigurnosni stručnjak, kaže da "romantičarski zanos nastao zbog prizora oslobađanja sirijskog naroda od jedne svirepe diktature treba primiti s rezervom".

Muhamed Al Masri, 29-godišnji Sirijac, planira povratak iz Srbije u rodni Homs nakon pada režima porodice Asad. Osam godina nakon što je pobjegao iz Sirije, želi ponovo da vidi porodicu. U razgovoru za RSE ispričao je kako je preživio šestomjesečnu torturu u zatvoru.

Pogledajte i kako je neformalna grupa Sirijaca u BiH organizirala je u Sarajevu "zajedničko slavlje" povodom pada Asadovog režima. Organizacija "Društvo slobodnih Sirijaca" istakla je da kraj Asadove vladavine predstavlja pobjedu naroda nad zločinačkim režimom.

Sjedinjene Američke Države su uspostavile "direktni kontakt" sa Hajat Tahrir al-Šamom (HTS), pokretom koji se nalazi na čelu koalicije koja je preuzela vlast u Siriji, potvrdio je državni sekretar Antony Blinken. Sjedinjene Američke Države i Evropska unija proglasile su HTS terorističkom grupom.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je da Izrael "nema interes da se suprotstavlja Siriji" nakon što su izraelske snage zauzele tampon zonu pod kontrolom UN-a na Golanskoj visoravni. Istovremeno, vlada je odobrila plan za udvostručenje stanovništva na okupiranom dijelu Golana, što jača izraelsku kontrolu nad tim područjem.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!