Dnevno@RSE: Nastavljaju se optužbe za napad na kanal na sjeveru Kosova; Blokade fakulteta u Srbiji; Protesti u Tbilisiju

Detalj sa protesta u Tbilisiju, Gruzija, 2. decembra 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Policija je u ponedjeljak ponovo krenula da rastjeruje hiljade demonstranata u Tbilisiju pošto je više od 200 ljudi privedeno prethodne četiri noći protesta zbog planova vlade da obustavi pregovore o pridruživanju s Evropskom unijom do 2028. godine. "Ovo je pobuna cijele zemlje", izjavila je ranije gruzijska predsjednica Salome Zurabišvili.
  • Vladajuća Socijaldemokratska partija (PSD) s lijevog centra pobijedila je na parlamentarnim izborima u Rumuniji, nedelju dana poslije šokantne pobjede kandidata krajnje desnice u prvom krugu predsjedničkih izbora u zemlji. Donosimo pregled pet važnih stvari u vezi s glasanjem 1. decembra.
  • Visoka predstavnica EU za vanjsku politiku Kaja Kallas 3. decembra odvojeno će se sastati s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Kosova Albinom Kurtijem. Ovo će biti prvi susret lidera Kosova i Srbije s Kallas, koja je 1. decembra preuzela dužnost šefice evropske diplomatije.

Balkan na RSE

SAD najoštrije osuđuju napad na kanal Ibar-Lepenac na Kosovu, dok američki ambasador Jeffrey Hovenier poručuje da u ovoj fazi nijedna grupa ili država nije isključena kao mogući počinilac. Kosovska ministrica vanjskih poslova Donika Gervalla ponovila je optužbe da Srbija stoji iza eksplozije koja se desila 29. novembra, tvrdeći da Beograd koristi ruske strategije u regionu, što vlasti u Srbiji odlučno negiraju. U videu pogledajte više o radovima na sanaciji štete na kanalu Ibar-Lepenac, nakon eksplozije koja je među lokalnim srpskim stanovništvom izazvala zabrinutost.

Dio studenata Univerziteta u Beogradu blokirao je Rektorat i tri fakulteta, dok su studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu prešli na online režim zbog blokade. Protesti, simbolično početi u 11:52, odražavaju solidarnost akademske zajednice sa društvom koje traži odgovornost za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice novosadske Željezničke stanice.

Studenti okupljeni ispred zgrade Rektorata u Beogradu, 2. decembar 2024.

Međuetnički incidenti u Sjevernoj Makedoniji, uključujući skrnavljenje zastava i paljenje imovine albanskih zvaničnika, ukazuju na osjetljive odnose u zemlji. Analitičari naglašavaju da institucije moraju brzo i nepristrasno djelovati kako bi spriječile dalje eskalacije i smirile tenzije.

Srbija će u narednih 30 godina izgubiti 1,5 miliona stanovnika, broj djece mlađe od 14 godina biće upola manji od broja osoba starijih od 65 godina, a više od 50 odsto stanovništva živjet će u samo pet gradova. Ovo su samo neka od predviđanja koje je Republički zavod za statistiku Srbije iznio u publikaciji "Projekcije stanovništa Srbije od 2022. do 2052". Može li se zaustaviti demografski pad u Srbiji?

Crna Gora nema tačne podatke o dijaspori, dok je popisom iz 2023. registrovano 44.000 državljana u inostranstvu, procjene pokazuju da ih je oko 200.000. Ministarstvo dijaspore najavljuje registar do 2025. godine, kako bi se prvi put dobila preciznija slika o crnogorskoj zajednici van zemlje.

U videu iz Crne Gore pogledajte kako su šumari na prvoj liniji odbrane kada je u pitanju bespravna sječa šume. Napadi poput paljenja vozila i fizičkog nasilja postaju učestaliji, dok Vlada nelegalnu sječu označava kao najčešći oblik ekološkog kriminala.

