Dnevno@RSE: Suočavanja s posljedicama Asadovog pada i neizvjesna budućnost Sirije

Damask, 9. decembra 2024., dan nakon što su pobunjenici zauzeli glavni grad i zbacili sirijskog predsjednika Bašara el Asada.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Posljedice pada Asadovog režima

Nakon više od pola vijeka vladavine porodice Assad, Sirija je doživjela dramatičan preokret. Za samo 12 dana, koalicija pobunjenika srušila je režim Bašara el Asada i ušla u Damask, dok su Asad i njegova porodica pobjegli u Rusiju. Pogledajte šta ovaj preokret znači za milione sirijskih izbjeglica širom svijeta koji se, poput Noure Bittar, pitaju hoće li se ikada vratiti i kakva će domovina biti. Poslije odlaska Asada u Rusiji, novi de fakto vladari u Damasku su pokrenuli napore da stabilizuju situaciju dok uzdržana međunarodna javnost čeka kakav će biti razvoj događaja.

Dan nakon što su pobunjenici svrgnuli sirijskog predsjednika Asada, Turska je izvela napad na kurdske oblasti na sjeveru Sirije, usmrtivši 11 civila, uključujući šestoro djece. Ankara, koja Kurde vidi kao prijetnju, najavljuje nove vojne akcije kako bi spriječila širenje njihovog uticaja i očuvala teritorijalni integritet Sirije. Da li će Kurdi platiti najveću cijenu Asadovog pada?

Poslije odlaska Asada u Rusiji, novi de fakto vladari u Damasku su pokrenuli napore da stabilizuju situaciju dok uzdržana međunarodna javnost čeka kakav će biti razvoj događaja.

Pad vlasti u Damasku, koji je sada pod kontrolom Hajat Tahrir el-Šama (HTS) nanio je, prema mišljenju analitičara, nepopravljivu štetu iranskoj "Osovini otpora", odnosno mreži regionalnih oružanih posrednika i militantnih grupa koje podržava Teheran. Iran se suočava s teškim odlukama, uključujući preispitivanje strategije odvraćanja i potencijalni razvoj nuklearnog programa, dok regionalni uticaj slabi.

Za Vladimira Putina, pad Asadovog režima u Siriji predstavljao je trenutak tišine – kontrast naspram nekadašnje propagande o ruskom uticaju na Bliskom istoku. Nekada simbol uspjeha, Palmirina antička pozornica i vojna intervencija u Siriji sada su zasjenjeni pitanjem kako će Rusija redefinisati svoju ulogu u regionu dok se suočava s posljedicama dramatičnih promjena na terenu.

Portret Bašara el-Asada izrešetan mecima u gradu Hama, 6. decembar 2024.

Balkan na RSE

Na većini televizija u Srbiji, rat u Ukrajini se prikazuje kroz proruski narativ koji promoviše propagandu Kremlja. Formulacije poput "biološki rat protiv sopstvenog stanovništva" i "odbrana čovečanstva od neonacizma" redovno se mogu čuti u udarnim informativnim emisijama. Analiza Radija Slobodna Evropa otkriva da srpske televizije svakodnevno prenose sadržaje ruskih medija poput Sputnika i RT-a, koji su sankcionisani u EU i SAD zbog širenja dezinformacija. Ovi mediji nesmetano funkcionišu u Srbiji, gdje imaju redakcije i emituju programe na srpskom jeziku. Srbija je jedina zemlja na Balkanu gdje RT slobodno radi, dok se proruski sadržaji emituju u informativnim programima čak 380 puta u posljednjih 11 mjeseci, prema monitoringu BIRODI-ja. Uprkos apelima EU, nadležni u Srbiji nisu reagovali na širenje ovih propagandnih poruka.

U Beogradu su u ponedjeljak građani na više mjesta zastali na 15 minuta, kako bi odali počast za 15 poginulih na Željezničkoj stanici u Novom Sadu. Protest je simbolično počeo u 11 sati i 52 minuta, što je vrijeme obrušavanja betonske nadstrešnice sa zgrade Željezničke stanice. Na akciju stajanja ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) pozvala je neformalna grupa "Mladi Borba".

"Jedan ispit nije ništa nasuprot izgubljenom životu", kaže Stevan Zdravković, student Fakulteta političkih nauka u Beogradu, koji zajedno s kolegama učestvuje u blokadama fakulteta i protestima. Studenti četiri državna univerziteta – u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu – zahtijevaju objavljivanje tajne dokumentacije o rekonstrukciji Željezničke stanice i odbacivanje optužbi protiv privedenih studenata koji su protestovali nakon nesreće u kojoj je stradalo 15 osoba. Inače, još fakulteta u Srbiji je u ponedjeljak stupilo u blokadu i trenutno je više od 30 fakulteta bez nastave.

