Dnevno@RSE: Napad na učesnike protesta u Beogradu; Ko će platiti najveću cijenu Trumpovih carina?

​​​​​​​Policija između građana u protestu i napadača, Beograd, Srbija, 27. novembar 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Građani Beograda blokirali su naselje iz projekta "Beograd na vodi" u znak protesta protiv rušenja Starog savskog mosta, a mirno okupljanje ubrzo je prekinuto nasiljem. Grupa muškaraca u civilu napala je demonstrante, uzvikujući "gazi bagru" i izazvavši fizičke sukobe. Policija je intervenirala postavljanjem kordona između napadača i okupljenih, ali incidenti su se nastavili sporadično. Pogledajte šta su na licu mjesta zabilježile kamere RSE.
  • Vijeće ministara BiH odobrilo je kupovinu helikoptera za Oružane snage BiH u vrijednosti od 8,6 miliona eura, uz pokretanje višegodišnjeg projekta nabavke višenamjenskih letjelica za gašenje požara. Iako Oružane snage BiH formalno posjeduju više od 40 helikoptera, njihova operativna sposobnost ostaje upitna.
  • Evropski parlament je većinom glasova potvrdio sastav nove Evropske komisije, za naredni petogodišni mandat koji počinje 1. decembra.

RSE Intervju

Predsjednica Predstavničkog doma Parlamenta Češke Republike, Marketa Pekarova Adamova, poručila je da oni u BiH koji zagovaraju alternativu Evropskoj uniji trebaju jasno objasniti kako ta alternativa izgleda, jer građani ne migriraju u Rusiju niti koriste ruske proizvode. U video intervjuu za Radio Slobodna Evropa, istaknula je da su demokratija, sloboda i ljudska prava ključne vrijednosti EU te da BiH mora dokazati da ih ne cijeni samo formalno, već i u praksi.

Balkan na RSE

Viši sud u Novom Sadu ukinuo je pritvor bivšem ministru Goranu Vesiću, uhapšenom nakon pada nadstrešnice na novosadskoj Željezničkoj stanici, u kojem je poginulo 15 ljudi, dok je tužilaštvo uložilo žalbu na odluku o puštanju Gorana Ješića, Miše Bačulova i Relje Stanojevića, privedenih nakon protesta zbog nesreće. Istovremeno, rukovodstvo Fakulteta dramskih umjetnosti u Beogradu podržalo je studente koji su blokirali nastavu zahtijevajući procesuiranje napadača tokom odavanja počasti žrtvama tragedije. Skupštinu Kraljeva obilježili su sukobi, izazvani spornim odavanjem počasti žrtvama. Incident je zabilježen i uoči skupštine grada Beograda kada je odbornica opozicionog Zeleno-lijevog fronta (ZLF) prosula crvenu farbu na govornicu i sto presjedavajućeg, rekavši da je taj "simbolički akt nastavak akcije 'Krvave su vam ruke' koja za cilj ima pozivanje na odgovornost predstavnika režima zbog korupcije koja ubija ljude".

Skupština Srbije usvojila je 27. novembra državni budžet za 2025. godinu. Na sjednici, kojoj nisu prisustvovali poslanici opozicije, bez rasprave je izglasano više od 50 zakona i sporazuma.

Direktor Srbijagasa, Dušan Bajatović, potvrdio je da posljednje sankcije SAD-a prema Gasprombanci otežavaju plaćanje ruskog gasa, ali naglašava da isporuke nisu ugrožene. Uprkos pokušajima Srbije da diversifikuje izvore gasa, zavisnost od Rusije i dalje ostaje ključna, što vlasti koriste kao argument protiv uvođenja sankcija Moskvi. Bajatović, blizak Kremlju, ocjenjuje da sankcije destabilizuju energetski sistem bez pružanja adekvatne alternative.

U Bosni i Hercegovini ne postoji zakon koji izričito zabranjuje isticanje bilo koje zastave, uključujući zastavu Republike BiH s ljiljanima, koja je bila zvanična zastava države od 1992. do 1998. godine. Ipak, isticanje ove zastave u Republici Srpskoj često izaziva reakcije vlasti, koje je tretiraju kao "ratnu zastavu". Primjer je prekršajna prijava protiv žene u Banjaluci zbog navodnog narušavanja javnog reda i mira, jer je, prema policiji, isticanjem zastave izazvana "uznemirenost građana".

