Dnevno@RSE: Studenti koji blokiraju fakultete odgovaraju na optužbe vlasti u Srbiji

Poruka studenata koji su blokirali Ekonomski fakultet u Subotici, 10. decembar 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Predstavnici vlasti i dio provladinih medija u Srbiji nastojali su proteklih dana da kroz različite uvrede i optužbe diskredituju studentske proteste. U blokadi je više desetina državnih fakulteta u četiri univerzitetska centra, Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Studenti koji blokiraju rad tih ustanova traže da se utvrdi krivica za nesreću u Novom Sadu u kojoj je poginulo 15 ljudi, kao i da se pronađu napadači na studente i profesore na protestima koji su uslijedili. Kako studenti koji blokiraju fakultete odgovaraju na optužbe vlasti u Srbiji?

Evropska unija očekuje od Srbije da osigura punu odgovornost za napad u Banjskoj, uključujući krivično gonjenje Milana Radoičića, koji je preuzeo odgovornost za taj čin. Više javno tužilaštvo u Beogradu najavilo je odluku o optužnici krajem godine, dok Priština traži njegovo izručenje i međunarodnu podršku.

Dupleks kuća u banjalučkom naselju Paprikovac, promatraču ni po čemu različita od drugih i bez istaknute reklame, dom je tek osnovanoj kompaniji AE 777. U ovoj činjenici ništa ne bi bilo sporno da vlasnik ove kompanije nije Rus Andrei Beker, koji se dovodi u vezu s obukama Moldavaca za izazivanje nereda u toj zemlji. On je jedan od dvojice ruskih državljana za koje je potvrđeno da su boravili u BiH u prethodnim mjesecima i održavali neki vid obuka i seminara Moldavcima za izazivanje nereda. Beker je napustio BiH, a drugi Rus Aleksandar Bezrukavji je u pritvoru i čeka izručenje u Poljsku. Pročitajte više o Rusima uključenim u obuku za destabilizaciju Moldavije.

Šta će makedonske institucije učiniti dan nakon što su Artan Grubi, bivši potpredsjednik makedonske vlade iz opozicione Demokratske unije za integracije (DUI) i Enver Bedžeti, sudija Apelacionog suda, stavljeni na crnu listu američkog State Departmenta, pitanje je koje je postavila i američka ambasadorka u Sjevernoj Makedoniji, Angela Aggeler. Grubi i Bedžeti su stavljeni na crnu listu zbog umiješanosti u značajnu korupciju, političko miješanje i pokušaje podrivanja pravosuđa.

Zbog višegodišnjeg kašnjenja odluka Ustavnog suda, Evropski sud za ljudska prava presudio je u korist preko 80 građana Crne Gore, obavezujući državu na isplatu odštete. Kršenje prava na suđenje u razumnom roku utvrđeno je u slučajevima starijim od tri i po godine, a još 300 predmeta čeka na odluku. Kako je sporost Ustavnog suda Crne Gore došla na 'naplatu'?

Mali privrednici u Republici Srpskoj upozoravaju da bi prijedlozi zakona o dohotku i doprinosima, koji su na dnevnom redu Skupštine RS, mogli ugroziti njihov opstanak. Povećanje poreza, predloženo radi "borbe protiv sive ekonomije", dodatno bi opteretilo više od 26.000 malih preduzetnika, koji već bilježe pad prihoda i smanjenu potražnju.

Nova godina ima sve preduslove da bude značajna, s povratkom Donalda Trumpa u Bijelu kuću i njegovim obećanjem da će okončati rat između Rusije i Ukrajine, uz tekuće sukobe na Bliskom istoku i rastuće tenzije između Kine i Tajvana. U videu pogledajte šta bi nova godina mogla donijeti Balkanu.

Sirija nakon Asada

Privremeni premijer Sirije u utorak je preuzeo vlast uz podršku pobunjenika koji su zbacili predsjednika Bašara el Asada dok vanjske sile – uključujući Rusiju, Tursku, SAD i Izrael – manevrišu, nastojeći da zaštite svoje geopolitičke interese u bliskoistočnoj zemlji razorenoj ratom. Muhamed al-Bašir je u televizijskom obraćanju rekao da će predvoditi privremenu vladu Sirije do 1. marta, dok novi vladari, predvođeni militantima iz Hajat Tahrir el Šama (HTS), nastoje da učvrste kontrolu pošto su tokom vikenda zbacili Asada.

Dok se Sirija suočava s novom stvarnošću, zapadne zemlje razmatraju moguću promjenu politike prema HTS-u koji se distancirao od Al-Kaide. Stavovi lidera, od SAD-a do Evrope, otkrivaju oprezno promatranje njihovih narednih poteza. Dok Zapad traži dokaze umjerenosti, otvorena su pitanja o budućnosti Sirije, povratku izbjeglica i prijetnjama poput tzv. Islamske države.

U međuvremenu, Damask su u utorak potresle snažne eksplozije dok Izrael nastavlja intenzivne napade na sirijske vojne objekte nakon pada režima Bašara el Asada. U više od 300 zračnih napada u Siriji prethodnih dana, izraelske snage su gađale vojne aerodrome, skladišta oružja, ukljujući hemijsko, istraživačke, kao i centre za elektronsko ratovanje. Na udaru su bili i sirijski brodovi u blizini lučkog grada Latakije. Da li Izrael bombarduje Siriju samo zbog sigurnosti?

Pad Asadovog režima slave i mnogi Sirijci koji su prethodnih deceniju i po napustili domovinu. Među njima je i Mahir, koji se trenutno nalazi u izbjegličkom kampu Ušivak, blizu Sarajeva. Pogledajte o čemu Mahir sada razmišlja i čemu se nada.

Rat u Ukrajini

Sjedinjene Američke Države saopštile su u utorak da su pozajmile Ukrajini 20 milijardi dolara podržanih kamatom na zamrznutu rusku imovinu, što je dio paketa podrške G7 od 50 milijardi dolara koji je dogovoren ljetos. Administracija predsjednika Joea Bidena je obećala da će poslati zajam prije kraja godine usred zabrinutosti da li će novoizabrani predsjednik Donald Trump nastaviti američku podršku Ukrajini.

Od kada je Rusija započela rat u Ukrajini 2014., mnoge žene preživjele su razna seksualna zlostavljanja. Dokumentarni film Radija Slobodna Evropa i Current Time-a 'Preživjela sam' pokušava odgovoriti na pitanje kako funkcioniše sistem zaštite za preživjele u Ukrajini ali i u Bosni i Hercegovini. Procjenjuje se da je tokom rata u BiH od 1992. do 1995. godine silovanje preživjelo od 20.000 do 50.000 žena. Kako se nositi sa traumama i istovremeno se boriti za pravdu svakoga dana? Šta se dešava sa djecom rođenom nakon ratnog silovanja?

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!