Nekoliko stotina građana okupilo se u ponedjeljak ispred Palate Republike Srpske u Banjoj Luci, gdje je sjedište predsjednika RS, tražeći povlačenje zakona kojim se smanjuju prihodi od PDV-a za taj grad. Predvođeni gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem, poručuju da će novi zakon budžet Banje Luke 2025. godine umanjiti za šest miliona KM. Kao reakciju na najavljeni zakon, Grad je blokirao parking kod zgrade entitetske vlade, isključio okolnu javnu rasvjetu i zaprijetio isključivanjem grijanja institucijama koje imaju dugovanja prema gradu.

Protesti zbog najave smanjenja prihoda od PDV-a u Banjaluci, 9. decembar 2024. godine

Slučaj profesora Radomana Čečovića iz podgoričke Gimnazije "Slobodan Škerović," koji je bivšoj učenici Sari Vujisić slao poruke sa seksualnim sadržajem, dospio je u žižu javnosti nakon anonimne prijave. Tužilaštvo istražuje da li ima elemenata krivičnog djela, dok reakcije na nedjelovanje škole i direktorice Biljane Vučurović izazivaju osudu. Više o slučaju seksualnog uznemiravanja bivše učenice podgoričke gimnazije pogledajte u videu.

Decenije života u strahu od maltretiranja i nasilja za mnoge žene okončaju nažalost tek onda kada budu ubijene. Za dvije, Sanelu i Maidu, život okovan strahom zamijenjen je olakšanjem onda kada su skupile snage da prijave svoje bivše partnere i potraže pomoć. Ove dvije žene iz Bosne i Hercegovine pripadaju grupi od 736 miliona žena na svijetu koje su bile izložene partnerskom nasilju.

Udaljene skoro dvije hiljade kilometara, Bakira iz Bosne i Hercegovine i Halina iz Ukrajine dijele istu tragediju – silovane u ratovima razdvojenim skoro tri decenije. Njihove priče oslikavaju univerzalnu patnju žena u sukobima, dok se svijet suočava s pitanjem pravde i zaštite za preživjele.

Rat u Ukrajini

Vijeće Evropske unije je 9. decembra odobrilo isplatu druge tranše finansijske pomoći u okviru ukrajinskog mehanizma, u iznosu od preko 4,1 milijarde eura u obliku grantova i zajmova, namijenjenih podršci makrofinansijskoj stabilnosti Ukrajine i funkcionisanju njene javne uprave.

Predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da će razmatrati privremeno raspoređivanje stranih vojnih snaga na tlu Ukrajine do punopravnog članstva u NATO-u kao način da osigura svoju zemlju u sklopu mirovnog rješenja s Rusijom.

U eksploziji automobila bombe u ukrajinskoj istočnoj regiji Donjeck koju je okupirala Rusija, navodno je ubijen načelnik zatvora u kojem je ubijeno desetine ukrajinskih vojnika koje su zarobile ruske snage 2022. godine. Prema nepotvrđenim izvještajima društvenih medija, Sergej Jevsjukov je poginuo, a njegova supruga teško povrijeđena 9. decembra kada je njihov automobil eksplodirao u gradu Olenivka, okupiranom od Rusije.

Svijet

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da rat u Pojasu Gaze neće biti završen "sada", uprkos pokušajima prekida vatre. Cilj je, kako kaže, uništiti Hamas kako bi se spriječili novi napadi. Također je istakao da će Golanska visoravan, pod izraelskom okupacijom skoro 60 godina, "zauvijek" ostati dio Izraela.

Lideri Evropske unije će na predstojećem samitu pohvaliti "uspješne" predsjedničke izbore u zemlji kandidatu za članstvo Moldaviji i obećati nastavak saradnje. Istovremeno će izraziti "ozbiljnu zabrinutost" u vezi s dešavanjima u Gruziji u kojim vlasti nasilno guše proteste, navodi se u nacrtu dokumenta u koje je RSE imao uvid uoči samita 19. decembra.

Autoritarni bjeloruski lider Aleksandar Lukašenko u ponedjeljak je najavio pomilovanje 29 političkih zatvorenika od više stotina njih u zatvorima, dok se u toj zemlji pojačava represija uoči januarskih predsjedničkih izbora. Ovo je sedmo pomilovanja političkih zatvorenika u Bjelorusiji ove godine, čime je ukupno oslobođeno 178 ljudi.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!