Pogledajte i video o tome kako mještani Donje Tramošnje kod Sanskog Mosta, uz pomoć Općine i susjeda, asfaltiraju put koji vodi ka entitetskoj granici s Gornjom Tramošnjom. Nekada jedinstveno selo, podijeljeno ratom, sada se nada ponovnom povezivanju i razvoju seoskog turizma.

Preživio je vijekove i ugostio vojske, a danas dvorac Lothara von Berksa u Cazinu, dio nacionalnog spomenika Stari Grad Ostrožac, propada na očigled svih. Tri tendera za obnovu su propala, a ni četvrti ne ulijeva optimizam. "Zidovi se obrušavaju, krov je uništen, a šteta iz rata nikad nije sanirana", upozorava mještanin Rešid Sagrković. Inače, u posljednje tri godine zabilježeno je više od 40 hiljada turista koji su posjetili dvorac.

Stari grad Ostožac, nacionalni spomenik BiH, 2022.

RSE Intervju

"Međunarodna zajednica nije uzela u obzir lekcije iz ratova u bivšoj Jugoslaviji kako bi poboljšala odgovore na današnju situaciju u Ukrajini", ocijenila je nekadašnja tužiteljica Haškog tribunala Carolyn Edgerton, koja je nakon ruske invazije na Ukrajinu, angažovana kao pravna konsultantica, a njen rad fokusiran je na slučajeve seksualnog nasilja u ratu.

Rat u Ukrajini

Njemački kancelar Olaf Scholz doputovao je 2. decembra u nenajavljenu posjetu Kijevu, obećavši stotine miliona eura dodatnog oružja Ukrajini. Posjeta dolazi uoči tranzicije vlasti u SAD-u i pred izbore u Njemačkoj, dok ukrajinski predsjednik Zelenski sugeriše da bi ukrajinsko članstvo u NATO-u, čak i ograničeno, moglo okončati aktivni rat.

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock upozorila je kineskog kolegu Wang Yija da će podrška Pekinga Rusiji uticati na odnose Njemačke i Kine. Tokom strateškog dijaloga u Pekingu, Baerbock je istakla zabrinutost Berlina zbog kineske pozicije prema ratu u Ukrajini, saopćilo je njemačko Ministarstvo vanjskih poslova.

Predsjednica Međunarodnog krivičnog suda (ICC) Tomoko Akane upozorila je da prijetnje, uključujući ruske potjernice za sudijama i tužiocima te moguće sankcije SAD-a, dovode u pitanje opstanak suda. Rusija je izdala nalog za hapšenje glavnog tužioca Karima Khana nakon što je ICC izdao nalog za Vladimirom Putinom.

Svijet

Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres izjavio je u ponedjeljak da je situacija u ratom razorenom Pojasu Gaze "užasna i apokaliptična" i upozorio da bi uslovi sa kojima se Palestinci suočavaju mogli da se opišu kao "najteži međunarodni zločini".

Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump upozorio je militante u Gazi na "ogromne posljedice" ako taoci oteti u Izraelu ne budu oslobođeni do njegovog preuzimanja dužnosti, najavljujući najoštriji odgovor u historiji SAD.

Izraelska vojska izvela je napade na mete u Libanu nakon što je Hezbolah pucao na spornu graničnu zonu. Hezbolah tvrdi da je njegov napad bio odgovor na višestruka izraelska kršenja primirja koje je stupilo na snagu prošle sedmice.

Vladi Francuske prijeti pad nakon što su krajnje desne i lijeve stranke najavile izglasavanje nepovjerenja premijeru Michelu Barnieru. Ova odluka dolazi nakon što je Barnier pokušao progurati budžet o socijalnom osiguranju bez glasanja, ne osiguravši podršku Nacionalnog okupljanja.

Nakon decenija međusobnih optužbi i nasilnih sukoba, Iran i Pakistan po prvi put proširuju saradnju u borbi protiv separatističkih i militantnih grupa duž svoje zajedničke granice. Ekonomski interesi i sigurnosni izazovi primorali su Teheran i Islamabad da ujedine snage i pokušaju obuzdati rastuću prijetnju.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!