Premijer Kosova Albin Kurti najavio je otvaranje fabrike za proizvodnju municije i laboratorije za dizajn dronova. Ministar odbrane Ejup Maqedonci naglašava da je projekat koordinisan sa međunarodnim partnerima, uključujući Sjedinjene Američke Države, dok je Ministarstvo odbrane Turske pomoglo izradom "studije izvodljivosti".

"Površno međuetničko prepucavanje", tako je, pored ostalog, aktivistkinja za ženska prava iz Gračanice Milica Stojanović Kostić, u svom autorskom tekstu ocijenila skup Srpske liste 25. novembra, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, održanog u Gračanici kod Prištine. Kostić je u izjavi za RSE kazala da nije bilo primjereno govoriti isključivo o etničkom uznemiravanju žena.

U nikšićkom "Muzeju i galerijama" nedostaje oko 1.300 muzejskih predmeta a na tavanu su pronađene ljudske kosti, saopštila je direktorica Vesna Todorović ističući da na to ukazuje nalaz revizije iz 2022. Krađe su prijavljene policiji, a počinioci nikad nisu pronađeni, kazala je Todorović. Ovo je drugo prijavljivanje nestanka kulturnog blaga Crne Gore u posljednjih sedam godina. U Narodnom muzeju u Cetinju, 2017. je otkriveno da nedostaje preko 3.000 predmeta.

Rat u Ukrajini

Novoizabrani predsjednik SAD Donald Trump odredio je u srijedu Keitha Kellogga, penzionisanog general-potpukovnika koji mu je već bio savjetnik za odbrambena pitanja, da bude specijalni izaslanik za Ukrajinu i Rusiju. Kellogg će vjerovatno imati centralnu ulogu u pokušaju da se razriješi rat u Ukrajini.

Potpukovnik Jahara "Franky" Matisek, istaknuti američki vojni oficir i profesor nacionalne sigurnosti, analizira stanje ruske invazije na Ukrajinu nakon 1.000 dana rata. U razgovoru za RSE, Matisek ocjenjuje podršku SAD-a Ukrajini i iznosi prijedlog o uspostavi demilitarizirane zone između Ukrajine i Bjelorusije kao moguće rješenje za stabilizaciju regije.

Svijet

Raste zabrinutost zbog mogućeg globalnog trgovinskog rata nakon najnovijeg upozorenja novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trumpa da će uvesti carine najvećim trgovinskim partnerima – Meksiku, Kanadi i Kini – sve dok ne se zaustavi priliv ilegalnih imigranata u SAD iz Latinske Amerike i droge koja stiže i iz Azije. Lideri ove tri zemlje su istakli da će uzvratiti recioprčnim mjerama. Ima li pobjednika u trgovinskim ratovima, saznajte u Post Scriptumu Dragana Štavljanina.

Sporazum o prekidu vatre okončao je višegodišnju borbu Izraela i Hezbollaha, libanske oružane grupe i političke stranke. Stručnjaci smatraju da je sporazum, uz posredovanje SAD-a, velika pobjeda Izraela, koji je postigao svoje ključne ratne ciljeve. Ipak, dodaju da je prerano za otpisivanje te grupe, koja ima predstavnike u parlamentu i zadržava podršku među šiitskom muslimanskom zajednicom u Libanu.

Calin Georgescu, malo poznati krajnje desničarski političar, šokirao je političku scenu Rumunije pobjedom u prvom krugu predsjedničkih izbora 24. novembra. Nadmašio je favorite, uključujući premijera Marcela Ciolacua, zahvaljujući vještoj kampanji na društvenim mrežama, posebno TikToku. Njegove antievropske i anti-NATO poruke privukle su milionsku publiku, dok su tradicionalni politički analitičari i ankete podcijenili njegov utjecaj na mlađe birače putem digitalnih platformi.

Kineski državljani su nedavno bili meta napada i ubistava u Pakistanu i Tadžikistanu, dvjema zemljama u koje je Peking uložio milijarde dolara u razvojne projekte. Posmatrači upozoravaju da bi ovi incidenti mogli ugroziti kineske inicijative.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pozdrav do sutra ujutro uz karikaturu Predraga Koraksića Coraxa.

Karikaturista Predrag Koraksić Corax stalni je saradnik Radija Slobodna Evropa i jednom sedmično objavljujemo njegov komentar političkog života Srbije bez riječi.

Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!